20 nejznámějších léčivých rostlin a bylin [účinky]

Zahrady nebo plody za oknem nemusí patřit jen mnohobarevným květinám, ale je možné tento prostor využít i na pěstování léčivých bylinek. Ty mohou tvořit parádu, ale zároveň nám budou přinášet blahodárné účinky, ať už v podobě mastí, výtažků nebo čajů.

Léčivých bylin existuje celá řada, my vám však přinášíme dvacet těch nejznámějších, jejichž semena pro vysázení najdete na téměř každém rohu. Která z nich díky svým léčivým účinkům získá vaše srdce?

1) Meduňka lékařská

Koupit v online zahradnictví

Meduňka sice vypadá jako nenápadná rostlinka, ale patří mezi oblíbené léčivé bylinky. Díky své citronové vůni se často vysazuje pod okna na předzahrádky nebo zahrady. Její název je odvozený z řeckého slova znamenající označení včely medonosné, takže není divu, že si ji díky svému velkému množství nektaru oblíbili včelaři. Dorůstá se od třiceti do osmdesáti centimetrů. Pěstuje se především pro listy, které jsou ze spodní strany chlupaté. Meduňka kvete od června do srpna drobnými světle růžovými nebo bílými květy zvonkovitého tvaru.

Účinky: Hlavní výhodou této byliny jsou její zklidňující účinky, meduňkový čaj pomáhá proti stresu a při boji proti úzkostem. S tím se pojí i další účinek, tato bylina se používá i proti nespavosti. Má i protizánětlivé účinky, pomáhá proti nevolnosti, nadýmání nebo bolesti břicha. Při přemíře užívání však může mít i nežádoucí účinky, jako je bolest hlavy nebo alergické reakce.

2) Měsíček lékařský

Koupit v online zahradnictví

Měsíček je velmi nenáročnou bylinou, která dorůstá třiceti až šedesáti centimetrů. Stačí mu slunné místo na teplém místě. V červenci a srpnu vykvétá velkými žluto-oranžovými květy. Z měsíčku se sbírají květy a platí, že čím tmavší, tím účinnější. Nejlepší čas pro sběr je během poledne, protože to jsou květy nejvíce rozevřené.

Účinky: Neopracovanými nebo sušenými květy se často zdobí dorty nebo saláty. Čaj z měsíčku prospívá imunitě, protože obsahuje spoustu silic, vitamínů a prospěšných látek. Není tudíž divu, že jej používají i těhotné ženy nebo maminky pro své děti. Kromě imunity měsíček podporuje normální činnost jater a střev, pomáhá dýchacímu systému a v neposlední řadě má blahodárné účinky na pokožku. Mimo čaje se používá ve formě tablet nebo je složkou mnoha krémů a olejů

3) Majoránka zahradní

Koupit v online zahradnictví

Majoránka není náročná, pěstovat ji lze jak v truhlíku za oknem, tak na zahradě. Dařit se jí bude na slunném místě chráněném před větrem v dobře hnojené hlíně. Kvete drobnými, narůžovělými kvítky od června do srpna.

Účinky: Stejně jako mnoho jiných bylin, i majoránka je známá spíše na přípravu jídel, především gulášů nebo pečených mas. Kromě toho se používá do čajů pro svůj uklidňující vliv na nervovou soustavu, zklidňuje člověka při nespavosti, migréně nebo při stresu. Ženy ji používají díky tišícím účinkům při menstruačních bolestech nebo jako podporu tvorby mateřského mléka.

4) Kozlík lékařský

Koupit v online zahradnictví

Tato trvalka se jinak nazývá kočičí kořen, protože má podobný účinek jako šanta kočičí – láká kočky, které se v něm poté válejí. Jeho výška může být až dva metry, pokud ho budete pěstovat na slunečném místě ve vlhké, hlinito-písčité půdě. Bílé až červené květy se objevují od května do srpna.

Účinky: Kozlík se sklízí ještě před vykvetením, používají se oddenky a kořeny. Používá při snížení stresu a jeho negativních vlivů na tělo, protože zklidňuje mysl a bojuje s úzkostmi a depresemi. Spolu s meduňkou se používá na čaj zkvalitňující spánek. Pomáhá od pálení žáhy, zlepšuje paměť a ještě mnoho dalšího.

5) Heřmánek pravý

Koupit v online zahradnictví

Heřmánek je typický svou výraznou vůní. Pro pěstování je vhodné plné slunce a propustná hlína. Dorůstá až půl metra a kvete velkými bílými květy se žlutým středem od května do září. Nejvhodnější je květy sbírat hned po vykvetení v suché dny.

Účinky: Heřmánkový čaj účinně bojuje proti rýmě, nachlazení a kašli, posiluje imunitu, pomáhá s trávením a nespavostí. Výluh se používá při bolestech zubů, mast na jizvy a popáleniny.

6) Zlatobýl obecný

Koupit v online zahradnictví

Zlatobýl je původní rostlinou České republiky. Dorůstá až do výšky jednoho metru a potřebuje k hojnému růstu suchá propustná místa. Kvete žlutými drobnými květy sdruženými v květenstvích.

Účinky: Známý je hlavně díky svým blahodárným účinkům na ledviny. Přimíchává se do čajů na podporu léčby onemocněná ledvin nebo například proti zadržování vody v těle. Zevně se používá i na ekzémy a poranění. Často bývá tato bylina i v kosmetických přípravcích, protože zvyšuje pevnost a pružnost pokožky.

7) Kopřiva dvoudomá

Koupit v online zahradnictví

Kopřiva je nenáročná, pěstuje se v polostinném nebo slunném místě v hlíně bohaté na dusík. Dorůstá zhruba půl metru a po vysázení se sama ráda rozmnožuje. Vykvétá v červnu až říjnu, přičemž platí, že nať a listy se sbírá nejpozději v půlce května, spíše ale ještě u mladé rostliny.

Účinky: Kopřivový čaj se používá zvláště zjara, kdy detoxikuje tělo. Mezi další blahodárné účinky patří snižování hladiny cukru, léčba močových cest, pomáhá při léčbě akné či ekzémů, tlumí bolest a zatuhnutí svalů, kopřivová mast se používá i na léčbu planých neštovic.

8) Jitrocel kopinatý

Koupit v online zahradnictví →

Jitrocel je až čtyřicet centimetrů vysoká léčivá bylina. K růstu potřebuje vlhkou, písčito-hlinitou půdu. Kvete bílými květy od května do září a k sušení se sbírají listy, kořeny i semena.

Účinky: Jitrocel se používá k pročištění krve, plic a žaludku. Pomáhá při astmatu, problémech se žlučníkovými kameny a na kašel. Mast a drcené části se používají na krvácející a špatně se hojící rány, na puchýře nebo při poranění zvířete.

9) Levandule lékařská

Koupit v online zahradnictví

Tato vysoce aromatická trvalka je známá pro svou jednak nenáročnost, jednak pro léčivé účinky. Pokud se pravidelně zastřihuje, může se stát, že vám vykvete během jednoho roku i dvakrát. Miluje slunná místa a nejlépe roste v propustné vápenité půdě. Díky své vysoké mrazuvzdornosti dokáže přežít zimu bez potíží.

Účinky: Levandule se používá na mnoho různých obtíží – sušené květy pomáhají proti bolestem hlavy, odvar zase na afty a záněty dutiny ústní, olej se používá proti kožním plísním.

10) Yzop lékařský

Koupit v online zahradnictví

K pěstování je stejně jako mnohé byliny úplně nenáročný – stačí mu jen slunné místo a sušší, vápnitá, hlinito-písčitá půda s dostatkem vápníku. Vyrůstá až do jednoho metru a kvete temně fialovými květy v období od července do září.

Účinky: Bylinka je oblíbená zvláště u starších lidí, protože posiluje organismus. Pomáhá léčit záněty v krku a ústech, kašel, astma nebo zácpu. Pomáhá i se zvýšeným tlakem a závratěmi.

11) Tymián obecný

Koupit v online zahradnictví

Tymián je zhruba třiceti centimetrová bylina, která vykvétá od května do června růžovými nebo bílými květy. Potřebuje slunné stanoviště se suchou či polosuchou zeminou. Hodí se jednak do záhonů, jako lemování chodníků, do květináčů nebo skalek.

Účinky: Tymián je velmi známý hlavně jako kuchyňské koření, nejčastěji se používá k dochucení masa, ale často se přidává i do marinád, omáček nebo polévek. Mimo to je i antiseptický a hojivý, takže se používá na rány. Stejně jako levandule nebo šalvěj, i tymián pomáhá při zánětech ústní dutiny nebo při onemocnění horních cest dýchacích.  

12) Máta peprná

Koupit v online zahradnictví

Máta se řadí mezi trvalky a má chlupaté listy. Dorůstá výšky až osmdesát centimetrů a vykvétá od července do září světle fialovými květy. Potřebuje úrodnou půdu v polostínu a kořeny nesmějí být ani příliš přemokřené, ani vysušené.

Účinky: Listy máty se používají nejen spařené na čaj, ale také do studené vody jako letní osvěžení s citronem nebo limetou. Pomáhá při nachlazení, bolesti v krku nebo hlavy, podporuje normální funkci střev a žaludku. Díky svému chladivému efektu pomáhá i jako lék proti svědění či podráždění pokožky.

13) Třapatka nachová

Koupit v online zahradnictví

Ačkoliv se třapatka pěstuje především jako okrasná květina, protože kvete velkými fialovými květy s oranžovými středy. Pro pěstování potřebuje na slunné místo a výživnou lehkou půdu. Těsně před začátkem zimy nebo brzy zjara je potřeba květinu seříznout.

Účinky: Třepatka se používá na posílení imunitního systému, léčí rýmu a bolesti v krku. Prospívá ledvinám i játrům, čistí lymfu a krev. Pomáhá proti bolestem svalů, kloubů a podporuje rekonvalescenci.

14) Šalvěj hajní

Koupit v online zahradnictví

Tato trvalka je velice oblíbenou pro svou aromatickou vůni a bujaré květenství. Květy šalvěje mohou dorůstat až padesáti centimetrů a kvetou od května až do srpna. Má ráda písčitohlinitou, ne příliš mokrou půdu, a jestliže ji umístíte na slunné místo, bude se jí u Vás dařit. Pokud po prvním odkvětu rostlinku zastřihnete, vykvete podruhé, a pokud ji ostříháte zjara před kvetením, zajistíte jí vydatný růst.

Účinky: Pomáhá při léčení střevních a žaludečních problémů, proti nespavosti nebo nervovému vypětí. Kromě zklidňujících účinků odvar blahodárně působí i na infekce hltanu a krčních mandlí.

15) Mateřídouška úzkolistá

Koupit v online zahradnictví

Tato bylina je podobná tymiánu – mají skoro stejnou kořeněnou vůni a jsou si vizuálně podobné. Vykvétá od června do září fialovými až bílými květy seskupenými v květenstvích. Pěstuje se na slunném suchém místě, které je chráněné proti větru.

Účinky: Používá se při onemocněních kůže, jako jsou plísně, záněty nebo tržné rány nebo proti křečím při menstruaci. Mateřídouškový sirup pomáhá proti kašli, výluh posiluje imunitu. Čaj má zase tu výhodu, že pomáhá proti nespavosti. Používá se i v kuchyni jako náhrada tymiánu, především při přípravě masa.

16) Dobromysl obecná

Koupit v online zahradnictví

Dobromysl patří mezi velice aromatické léčivé bylinky. Dorůstá až devadesáti centimetrů a pro sběr se používá fialová kvetoucí nať, které se objevují od července do srpna. Pro pěstování je nejlepší slunné místo chráněné před větrem.

Účinky: Jako výplach se dobromysl používá proti rýmě, usnadňuje odkašlávání a pomáhá proti bolesti hlavy a zánětech průdušek. Podporuje správnou činnost srdce a imunitního systému.

17) Třezalka tečkovaná

Koupit v online zahradnictví

Třezalka láká pohled na své zářivě žluté květy, které se objevují od června do září. Není na pěstování náročná, přežije ve vlhké i suché hlíně, v polostínu i na slunci. Dorůstá se od dvaceti do šedesáti centimetrů.

Účinky: Tato bylina má zklidňující účinky, pomáhá tedy při problémech s nespavostí, úzkostí i depresemi. Kromě toho pomáhá s nemocemi jater a žlučníku, bojuje proti žaludečním vředům a problémech se slinivkou. Zevně se používá na otoky, ekzémy nebo k léčení hemeroidů.

18) Pampeliška lékařská

Koupit v online zahradnictví

Pampeliška je známý plevel, který od dubna do srpna přitahuje pohled ke svým zářivě žlutým, později bíle ochmýřeným květům. K pěstování není potřeba mnoho, postačí slunné stanoviště a běžná zahradní hlína.

Účinky: Je známá pro své spousty vitamínů a minerálů. Pampeliška působí jako prebiotikum a přírodní antioxidant. Pomáhá k normálnímu trávení a činnosti žaludku, snižuje jeho překyselení a pálení žáhy. Mimo to snižuje hladinu cukru v krvi a zvyšuje chuť k jídlu.

19) Jahodník obecný

Koupit v online zahradnictví

Kdo by nemiloval chuť lesních jahod? Kromě těchto sladkých plodů však jahodník může nabídnout o mnoho více. Potřebuje vzdušnou hlinito-písčitou půdu na slunném místě. Pro přípravu čajů a odvarů se sbírají listy.

Účinky: Listy jahodníku se přidávají do čajů, které pomáhají i proti nachlazení. Kromě toho se obklady používají na hemeroidy nebo špatně se hojící rány. Pomáhá i při kloktání při zánětech v ústech.

20) Bazalka pravá

Koupit v online zahradnictví

Ačkoliv je bazalka považována za skvělou bylinku k dochucování jídel, především na ryby nebo do zeleninových salátů, je skvělá i jako léčivá rostlinka. Pěstovat se může jak v hlíně na zahradě, tak v květináči za oknem. Nesnáší však průvan a vítr a je teplomilná, takže nesnese nízké teploty.

Účinky: Bazalka pomáhá při bolestech a bakteriálních infekcích. Významně zlepšuje trávení, pomáhá při nadýmání a zlepšuje chuť k jídlu. Přispívá ke zlepšení nespavosti nebo srovnává krevní tlak. Nápomocný je i pro maminky, protože podporuje tvorbu mateřského mléka.


Doporučujeme:


Otázky a odpovědi

Jakou bylinku mám zvolit, když chci, aby i dobře vypadala?

Všechny bylinky vykvétají, ale je pravda, že některé mají opravdu drobné a přehlédnutelné květy. Dělat parádu však bude například třapatka, šalvěj, měsíček, kozlík nebo levandule.  

Na co si dát při sběru dát pozor?

Nutné je zjistit si, co se z dané bylinku má sbírat a co ne, a zvláště kdy je nejvhodnější sběr. U mnohých bylin je potřeba sbírat natě před vykvetením, někdy je důležité sbírat jen části. Určitě není vždy vhodné utrhnout celou bylinku a používat ji na problémy celou.

Co pěstovat, když bydlím v domě/bytě bez zahrady?

Většina léčivých bylin je vhodná pro pěstování v květináčích, mezi nejčastější patří šalvěj, mateřídouška, meduňka, bazalka nebo tymián.

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (69 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu