15 nejhezčích oranžových květin: význam a tipy na pěstování

Od ohnivých a jasných až po jemné a lehké – oranžové květiny dodají každému zahradnímu prostoru výraznou barvu. Květiny jsou jednou z mnoha věcí, které vám mohou přinést radost do života a oranžové květiny mají tendenci přinášet radost a štěstí. Chcete si také pořídit jednu oranžovou radost? Vyberte si z 15 nejhezčích oranžových květin.

1) Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je druh měsíčku, který má podobné vlastnosti jako sedmikrásky. Má různé jasně oranžové okvětní lístky naskládané jeden na druhém. Měsíček roste také na velkých stálezelených keřích s mnoha zelenými špičatými listy. Abyste dosáhli nejlepšího růstu, zasaďte semena na slunné až částečně stinné místo. Měsíček kvete od brzkého jara až do podzimu a dorůstá do výšky 25 – 40 cm.

2) Šrucha 

Květy šruchy se pyšní oranžovými okvětními lístky se žlutým středem na lesně zeleném keři s mnoha oválnými listy. Perfektně vypadají podél chodníku, kde se návštěvníci mohou zastavit a obdivovat je, nebo v květináči u vchodových dveří, kde vám budou dělat radost při každém příchodu domů. Květiny jménem šrucha jsou nenáročné na údržbu a snášejí horko, sucho i minimum vody, potřebují pouze dobře propustnou půdu. Začínají kvést koncem jara a jejími květy se můžete kochat až do začátku podzimu.

3) Netýkavka

Oranžové netýkavky připomínají miniaturní růže s mnoha měkkými kulatými okvětními lístky a velkými zelenými listy. Lze je pěstovat v nádobách nebo přímo na zahradě na nevyužitém místě. Netýkavky jsou nenáročné na pěstování a péči – stačí jím částečný až plný stín a vlhká, dobře propustná půda. Květy si užijete od jara až do podzimu.

4) Ostálka

Oranžové ostálky mají zářivé květy s překrývajícími se tenkými okvětními lístky, které rostou řídce na keři. Ostálky mohou kvést buď s jednou řadou okvětních lístků, s mnoha řadami, kde je střed neviditelný, nebo s mnoha řadami, kde je střed lehce viditelný. Kvetou rychle, a protože jejich stonky dorůstají až 30 centimetrů, lze je dát do vázy a vytvořit z nich skvělou ozdobu. Ostálky kvetou v létě a mají rády organickou, dobře propustnou půdu a plné slunce!

5) Kniphofie

Tyto vysoké, jedinečně vypadající rostliny mohou dorůst až do výšky 1,5 m a jsou velmi atraktivní pro opylovače. Jsou vynikajícími ozdobami interiérů! Dbejte jen na to, abyste jim poskytli dostatek prostoru k růstu. Můžete je založit ze semen nebo je přesadit jako sazenice. V obou případech zasaďte kniphofie na místo na plném slunci. Dávají přednost dobře propustné půdě a jsou středně odolné vůči suchu, ale v období sucha vyžadují pravidelnou zálivku.

6) Popelivka zoubkovaná 

Pokud máte stinné místo, které potřebuje prosvětlit, popelivka může být tou pravou rostlinou. Tato stínomilná květina má tmavé, velké listy a zářivé, oranžově žluté květy. Může růst v chudé až dobře propustné půdě, ale nesnáší období sucha, což znamená, že v některých zahradách může být nutné ji častěji zalévat. Popelivka má zajímavou zvláštnost, díky níž dokáže šetřit vodou během nejteplejších částí dne. Když je slunce nad hlavou horké, dočasně vadnou a ochabují, a později, když teplota klesne, se zase vzpamatují. Popelivky se někdy stávají terčem útoků slimáků a plžů, proto často sledujte jejich listy, zda nejsou poškozené.

7) Levisie

Malá, roztomilá a zajímavá levisie je skvělou rostlinou do skalky nebo zahrady (v nádobě). Tmavé listy zůstávají nízko u země, vysoké hubené stonky vystřelují do všech stran a jsou zakončeny květy s pruhovanými nebo dvoubarevnými okvětními lístky. Rostou na plném až částečném slunci a dávají přednost písčité nebo kamenité půdě. Potřebují jen mírné množství vody a minimum živin.

8) Lichořeřišnice

Lichořeřišnice je vynikajícím doplňkem každé zahrady, protože květy i listy jsou jedlé. Mají poněkud pikantní chuť, která odpovídá jejich zářivě oranžové barvě. K dispozici jsou jak pnoucí, tak keřové odrůdy, takže si můžete vybrat tu, která nejlépe vyhovuje vašemu prostoru. Lichořeřišnice mají rády stálou vlhkost, i když jsou mírně odolné vůči suchu. Rostou i v polostínu, ale více kvetou na plném slunci. Je skvělou volbou pro místa, kde se obvykle nevyskytují jiné rostliny, protože se jí daří i v chudé půdě. Příliš mnoho dusíku totiž vede k tomu, že mají více listů než květů.

9) Kosmatec

Kosmatec, nazývaný také ledová rostlina, je kvetoucí stálezelená rostlina, která je ideální pro mrazivé zimy. Kosmatec roste nízko nad zemí a často se používá jako půdní kryt. Na jaře rostlina vytváří krásné květy, které mají řadu barev, včetně několika odstínů oranžové. Chcete-li kosmatce pěstovat, vysaďte je na plné slunce s dobře propustnou půdou, zejména písčitou nebo kamenitou. V létě je zalévejte každý týden, ale v zimě je třeba je udržovat v dostatečném suchu. V zasněženém podnebí je přikryjte přikrývkou proti mrazu nebo rostlinnou pokrývkou, aby jejich listy zůstaly suché.

10) Dvouzubec

Dvouzubec má červenooranžové jehlicovité okvětní lístky a malý žlutý střed. Na jakémkoli slunném místě se za ním budou otáčet všechny hlavy! Můžete jej kombinovat se stálezelenými keři, aby lépe vynikl. Péče o tuto květinu je snadná – aby se jí dařilo, vyžaduje plné slunce a pouze minimální zálivku.

11) Pryskyřník

Pryskyřník je známý především pro svůj krásný, jemný květ, který je často popisován jako kříženec pivoňky a růže. Tyto trvalky jsou navzdory svému křehkému vzhledu nenáročné na údržbu a snadno se pěstují z cibulí. Pryskyřník zalévejte maximálně jednou týdně, abyste se vyhnuli chorobám souvisejícím s hnilobou. V chladnějším podnebí je pěstujte v květináčích. Tak je můžete chránit před drsnými zimními podmínkami. 

12) Krásenka

Krásenka, která kvete od pozdního jara až do prvních podzimních mrazíků, je snadno pěstovatelný a barevný způsob, jak dodat smíšenému záhonu trochu výšky a jemné struktury. Menší exempláře jsou zase ideální pro pěstování v květináčích. Velké nařasené květy krásenky, které se vyskytují v různých barvách včetně bílých, růžových a oranžových květů, pomáhají zahradě dodat strukturu i barvu. Vysoké exempláře, které lze použít k vnesení jemného soukromí do prostoru, mohou vyžadovat podporu pomocí kolíků, aby se udržely ve vzpřímené poloze. Sázejte je na plné slunce a pravidelně je zalévejte, abyste podpořili tvorbu velkého množství krásných poupat. 

13) Begonie

Begonie jsou oblíbené záhonové rostliny, které lze použít i do závěsných košů nebo nádobových zahrad, a to v různých velikostech a tvarech, včetně odrůd s jasně oranžovými květy. Jedním z nejčastěji pěstovaných druhů begónií je díky svým bohatým, pestrým listům begonie královská. Chcete-li z těchto trvalek vytížit co nejvíce, umístěte je na plné slunce nebo do polostínu a pravidelně je zalévejte.

14) Lilie

Oranžová lilie může do vaší zahrady vnést zářivé barvy svými nápadnými a nádhernými květy. Dospělá cibule kvete po celé léto a každý rok může vytvořit až 6 květů. Nejlépe se jí daří na plném slunci, pro prodloužení kvetení ji pravidelně zalévejte. Stejně jako mnoho jiných cibulovin byste měli lilie vždy vysazovat do dobře propustné půdy, abyste zabránili přemokření a poškození kořenů. Pokud je vaše půda chudá a nelze ji před výsadbou upravit, můžete lilie pěstovat také v květináčích.

15) Bulbine frutescens

Bulbine frutescens je trvalka z čeledi Asphodelaceae, která miluje plné slunce. Atraktivní hvězdicovité oranžové květy této rostliny kvetou v jarních a letních měsících a v teplejších oblastech kvetou cibuloviny po celý rok. Tyto nenáročné rostliny pocházejí z Jižní Ameriky a daří se jim v různých podmínkách a půdních typech. Bulbine pravidelně zalévejte, zejména v suchých a teplých obdobích. Šťávu z listů Bulbine použít k léčbě popálenin. 

Nejčastější dotazy

Co symbolizuje oranžová barva v květinách?

Díky jasně oranžové barvě symbolizují oranžové květiny zápal a radost; rozdává se také jako symbol tepla a štěstí, protože může souviset s podzimními barvami. 

Je těžké pěstovat oranžové květiny?

Pokud dané květině dopřejete to, co má ráda (dostatek slunce nebo naopak stín, zálivka každý týden nebo každý den), pak vám budou krásně kvést a určitě vás to nebude stát mnoho úsilí.

Jaké jsou nejčastěji pěstované oranžové květiny?

Nejčastějšími oranžovými květy jsou tulipány, měsíčky a ostálky neboli cínie. Z květů měsíčku si můžete vyrobit třeba skvělou měsíčkovou mast!

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu