Morčata jsou častými pet mazlíčky, ale při jejich chovu je nutné znát jejich fyziologické potřeby a dodržovat přirozené podmínky chovu co nejvíce je to možné. Mnoho zdravotních problémů morčat totiž vychází právě z chyb vzniklých nesprávným chovem a péčí, u které jsou chovatelé často přesvědčeni, jak morčeti přilepšují.
Opak ale bývá pravdou. Morčata jsou také obecně velice málo přiváděna k veterinárnímu lékaři na preventivní prohlídky. Je to pravděpodobně dáno tím, že u nich není kromě kontroly zdravotního stavu prováděn žádný pravidelný úkon (snad s výjimkou stříhání drápků). Ano, očkujeme a odčervujeme pravidelně pejsky i kočičky, očkujeme také i králíky, ale u morčat neprovádíme žádné preventivní očkování ani odčervování. Pravděpodobně proto veterinární lékař vidí často morče až když trpí nějakou nemocí než že by bylo přivedené na preventivní kontrolu zdravotního stavu.
Jakmile začne být morče nemocné, jeho zdravotní stav se většinou během několika hodin výrazně zhoršuje a tak s návštěvou veterinárního lékaře neotálejte např. ne více než několik hodin. Tím pádem jsou morčata také častými pacienty na veterinárních pohotovostech, protože je někdy řešení jejich náhle vzniklých zdravotních potíží opravdu neodkladné. Jen v malém procentu případů se vám podaří morče uzdravit doma bez pomoci a zásahu veterinárního lékaře. Pamatujte, že čím dříve započne úspěšná léčba, tím větší je šance na vyléčení zvířete.
1) Nechutenství
Anorexie (neboli odmítání potravy) je vážným problémem u morčat, protože vzhledem k velikosti a rychlosti metabolismu již po několika hodinách mohou vznikat v organismu závažné změny. Pokud jste neviděli vaše morče přijímat nějakou dobu žádné krmivo, stejně dobře se dá orientovat podle produkce trusu. Pokud se zastavila, pak je vaše teze potvrzena a morče pravděpodobně nežere. Mezi nejčastější příčiny patří nevhodná strava, chybné podmínky chovu nebo téměř jakékoliv onemocnění, které může vyústit právě v zastavení příjmu krmiva. Pamatujte, že morče nesmí hladovět určitě ne déle než 24 hodin. Pro tento případ mějte doma nachystanou speciální krmící směs (např. Rodicare Instant nebo Supreme Recovery) a stříkačku určenou pro krmení morčátek se speciálním širším vyústěním (klasickou stříkačkou hustá kaše neprojde). Morčátko krmte po malých množstvích v pravidelném intervalu, např. 1x za hodinu. Pokud se nerozežere samo, je na čase s ním navštívit veterinárního lékaře.
2) Průjem
Průjem u morčat může mít několik příčin – dietní chyby, bakteriální infekce či střevní parazitózy. Průjem způsobený dietní chybou (nevhodná potrava, zkažená, zkvašená atd.) bývá většinou vodnatého charakteru, který zvíře velice rychle dehydratuje. V tomto případě je dobré mít v lékárničce jako první pomoc Smectu, kterou podáváme morčeti jako roztok smíchaný s vodou pomocí stříkačky přímo do tlamičky několikrát denně. Z přírodních léčiv lze použít borůvky či borůvkové listy. Zvířeti nasadíme striktní dietu pouze ze sena a vody a doplníme probiotiky. V případě bakteriálních infekcí bývá průjem zapáchající, spíše pastovité konzistence a nazelenalé barvy. Jako první pomoc postupujte stejně jako u průjmu z dietní chyby, ale jakmile to bude možné, vyhledejte s morčetem veterinárního lékaře. Ten bude muset stanovit typ bakterie, která je příčinou a dle typu zvolit vhodná antibiotika. V případě parazitóz je také třeba vyšetření trusu morčete a nasazení vhodného preparátu na vyléčení opět cíleně veterinárním lékařem.
3) Tympanie
Laicky řečeno nafouknutí morčátka je život ohrožující stav, který vyžaduje co nejrychlejší pomoc veterinárním lékařem. Nejčastěji k naplnění žaludku plynem u morčat dochází vlivem nesprávného nebo nevhodně podaného krmiva (často to bývá velké množství zeleného krmení, zapařená tráva, vojtěška, zelí, trávy s vysokým obsahem dusíku atd.), kdy v žaludku při hnilobném kvašení vznikají plyny, které pak žaludek rozpínají až do takové velikosti, že tlačí na bránici a morčeti se špatně dýchá. Pokud není zvířátko ošetřeno, může se až udusit. Morče má typicky rozšířené břicho, které je bolestivé, napjaté, při poklepu zní dutě. Nechce se postavit na nohy, je slabé, unavené, zrychleně mělce dýchá. Vzhledem k tomu, o jak vážný a život ohrožující problém se jedná, doporučuji nezkoušet domácí babské rady, ale vzít zvíře co nejrychleji k veterinárnímu lékaři.
4) Kožní parazitózy
Nejčastějšími kožními parazity, které napadají morčata, je sarkoptový svrab a všenky. Zatímco všenky mohou být viditelné pouhým okem, svrab nikoliv. Mnoho majitelů se v ordinacích ptá, kde se u jejich morčete vzal svrab např. v několika letech života, ačkoliv morče nemělo kontakt s jiným jedincem. Zvíře je často nositelem několika málo parazitů, kteří mu nemusí po roky způsobovat žádné klinické příznaky a rozmnoží se až při oslabení morčete nebo výskytu jiné konkurenční nemoci. Konkrétně ten může způsobovat u morčat kožní potíže, lysivost, strupovitost a velice silné svědění, které často majitelům připadá, jako by se morče až svíjelo v křečích. Epilepsie u morčete je prostě často svrab (zverolekarka.com). Křeče může spustit pouhý dotyk kůže při pohlazení, zvedání atd. Vzhledem k úpornosti onemocnění může dojít až k celkovému vyčerpání zvířete a úhynu.
5) Nedostatek vitaminu C
Vitamin C neboli kyselina askorbová je nepostradatelným prvkem, který v organismu morčete plní mnoho funkcí, od antioxidačních účinků po tvorbu kolagenu, který je součástí všech pojivových tkání v těle. Morčata společně s lidmi, opicemi a dalšími drobnými savci si jej nedokážou sama vytvořit, jelikož v průběhu evoluce ztratila potřebný enzym, který pomáhal tento vitamín syntetizovat (radaveterinare.cz). Každé morče musí denně přijmout 10 až 25 mg/kg vitamínu C (zverolekarka.com). Pokud je morčatům podávána strava chudá na ovoce, zeleninu nebo kvalitní komerční stravu, může se u nich hypovitaminóza C snadno vyskytnou.
Příznaky nedostatku jsou poměrně nespecifické a daly by se snadno shrnout pod označení „špatně prospívá“. Taková morčata jsou apatická, skleslá, unavená, mají rozcuchanou srst, mohou mít oteklé klouby, nevyvíjí se jim správně zuby a mohou trpět dentálními onemocněními, poruchami imunity, krvácením z dásní nebo třeba do podkoží, častěji trpí na otlaky, různé přidružené infekce atd. Pro léčbu se většinou používají kapky s vitaminem C, kterého morče potřebuje dostávat cca 50–100 mg/kg živé hmotnosti každý den až do vyléčení, což bývá obvykle asi týden. Pokud chcete hypovitaminóze C předcházet, mezi potraviny s vysokým přirozeným obsahem patří např. paprika, brokolice, osení, sušené bylinky, jitrocel, kopřiva, máta, obyčejná tráva atd.
6) Močové kameny
Morčata jsou velice náchylná k tvorbě močových kamenů, které se nejčastěji skládají z různých vápenatých solí, které morčata přijímají ve velkém množství v potravě. Majitelé často uvádějí, že takto postižená morčata u močení pískají, čůrají krev, močí častěji po malých množstvích. Kameny může veterinárních lékař v močovém měchýři cítit pohmatem nebo potvrdí jejich přítomnost rentgenologickým vyšetřením, kde jsou dobře vidět. V závislosti na tom, kde je kámen uložen, kolik jich je a jak jsou velké, je možné je pomocí diety zkusit rozpustit nebo vyoperovat. Pokud morče trpí tímto problémem, je určitě vhodné, aby více pilo, můžeme mu podávat brusinky, bylinné čaje, RodiCare URO. Morčata krmíme hlavně listovou zeleninou, kterou můžeme i máčet.
7) Přerůstání zubů (malokluze)
Dentální problémy a potíže s přerůstáním zubů mohou postihovat až 80% morčat. Zhoršují se s věkem, ale kdy a zda se vyskytnou může být do jisté míry dané individualitou jedince a typem a složením stravy. Taková to zvířata vybírají měkčí složky potravy, přestávají jíst seno, mohou slintat a mít až mokré hrudní končetiny, krmivo jim může vypadávat z tlamky, mají zájem o krmivo, ale nepřijímají jej, hubnou atd. V pokročilých stádiích nemusí být schopná zavřít tlamičku, mohou trpět až vznikem hnisem naplněných bouliček různě na hlavě. Chrup morčat se ošetřuje správně a pouze v celkové anestezii (ideálně inhalační, ze které se zvíře také velice rychle probírá). Broušení zubů do správné pozice se provádí pomocí vrtačky s diamantovými brusnými kotouči. Po ošetření se běžně zvířatům podávají analgetika v dávkách 2xdenně a zvířata se dokrmují speciální krmnou směsí stříkačkou, dokud nezačnou krmivo přijímat sama.
8) Obezita
Obezita je celosvětovým fenoménem, který, bohužel, postihuje už i morčata. Je to dáno především špatnou skladbou předkládaného krmiva a jeho nevhodným podáváním v kombinaci s nedostatkem pohybu, který morčata chovaná v příliš malých prostorách často mají. Morčata mají obecně k tloustnutí sklony, protože jim majitelé často předkládají různé dobroty ve snaze morčatům přilepšit nebo si je trochu rozmazlit. Pamatujte ale, že za kondici vašeho morčete jste zodpovědní především vy jako chovatelé. Obézní morčata se obecně velice málo pohybují, často polehávají, nelze u nich odlišit pas od zbytku těla, pokud morče stojí, nemusí mu být vidět nožky. Zvýšená hmotnost zvířete má, bohužel, mnoho negativních vlivů na dýchací systém (zvířatům se hůře dýchá), kardiovaskulární aparát (mohou trpět na infarkty a mrtvice), pohybový aparát (trpí artritidou či onemocněním plosek tlapek), močový systém (trpí na častější záněty močového ústrojí, což může souviset i s častějším výskytem cukrovky), mohou mít otlaky až proleženiny. Spousta zbytečných onemocnění spojených pouze s tím, že někdo nevědomky svému morčeti ubližuje, zatímco si myslí, že mu přilepšuje.
9) Ovariální cysty
Ovariální cysty je odborný název pro onemocnění vaječníků, na kterých vznikají různě velké měchýřky naplněné tekutinou. Tvorba cyst postihuje samice nejčastěji ve věku 2-7 let. Vzniku ovariálních cyst bohužel nelze žádným způsobem předcházet a vyskytnout se mohou i u samic, které již měly mláďata. Měchýřky jsou doslova naplněné estrogeny, hormony, které uvádějí samici do říje. Příznaky, viditelné u takto nemocných samic, jsou tedy podobné jakési silné přetrvávající říji – samice může být neklidná, až agresivní, může mít zvětšené bradavky, přestává přijímat krmivo a hubne, zatímco dutina břišní se jí zvětšuje. Častým příznakem je symetrické oboustranné řídnutí až ztráty srsti na bocích. Veterinární lékař větší cysty odhalí prohmatáním dutiny břišní morčete a svou tezi si může potvrdit ještě ultrazvukovým vyšetřením. Cysty se odstraňují chirurgicky – kastrací, která je tím rizikovější, čím jsou cysty větší. V nejhorším případě mohou cysty až prasknout a samice může bohužel až zemřít. Máte-li strach z tohoto onemocnění, u tohoto problému jsou více než na místě preventivní kontroly, které mohou pomoci s časným odhalením a řešením nebo preventivní kastrace a odstranění vaječníků u ještě zdravých samic.
10) Pododermatitis
Problém, se kterým se jako veterinární lékaři v ordinacích setkáváme určitě častěji, než bychom chtěli, je zánět došlapujících plosek paciček morčat. Onemocnění postihuje všechny struktury packy – první příznaky začínají na kůži, ale prohlubují se svaly, šlachy a kosti. Onemocnění postihuje hlavně dospělá a obézní zvířata. Hlavní příčinou jsou drobná poranění paty či chodidel v důsledku zvýšeného tlaku vlivem vysoké hmotnosti a nadměrného namáhání, podílet se ale může i nedostatek vitaminu C, o které jsme psali výše. Dochází ke ztrátě ochlupení, vzniků otlaků, mozolů až hlubokých infikovaných ran, které se velice problematicky hojí. V lehčích případech stačí pouze úprava prostředí, ve kterém zvíře žije, v těžších případech už pomůže cílenou léčbou pouze veterinární lékař. Onemocnění může, bohužel, skončit až amputací končetiny, takže doporučuji pravidelnou kontrolu končetin a případné včasné řešení.
Jak poznat, že je moje morče nemocné?
- Posedává v koutě bez zájmu o okolí
- Je nahrbené, schoulené
- Nepohybuje se a setrvává na jednom místě
- Odmítá krmivo
- Nepřijímá vodu
- Výrazně sliní
- Je apatické, smutné, skleslé
- Těžce oddechuje, může i sípat
- Má zvětšené břicho
- Hubne
- Má průjem
- Má zakalené oči
- Má výtok z nosu a/nebo očí
- Má útvary na těle
- Kulhá
- Netvoří stolici
- Zhoršená kvalita srsti – lysá místa, matná, zježená srst atd.
Jak má vypadat správný morčecí jídelníček?
- Kvalitní luční seno, ke kterému má mít morče přístup 24 hodin denně
- Zelenina – denní dávka se pohybuje do 200g v závislosti na velikosti a věku morčete. Zelenina je zdrojem vody, proto také morčata moc nepijí, vitaminu C a vápníku. (vhodné jsou např. tyto druhy – celer řapíkatý, bulvový, kopr, kukuřičné listy, paprika všech barev, ledový salát, nať petrželová nebo mrkvová, brokolice, špenát, rukola a mnoho dalších)
- Ovoce – představuje pro morče pamlsek, jako je pro nás např. čokoláda – doporučená dávka je 1-2 lžíce (vhodné jsou např. jahody, kiwi, hrozny, ananas, jablko, hruška, banán, borůvky, meruňky, šípek atd.)
- Traviny a byliny – poskytují mnoho potřebných živin a hlavně vlákninu (vhodné jsou např. bojínek luční, osení, srha laločnatá, lipnice luční, jetel luční, jitrocel kopinatý, bazalka, oregano, jahodníkové listy, sedmikráska, heřmánek, podběl, řebříček atd.)
- Semínka – stejně jako ovoce představují pamlsek, jsou zdrojem živin, minerálů a vitaminů (vhodné jsou např. tyto druhy – lnené semínko, quinoa, lnené semínko, chia, goji atd.)
- Granule a směsi – granule jsou obecně zelené válečky, jejich základ tvoří seno, zatímco směsi vypadají spíše jako sypké musli. U prvních zmiňovaných pamatujte, že je morče ke své výživě nepotřebuje, je-li mu předkládána jinak plnohodnotná krmná dávka. U druhých zmiňovaných doporučuji se jim obecně vyhnout a nepodávat je vůbec, protože si z nich morče přirozeně vybere pouze ty složky, které mu chutnají, což pro jeho zdravotní stav nebývá dobré.
Jaké jsou nejčastější chyby v chovu morčat?
- Předkládání velkého množství tučných potravin (např. ořechy, semena atd.)
- Předkládání velkého množství ovoce (např. jablka, hrušky, sušené ovoce atd.)
- Nedostatek kvalitního lučního sena
- Nevhodný povrch, po kterém se morčata pohybují
- Příliš malé chovatelské prostory