Výber redakce
Echolot ve střední cenové hladině s vlastnostmi top výrobků
Orientační cena: 10 300 Kč
Zlatá střední cesta
Jednoduchý a populární přístroj za nízkou cenu
Orientační cena: 4 500 Kč
Nahazovací echolot
Nahazovací sonar pro každý typ rybolovu
Orientační cena: 8 200 Kč
Další na zvážení
Sonda s nespočtem chytrých funkcí
Orientační cena: 9 000 Kč
Nejprodávanější produkty na Heureka.cz
Echoloty a sonary jsou správnou volbou pro všechny rybáře, kteří chtějí svůj koníček posunout na další úroveň. Své využití najdou nejen při rybolovu na moři, ale i na větších vodních plochách v našich podmínkách, jako jsou přehrady, nádrže či třeba zatopené lomy.
Dokáží totiž zmapovat terén pod vodou a upřesnit nejen hloubku a reliéf dna, ale také ukázat, jaké druhy ryb a jaké velikosti se zde pohybují. Stoprocentně vám sice trofejní úlovek nezaručí, ale výrazně vaše šance zvýší.
Ačkoliv se to na první pohled nemusí zdát, princip fungování sonarů a echolotů je v podstatě jednoduchý. Za pomoci sondy vysílají ke dnu signál v podobě paprsku či zvuku, který se od dna odrazí zpátky. Podle rychlosti a také ozvěny (echo – odtud tedy název echolotu) pak sonda vyhodnotí hloubku, profil dna a také přítomnost ryb.
Baví vás objevovat nová místa, rádi byste měli přehled o tom, co se děje na dně vod, v nichž lovíte, nebo se chystáte na větší rybářskou výpravu do zahraničí? Ve všech těchto případech zvažte nákup echolotu. S čím vším vám může pomoci?
1) Objevíte nejlepší místa a neztratíte je
S echolotem získáte nejlepší přehled o tom, co se pod hladinou děje, a nebude tak problém najít skutečně povedené úlovky. V propracovanějších přístrojích si navíc můžete svá místa ukládat a budete tak přesně vědět, kde jste toho perfektního kapra minule chytili.
2) Změříte hloubku i teplotu
Hloubka i teplota vody hrají pro rybaření podstatnou roli a s echoloty je jejich měření otázkou chvilky.
3) Identifikujete druhy ryb
Jde vám o to ulovit konkrétní druh ryby nebo jen chcete vědět, co se to pod hladinou vlastně pohybuje? I s tímto echolot pomůže.
4) Uděláte si představu o podobě dna
Pro úspěšnou výpravu se hodí i vědět, jak dno dané vodní plochy vypadá a co jej tvoří.
5) Zajistíte si bezpečnost
V našich podmínkách to sice není úplně zásadní, ale například na moři může echolot plnit i bezpečnostní funkci. Pokud se totiž plavíte v malé loďce na širé vodě, oceníte, když více, co přesně je pod vámi.
A v jakých případech je pro vás echolot zbytečnou a drahou vymožeností? Pokud rybaření vnímáte spíše jako relaxaci a více než o úlovek vám jde o to užít si chvíli klidu u vody, pak se bez něj nejspíš obejdete. Stejně tak, pokud chodíte lovit na stále stejné místo, které už dobře znáte.
Echolot ve střední cenové hladině s vlastnostmi top výrobků
Ve své cenové kategorii patří tento model skutečně ke špičce. Rybolov vám zpříjemní řadou praktických vlastností, mezi nimiž zmiňme automatické ladění, GPS přijímač nebo pokročilé technologie Genesis Live a FishReveal, které vám pomohou se v dané oblasti lépe zorientovat. Nezklame ani dalšími parametry – barevný displej má rozlišení 800×480 px a skvělou viditelnost si užijete i za horších podmínek, dosah sonaru je až 91 m a vybíráte si z několika úhlů pozorování. Nejvíce tento model oceníte v mělkých vodách.
Dohledat lze k tomuto sonaru i pár recenzí. Rybáři jsou z něj vesměs nadšeni a pravdou je, že sice najdete propracovanější modely, ale ve většině případů bude jejich cena někde jinde.
VÝHODY
NEVÝHODY
Jednoduchý a populární přístroj za nízkou cenu
Echoloty obecně nepatří do kategorie levného rybářského vybavení, tento se však řadí k těm cenově nejvýhodnějším. Svými vlastnostmi se sice nemůže rovnat přístrojům za desítky tisíc, avšak ne vždy jsou drahé přístroje potřeba. V tomto případě se navíc jedná o model ověřené značky.
Pokud je pro vás zcela dostačující základní zmapování vodní plochy a naopak oceníte jednoduchost a automatizaci celého procesu, jste nejspíš na správné adrese. Sonar má automatické ladění, sonda je širokoúhlá a nabízí velké pokrytí, ovládání je rychlé a intuitivní, nechybí GPS, zobrazení hloubky i teploty vody ani barevný displej, byť s o něco horším rozlišením.
Rozumná cena a obsažení základních funkcí, to je to, co rybáři u tohoto modelu hledají a nacházejí. Jak uvádí jeden z rybářů, nemůžete čekat skutečně detailní zobrazení a automatický režim má své rezervy, avšak pro zjištění základních vlastností je zcela dostačující.
VÝHODY
NEVÝHODY
Nahazovací sonar pro každý typ rybolovu
V tomto případě si přijdou na své i skuteční profíci. Jedná se o vůbec první nahazovací sonar, který disponuje wifi, GPS a technologií Chirp. Co si pod tímto termínem představit? Tento sonar nevysílá jen jeden frekvenční impuls, ale tok frekvencí vysokých i nízkých. A co to znamená v praxi? Získané údaje jsou díky tomu mnohem přesnější. Používat tento model můžete jak v mělkých vodách, tak i v hloubkách až 100 m. Ještě lepší celkový obrázek získáte díky třem typům skenovacích paprsků. A využijete jej v mnoha situacích, při rybaření na lodi, na břehu, na ledu i při nočních výpravách.
Vyniká i velkou životností baterie a rychlým nabíjením. Bohužel však k němu najdeme jen velmi málo recenzí rybářů.
VÝHODY
NEVÝHODY
Sonda s nespočtem chytrých funkcí
S tímto sonarem se můžete vydat bez obav kamkoliv, třeba i do neznámých vod, kde netušíte, co vás čeká. Má totiž tolik chytrých funkcí, že s ním prozkoumáte každé dno skutečně detailně a vedle ryb můžete sledovat třeba i nejrůznější potopené předměty. K tomu napomáhají technologie Chirp a Imaging Sonar pro zobrazení každého detailu, odrazy ze tří sonarových paprsků, GPS a AutoChart Live pomohou s trasováním, FishID+ vám pak dá vědět, jaké ryby lze v daném místě najít. Vše uvidíte na špičkovém širokoúhlém barevném displeji.
Pozadu nezaostává model ani svým dosahem přes 100 m a samozřejmě nechybí ani základní funkce jako měření rychlosti či teploty vody. Co však téměř postrádáme, jsou recenze rybářů.
VÝHODY
NEVÝHODY
Nahazovací sonar s příznivou cenou
Pokud hledáte nahazovací sonar, který vás nevyjde na desetitisíce korun, a přitom bude skvěle plnit svou funkci, mohl by vás tento model bavit. Vyrazit s ním můžete kamkoliv a na cokoliv, ať už rádi rybaříte v létě, v zimě, z lodi nebo ze břehu. Vytvářet si můžete vlastní hloubkové mapy a zaznamenávat si tak data ze svých výprav a nechybí zde 3 typy paprsků, abyste snadno prozkoumali velké plochy i detaily. Dalším plusem tohoto produktu je důraz na praktičnost, kdy má velkou výdrž baterie, rychle se nabíjí a problém mu nedělá ani nepříznivé počasí.
Právě nejrůznější vychytávky usnadňující práci se sonarem těší nejvíc i rybáře, kteří si jej zakoupili. Pár much ale objevili, a to například maximální dosah pouze při použití silné wifi nebo některé problémy se zobrazením velikosti ryb.
VÝHODY
NEVÝHODY
Propracovaný model pro náročné rybáře
Je toho málo, co tento model neumí. Ať už očekáváte spoustu chytrých funkcí, odolnost nebo obrovský dosah, nejspíš v žádném z těchto ohledů nezklame. Funkce Dual Spectrum Chirp zajistí, že budete mít o dění na dně maximální přehled, a to i do detailů, s AutoChart Live si můžete vytvářet vlastní mapy a nebo lze, při rybářských výletech, využít i funkce Basemap Built-in, která už za vás zmapovala jezera a pobřeží USA. Spolu s hloubkovým dosahem 360 m si tak můžete být jisti, že terén i ryby prozkoumáte skutečně důkladně. Tím však výčet toho, co přístroj umí, nekončí a seznam funkcí vás ještě může lecčím potěšit (například ethernet konektivitou).
Využijete jej při lovu ze břehu i z lodě, a to ve sladkých i slaných vodách. Pokud čekáte, jaký zde zmíníme nedostatek, bude to snad jen to, že pro jeho koupi je třeba sáhnout hlouběji do kapsy.
VÝHODY
NEVÝHODY
Echoloty mají celou řadu nejrůznějších funkcí. Před jeho koupí si promyslete, jaké z nich při rybaření využijete a jaké by pro vás byly spíše zbytečností. S jejich počtem se totiž logicky zvyšuje cena přístroje. Podle čeho tedy vybírat?
Pozorovací úhel zjednodušeně znamená, jak velkou oblast můžeme díky echolotu vidět. Čím je úhel větší, tím větší pokrývá oblast a tím více tedy můžeme pozorovat. Šíři úhlu se vyplatí vybírat podle toho, do jak hlubokých vod se vydáváme. Na širém moři se bude hodit takový úhel, který podá přesné informace i ve velké hloubce, v mělkých vodách by pak tato informace byla poněkud zbytečná.
Čím vyšší je frekvence echolotu, tím lepší a detailnější informace o profilu dna získáte. Ale pozor – do velkých hloubek se dostanou pouze vlny s nižší frekvencí. Proto rybáři lovící v mělkých vodách volí vyšší frekvenci (180 – 200 kHz), zatímco rybáři plující po moři používají tu nižší (50 – 100 kHz).
K dostání jsou však běžně echoloty s duální frekvencí, která umožňuje přepínat mezi frekvencí nízkou a vysokou a pozorovat dva různé pohledy na jednom zařízení.
Při výběru displeje budete mít dvě možnost – černobílý a barevný.
Vybrat si můžete i úhel, v jakém vám bude situace na dně zobrazována. Setkáte se se dvěma možnostmi – bočním skenováním a spodním. Rozhodněte se na základě toho, v jakých vodách budete přístroj nejčastěji využívat.
Protože budete pochopitelně přístroj využívat u vody, ujistěte se, že je vyroben z vodotěsného materiálu, aby dokázal odolat jak nechtěnému kontaktu s vodou, tak i rozmarům počasí. Jestliže se chystáte vydat lovit i na moře, pak myslete na to, že by měl být odolný proti korozi.
Rozlišení echolotů se udává v pixelech. Jeden pixel si můžeme představit jako jeden bod na obrazovce. Pokud máte například rozlišení 480 x 480 pixelů, znamená to, že na displeji najdete 480 bodů v jednom řádku a stejný počet v jednom sloupci. Čím vyšší rozlišení displej má, tím ostřejší obraz získáte.
Pokud tedy toužíte po velmi čistém zobrazení, zvolte displej s vysokým rozlišením. Počítejte však, že si za ostrost obrazu budete muset připlatit.
K tomu, aby echolot mohl vyslat a zase přijmout signál, potřebujeme sondu. Rozhodovat se můžete mezi dvěma variantami – kabelovou a bezdrátovou.
Jak už název napovídá, kabelová sonda je s echolotem propojena kabelem, což má mnohé výhody. Zaručena je zde vysoká přesnost a nemusíte se bát ani narušení přenosu například počasím.
Na druhou stranu je však třeba počítat s tím, že kabel není zrovna praktickou záležitostí a kromě složitější manipulace se může zamotat do porostu dna a odtrhnout od sondy. Zároveň jste při pozorování limitováni délkou kabelu.
Bezdrátová sonda nefunguje tak, že ji jednoduše hodíte do vody a pak si pořídíte novou. I ji musíte k něčemu připevnit – nejčastěji k provazu či k navijáku, čímž se manipulace stává daleko jednodušší. Výhodou bezdrátové sondy je vedle toho i velký dosah.
Spíše než na cenu se doporučujeme dívat na parametry a funkce echolotů, ale i cenovka je pochopitelně tím, co vás bude zajímat. Echoloty totiž nejsou levnou záležitostí a každý uživatel chce vědět, za co platí.
Základní a jednoduché echoloty s černobílým displejem je možné sehnat v řádu tisícikorun. Nečekejte zde vysokou kvalitu obrazu, hodí se spíše pro základní zobrazení terénu a pro příležitostné rybáře.
Pokud už chcete detailnější obrázek dna, barevný displej a kvalitnější a odolnější materiály, pak zvolte „zlatou střední cestu“.
Opravdu vychytané a propracované přístroje pak seženete v řádu desetitisíců korun. Barevný displej či vysoké rozlišení jsou zde samozřejmostí, ale těšit se můžete i na celou řadu dalších funkcí, jako je výběr frekvence či GPS.
Výběr echolotu není snadnou záležitostí, protože je třeba vzít v potaz celou řadu různých parametrů – frekvenci, rozlišení, displej či pozorovací úhel. Jedním z nejdůležitějších jsou však vaše finanční možnosti. Od nich se totiž odvíjí to, jak kvalitní přístroj si můžete pořídit. S rostoucí cenou v jejich případě roste i počet a propracovanost funkcí, které nabízejí. Ne vždy jsou však všechny z nich nutné. Zamyslete se tedy i nad tím, jakým způsobem a jak často budete přístroj využívat. Jestliže jste spíše příležitostný rybář a chcete jen z břehu zmapovat své šance na úlovek, bude vám stačit jednodušší a levnější echolot.
Pokud však plánujete větší rybářské výlety nebo často rybaříte z lodi, přijde vám vhod sofistikovanější přístroj s GPS, barevným displejem či dalšími užitečnými parametry.
Obě zařízení pracují na principu vysílání signálů a jejich následné analýzy. Některé echoloty však mohou pracovat místo se zvukovými signály i se signály elektromagnetickými, čímž se spíše podobají radaru.
Přestože je tento přístroj primárně určen pro analýzu dna z loďky či člunu, využít jej samozřejmě můžete i ze břehu. I zde se totiž může hodit znalost terénu pod vodou či vysledovat výskyt určitých ryb.
Echolot vám pomůže vysledovat celý reliéf dna včetně kamenů, zlomů či různých překážek, rostliny a samozřejmě i ryby. U kvalitnějších přístrojů zjistíte i velikost ryb či jejich druh, i u těch jednodušších byste pak měli poznat, zda se jedná o jednu rybu či celé hejno. Kromě toho také přístroje měří hloubku i teplotu vody.
GPS zařízení je bezpochyby šikovnou záležitostí. Díky němu můžete snadno znovu vyhledat místa, kde jste narazili na nejlepší úlovky, a znovu se na ně vrátit. Spousta rybářů si GPS pořizuje i samostatně, ale pokud ji nemáte a chystáte se ke koupi echolotu, je praktičtější variantou mít vše v jednom přístroji.
Ideálním místem na umístění sondy je zadní část lodi, odkud má nejlepší dosah. Pokud to z nějakého důvodu není možné, doporučuje se umístění na bočních stranách lodi. Dobré je také pořízení držáku na sonar, což umožňuje jej položit téměř kamkoliv.
Hobbio.cz © 2017-2024
Hobbio je mezi zvířaty a rostlinami pravděpodobně ten nejoblíbenější hobby magazín vůbec.
Jsme portál o zvířatech, zahradě a dalších hobby tématech. Naším posláním je přinášet informacemi nabité a čtivé články.
Veškeré informace na webu jsou psané na základě ověřených zdrojů, rešerše či osobních zkušeností našich redaktorů. Tyto informace jsou pouze informativního charakteru a neslouží jako odborná lékařská rada.
Pokud máte vy či vaše zvířátko nějaký zdravotní problém, navštivte lékaře, veterináře či jiného odborníka.
O webu
Plemena
Redakce
IČO: 04148193
Šéfredaktor: Daniel Hanuš
info@hobbio.cz
O webu
Plemena
Kategorie
Redakce
Referralio Media s.r.o.
Příčná 1892/4
Praha
110 00
IČO: 17928117
Šéfredaktor: Daniel Hanuš
info@hobbio.cz