10 nejoblíbenějších bylinek, které si vypěstujete na balkoně

Pěstování bylinek v nádobách na balkoně není obtížné, protože se jim skvěle daří i na malém prostoru. Kromě pravidelné zálivky, trochy hnojiva, velké dávky slunečního světla a špetky ochrany proti škůdcům a chorobám nevyžadují bylinky další péči. Zvažujete svou vlastní balkonovou zahrádku plnou bylinek? Pak se mrkněte na 10 nejoblíbenějších.

1) Rozmarýn

Bylinky jako rozmarýn nepotřebují mnoho prostoru. Rozmarýn je jednou z těch bylinek, kterým se velmi dobře daří v nádobách – jediné co ke své spokojenosti potřebuje, je alespoň 6 hodin na slunci. Pěstování rozmarýnu v květináči o průměru alespoň 30 centimetrů je dostatečný prostor pro jeho růst a pro rozšíření kořenů. Nádoba musí mít drenážní otvor, protože rozmarýn pěstovaný v nádobách v přemokřené a špatně odvodněné půdě zahnívá. Co se týče půdy, romarýnu se daří v mírně kyselé, hlinité půdě. Při výsadbě dbejte na to, abyste na dno nádoby přidali trochu písku, který pomáhá při odvodňování, a povrch by měl mezi zaléváním jen trochu vyschnout, i když by nikdy neměl být úplně suchý.

2) Oregano

Oregano je velmi častou volbou pro pěstování v nádobách. Je snadno pěstovatelná bylina a je velmi odolná, takže není tak těžké dosáhnout toho, aby dobře rostla. Pokud jich budete mít více, potřebujete pro každou rostlinu malou nádobu a trochu zeminy do květináčů. Rostliny zalévejte mírně a pouze tehdy, když je horní povrch půdy na dotek suchý. Neudržujte ji stále vlhkou a vyhněte se přemokření. Aby bylo oregano bujnější, musíte jej v mládí lehce zastřihnout a dbát na to, aby rostlina byla vysoká alespoň deset centimetrů. Zaštípnutím horní části spolu s první sadou listů, těsně nad listovým uzlem, dosáhnete toho, že oregano bude husté a bujné. Pro umístění oregana vyberte místo, které je vystaveno slunečnímu záření. V chladnějším období oregano na noc přesuňte dovnitř bytu.

3) Bazalka

Bazalku lze hravě pěstovat v interiéru i venku a skvěle se hodí do polévek, na pizzu a do dalších receptů. Na balkoně si velice jednoduše můžete vypěstovat trochu bazalky pro svá oblíbená jídla. Na pěstování bazalky budete potřebovat květináč o průměru alespoň 15 cm. Dejte si pozor na kyselost půdy. Příznivá půda pro bazalku by měla být mírně kyselá až neutrální půda s hodnotou pH v rozmezí 5,5 až 7,5. Abyste předešli houbovým chorobám, neprovádějte zálivku shora. To totiž způsobuje přemokření listů a stonků, které podporuje vznik plísní a dalších chorob. Nezapomeňte bazalce zajistit přímý sluneční svit každý den, proto umístěte nádoby na místa, kam mohou dopadat sluneční paprsky. Nenechávejte bylinku kvést, protože kvetení snižuje růst listů a obsah oleje v listech, a proto každých několik týdnů před květem zaštipujte zadní části rostlin bazalky.

4) Tymián

Tymián je bylinka, kterou můžete pěstovat na balkoně i v interiéru nebo venku. Tymián můžete vysadit společně s dalšími bylinkami, jako je bazalka, oregano a jiné bylinky, nebo ho vysadit samostatně. I tato bylinka si mírně potrpí na pH. Tymián zasaďte do dobře propustné půdy s optimální hodnotou pH mezi 6,0 a 8,0. Založení tymiánu ze semen může být náročné, protože bude trvat nějakou dobu, než vyklíčí. Nejlepších výsledků dosáhnete buď množením z řízků, nebo vrstvením. Přelévání tymiánu brání plnému růstu, a proto buďte opatrní s množstvím vody, které rostlině dopřejete. Vyberte nádobu, která má na dně dostatečný odtokový otvor. Pro tymián se nejlépe hodí hliněné květináče, protože zabraňují vysychání mezi zaléváním. Během zimního období jej můžete pěstovat v místnosti, ale během jarních a letních měsíců mu dopřejte trochu čerstvého slunečního světla.

5) Levandule

Levanduli můžete pěstovat v různých klimatických podmínkách, a proto je oblíbenou bylinou mnoha zahrádkářů. Její uklidňující barva a sladce vonící vůně je oblíbená zejména na dobrý spánek, ale využití má spoustu – můžete ji přidat třeba i do koktejlů. Levanduli můžete pěstovat buď ze semen, nebo z řízků. Semena by měla být umístěna na vrcholu písčité půdy a poté lehce pokryta vrstvou perlitu. Měla by vyklíčit za dva až tři týdny. Při výsadbě levandule je velmi důležité zvolit správnou nádobu a směs do květináčů. Při pěstování levandulí v nádobách je zásadní dobrá drenáž, půda levandule by však neměla být vlhká. Co se týče půdy, tak by měla být písčitá, zásaditá a dobře propustná s granulemi pomalu se uvolňujícího hnojiva. Levanduli postavte na místo, kde na ni bude dopadat plné slunce.

6) Heřmánek

Heřmánek je malá rostlina s bílými okvětními lístky, které lze usušit a připravit z nich bylinný čaj. Pokud pěstujete heřmánek na balkonové zahrádce a chcete si z něj připravit čaj, pořiďte si správný druh, kterým je německý heřmánek. Heřmánkový čaj pomáhá odbourávat stres a může vám pomoci usnout. Dělá také zázraky při žaludečních potížích, pomáhá při syndromu dráždivého tračníku a může snížit bolesti při menstruačních křečích.

Množení heřmánku se provádí klíčením semen. Půda v květináči heřmánku by měla být písčitá, dobře propustná, vlhká, ale ne přemokřená. Hnojte jej každý měsíc. Heřmánku se nedaří, pokud jsou teploty velmi vysoké. V takovém případě mu zajistěte stín nebo ho přeneste do interiéru. Rostliny heřmánku jsou odolné a nejsou náchylné k mnoha druhům hmyzu, škůdců nebo chorob.

7) Pažitka

Pažitka je jednou z nejodolnějších bylinek, které můžete na svém balkoně vysadit. Velmi dobře roste v nádobách. Pažitka dodá chuť polévkám, dipům a samozřejmě pečeným bramborám. Pažitka je trvalka, což znamená, že jakmile ji jednou zasadíte, bude se vracet rok co rok. Pažitka dává přednost dostatku slunečního světla po celý den, nejméně čtyřem až pěti hodinám přímého slunečního svitu, proto jí vyberte místo, kde bude mít dostatek slunečních paprsků. Při přesazování přidejte vyzrálý hnůj nebo kompost smícháním v poměru 1:4. Tím se zlepší výživná hodnota a struktura půdy. Používejte lehkou a porézní zeminu pro pěstování v květináčích. Pravidelně seřezávejte vadnoucí a žloutnoucí listy a pravidelně pažitku zalévejte, aby byla půda mírně vlhká, ale nezapomeňte kontrolovat horní vrstvu půdy, abyste ji nepřelili.

8) Petržel

I petržel je jednou z nejlepších bylinek pro pěstování na balkoně, protože dobře roste v malých nádobách a vyžaduje pouze částečné sluneční světlo. Pro dosažení nejlepších výsledků je třeba udržovat půdu průměrně vlhkou. V chladnějších dnech ji na noc přenášejte dovnitř, aby neprochladla.

9) Koriandr

Koriandr je bylina, která se používá v čerstvém nebo sušeném stavu ke kulinářským účelům. Bylina dorůstá výšky až 50 cm a na koncích stonků má drobné bílé květy. Trik pro pěstování koriandru spočívá v tom, že jej na balkónovou zahrádku vysadíte na jaře nebo na podzim nebo v době, kdy je chladnější počasí. Koriandr vyžaduje plné sluneční světlo. Bylinu pěstujte z jejích semen. Zeminu v květináči udržujte vlhkou, ale ne přemokřenou. Této rostlině prospívá mulčování. Koriandr uchovávejte v chladnějším počasí. Pokud teploty stoupnou nad 24 stupňů, bylina se vysemení. Abyste tomu zabránili, poskytněte jí stín nebo ji v teplých dnech přeneste do vnitřní zahrady. Při první výsadbě přidejte jednou týdně hnojivo rozpustné ve vodě s nízkým obsahem dusíku nebo hnojivo s pomalým uvolňováním. Tato bylina je tak krátkověká, žije jen tři až šest týdnů, než se vysemení, že můžete pěstovat několik nových rostlin s odstupem několika týdnů, abyste získali delší dobu sklizně.

10) Šalvěj

Šalvěj je bylina s velmi příjemnou vůní, která se často používá v léčitelství a v kuchyni k přípravě různých pokrmů. Bylina roste velmi dobře v nádobách. Tuto rostlinu lze množit buď odebíráním řízků, nebo sběrem semen. Šalvěj potřebuje dostatek slunečního světla, proto ji umístěte na balkon, kam má přístup dostatek přímého slunečního světla. Šalvěj potřebuje správnou drenáž, daří se jí v sušších půdách, proto se rozhodně vyvarujte přemokření. Rostlinu alespoň jednou měsíčně přihnojujte univerzálním hnojivem. Zahradní škůdci, kteří mohou šalvěj napadnout, jsou slimáci a pavouci. Také plíseň a kořenová hniloba jsou běžné choroby, které mohou tuto rostlinu trápit.  

Nejčastější dotazy

Jak začít s bylinkovým balkonem?

Na zahájení balkonové zahrádky není vůbec nic složitého. Budete potřebovat jen několik rostlin, zeminu a nádoby, do kterých je zasadíte. Mezi další předměty, které doplní vaši balkonovou bylinkovou zahrádku, patří lopatka, která vám pomůže přemístit půdu, konvička na zalévání a nějaké hnojivo.

Jak úspěšně pěstovat bylinky?

Většině bylinek se daří na plném slunci na chráněném místě. Semena jednoletých bylinek, jako je bazalka a koriandr, vysévejte každých pár týdnů, abyste měli po celé léto čerstvé listy.

Jak často mám bylinky zalévat?

Pro většinu bylinek platí pravidlo, že je třeba zalévat přibližně jednou týdně. Během extrémních veder nebo sucha je někdy potřeba zalévat dvakrát týdně. Zalévejte v chladnějších ranních hodinách, mezi 6. a 10. hodinou, abyste zabránili odpařování a umožnili hluboké nasáknutí kořenů.

Která bylina roste nejrychleji?

Kopr. Kopr je jednou z nejrychleji rostoucích bylin. Od klíčení po sklizeň uplyne přibližně 40 dní. A přestože kopr není tak oblíbený jako jiné druhy bylinek, je překvapivě všestranný.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu