Slovenský kopov je u nás zatím poměrně málo známý, zatímco na Slovensku je už léta považován za národní plemeno. Tento ušlechtilý pes má vznešený původ, tvrdou hlavu, neohroženého ducha a nekonečnou energii, kterou vás prostě musí uchvátit. Navzdory jeho všestrannosti se však zdaleka nehodí pro každého. A proč, ptáte se? To hned zjistíte!
OSM důvodů, proč si pořizovat slovenského kopova
- Kopov je mimořádně chytré a intuitivní plemeno, což lze při práci i hrách využít mnoha způsoby.
- Jsou to skvělí hlídači, přesto nejsou agresivní a ke svému pánu jsou velmi loajální.
- Mluvíme o velmi temperamentních, vytrvalých a rychlých psech, využití by tak jistě našli i v oblasti nejrůznějších psích sportů.
- Díky oddanosti svému pánu se mohou kopovové uplatnit i jako vodicí psi, jsou-li k tomu vedeni od útlého věku.
- Kopov neslintá, ani výrazněji nelíná a díky přirozenému tvaru a stavbě tlamy nechrápe, ani netrpí na dýchací obtíže.
- Plemeno je jedno z nejvyhledávanějších loveckých psů vůbec, teplou stopu dokáže držet a hlasitě vyštěkávat bez známek únavy i několik hodin.
- Při správném vedení je kopov opravdu velmi věrný a milující pes, který by byl ochotný za svého pána položit i život.
- Tito psi jsou nebojácní a neústupní a tudíž pochopitelně výborní obranáři.
OSM důvodů, proč si nepořizovat slovenského kopova
- Plemeno má poměrně ostrou a lehce komplikovanější povahu, není tak příliš vhodné k menším dětem.
- Tento pes potřebuje hodně prostoru a především pohybu a zaměstnání, jinak má z nudy poněkud destrukční sklony
- Kopov je velmi tvrdohlavý a dominantní pes, který potřebuje důsledné vedení a ideálně člověka, který má zkušenosti s plemeny náročnějšími na výchovu.
- Pes naprosto nevhodný pro člověka žijícího v bytě, který touží pouze po mazlíčkovi na gauč.
- Kopovové rádi hrabou a koušou v podstatě cokoliv, co k tomu primárně není určeno, připravte se tak na to, že vaše okrasná zahradní skalka pravděpodobně nebude mít v přítomnosti tohoto psa dlouhou životnost.
- Má sklony pronásledovat rychle se pohybující předměty, kombinace s jinými zvláště pak malými domácími zvířaty se tak příliš nedoporučuje.
- Psi se především v dospělosti chovají zpravidla dominantně až agresivně k jiným svého druhu, celkově společnost cizích psů špatně snášejí, pokud nevyrůstají odmalička v jejich bezprostřední blízkosti.
- Pes často a hlasitě vyje a štěká, zvláště na kolemjdoucí, pokud je za plotem a brání své území.
Shrnutí
Jako mnoho dalších patří slovenský kopov mezi plemena náročná na výchovu a výcvik, pes zkrátka potřebuje jednoho pána, který mu jasně nastaví hranice a kterého bude respektovat. V případě, že si troufnete na jeho složitější povahu a podaří se vám ji zvládnout, získáte parťáka opravdu na život a na smrt, který s vámi bude rád trávit váš čas aktivním pohybem, hrou a prací, kterou jednoznačně potřebuje k tomu, aby zůstal poslušný a vyrovnaný.
Obecná charakteristika slovenského kopova
V kostce můžeme slovenského kopova popsat jako temperamentního energického psa se zdravým přístupem i k poměrně náročné práci, který se ideálně hodí pro sportovně založeného aktivního, ale především důsledného člověka, který si bude u psa umět zjednat respekt, dalo by se říci, že nejlepší společník je toto plemeno pro mladé zkušené myslivce či psovody. Nenechte se ale odradit, kopov může být i skvělý rodinný pes, jen je zapotřebí vědět, jak k němu přistupovat.
I. Povaha
Povaha slovenského kopova je v porovnání s jinými plemeny vcelku složitá. Pes potřebuje hodně vaší pozornosti, aktivního pohybu a psychického i fyzického zaměstnání, jelikož v případě, že se mu ho nedostává, se začíná velmi rychle nudit, a to většinou nevěstí nic dobrého. Velká výhoda tohoto plemene je v tom, že je díky jeho inteligenci schopen se vám ve spoustě věcí přizpůsobit. Pokud víte, jak na to a dokážete si s takto tvrdošíjným zvířetem poradit, může být kopov absolutně bezproblémový pes, který zvládne i soužití s dětmi, či dalšími zvířaty v jedné domácnosti. K tomu je zapotřebí hlavně včasná socializace, v dospělosti bývá zpravidla hodně problematická a v drtivé většině případů neúspěšná.
II. Vzhled
První, co nás při pohledu na kopova zaujme, budou pravděpodobně jeho oči. Ačkoliv je má obvykle zasazené poměrně hluboko, jsou velké a nesmírně živé, vždy černé ohraničené černou linkou. Uši má kopov středně dlouhé posazené poměrně nízko po stranách hlavy, visí vždy svisle dolů, na koncích jsou výrazně širší než u kořene a zakulacené. Hlavu má pes přiměřeně velkou k tělu, které je kratší, dobře osvalené, zvláště pak v oblasti beder a zadních nohou. Kopov má též výrazný hrudník zužující se směrem ke slabinám. Nohy nemá plemeno nijak extra dlouhé, zato ale hbité a silné. Ocas je dlouhý šavlovitý, směrem ke konci se zužuje do špičky, v klidovém stavu je posazený nízko, pes v pozoru má ocas zvednutý vysoko do vzduchu.
Zbarvením i stavbou těla může kopov připomínat dobrmana, nicméně je viditelně menší a robustnější. Srst je spíše krátká a hrubá, pevně přiléhá k tělu a psa tak dobře chrání před nepříznivými vnějšími vlivy. Plemeno má silnou kostru, celkově je podsadité a velmi houževnaté. Slovenského kopova řadíme mezi menší až střední plemena, v dospělosti pes dosahuje výšky v kohoutku kolem padesáti cm, feny jsou celkově drobnější. Váha psa se pohybuje od patnácti do dvaceti kilo, u feny je to třináct až osmnáct. (zdroj)
III. Vztah k dětem a domácím mazlíčkům
Slovenský kopov je lovecké plemeno, které bylo vyšlechtěno a dodnes je hojně využíváno pro lov divočáků a lišek, jakožto i menších zvířat, například zajíců a kun. Lásku ke zvířatům tak pochopitelně nemá v povaze. Vyrůstá-li štěně od útlého věku v jedné domácnosti s dalšími domácími mazlíčky, je velká šance, že si na jejich přítomnost zvykne a nebude si jich všímat, i tak byste je ale nikdy neměli nechávat společně bez dozoru, u tohoto psa bohužel nikdy nevíte, kdy se v něm probudí lovecký instinkt. Podobné je to v případě kopova i s dětmi. Plemeno se hodí spíše k větším dětem, které jsou, pokud jim vysvětlíte, jak se k psovi mají chovat, schopné toto respektovat a příliš ho zbytečně nedráždit. Pes nemusí ihned přímo kousnout nebo dítě jakkoliv jinak fyzicky napadnout, nicméně v případě, že se mu nebude líbit strkání, křik, tahání za ocas a uši, nebude se zdráhat dát najevo svou nelibost minimálně výhružným zavrčením.
IV. Výchova a výcvik
Kopov je vysoce inteligentní pes, který rozhodně nebude poslouchat každého. S výcvikem je potřeba začít co nejdříve. Jakožto majitelé musíte k výchově přistupovat trpělivě a laskavě, zároveň ale být také důslední a nikdy psovi neustupovat, jinak se velmi často stává, že se pomalu ale jistě stane nezvladatelným. Nebojte se nechat si radit a ptát se někoho, kdo má s podobnými psy zkušenosti, u kopova je nesmírně důležité nic nezanedbat a opravdu svědomitě ho vést k poslušnosti. Nejlépe si s kopovem nejspíše poradí skutečně myslivec, který psovi dopřeje možnost se účastnit lovu, což je také účel, ke kterému byl původně vyšlechtěn. Tento pes dokáže být při správném vedení velmi intuitivní a je schopen i samostatné práce. To vše je důležité proto, aby pes zůstal po celý život psychicky vyrovnaný a spokojený a neprojevovaly se u něj sklony k agresivitě vůči člověku. (zdroj)
V. Zdraví a péče
Slovenský kopov je krátkosrsté plemeno, tudíž nevyžaduje zvláštní péči, nelíná výrazněji než jiní psi, péče o jeho tělo je tak vcelku nenáročná. V případě, že pes žije celoročně venku, což je díky typu husté srsti s podsadou možné, může začít být víc cítit, proto bude nejspíše čas od času potřeba psa vykoupat. Plemeno je poměrně mladé, na našem území má za sebou teprve několik desítek generací, linie bývají většinou bezproblémové, pro plemeno nejsou typická žádná závažná onemocnění, ani dědičné genetické vady. Je třeba ale myslet na to, že lovečtí psi jsou při výcviku a práci více vystaveni riziku nakažení nemocemi či parazity od divokých zvířat, se kterými přicházejí při naháňkách často do bezprostředního kontaktu. Je tedy nesmírně důležité pravidelně kontrolovat srst a všímat si, zda v ní nejsou například klíšťata, ale také blechy či všenky. Velmi nebezpečné jsou také nemoci divokých prasat (například Aujeszkyho choroba) přenášené krví zvířete. Na člověka je tato nemoc sice nepřenosná, pro psa je nicméně smrtelná.
VI. Náročnost
Jak již bylo zmíněno výše, slovenský kopov není plemeno vhodné pro začátečníky a pro lidi bez ambic do vyššího sportu či zájmu o aktivity spojené s honáctvím a lovem. Pes je náročný především na výchovu, pohyb a prostor. Je potřeba brát ohledy také na to, že bude pravděpodobně trávit hodně času venku na zahradě a nebyl by určitě od věci zateplený kotec s výběhem. Vzhledem k tomu, že kopov je hodně temperamentní pes, který je téměř neustále v pohybu, je potřeba opravdu kvalitní krmení a doplňky stravy, nejvíce se pro tato plemena doporučuje barfová strava (krmení výhradně různými druhy syrového masa). Barfování středně velkého plemene vás vyjde měsíčně zhruba na 1000 až 2500 kč.
VII. Historie
Slovenský kopov je na území Slovenska, kde má také, jak již název napovídá, i svůj původ, poměrně mladé plemeno, byť jejich předci, velcí horští honiči typově velmi podobní dnešním kopovům, naháněli údajně zvěř v lesích už na přelomu 17. a 18. století. Názory na to, jací psi byli spolu kříženi za účelem vyšlechtění slovenského kopova, se různí, některé prameny uvádějí, že původně byl křížen český fousek s velkými honicími psy z Polska, jiné mluví o zvířatech dovezených z Transylvánie či Balkánu. Původ slovenského kopova tak dodnes není zcela jistý, jedno ale jisté je, a to fakt, že k loveckým účelům bylo toto plemeno šlechtěno a vedeno prakticky již od úplného počátku. Vzhled kopovů se drasticky měnil, standard plemene byl ustálen až roku 1915, svou povolenou výšku v kohoutku dostal ještě o několik let později. Pro nahánění zvěře bylo v té době zakázáno používat honiče s vysokýma nohama, bylo tak žádoucí, aby byl kopov spíše menšího vzrůstu. První plemenná kniha slovenských kopovů byla založena roku 1940, plemeno bylo však oficiálně uznané FCI až o 23 let později. (zdroj)
Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen
VII. Důležité informace
Hmotnost: | Psi: 15-20 kg, feny: 13-18 kg |
Výška v kohoutku: | do 50 cm |
Požadavky na výcvik: | vysoké |
Typický znak: | černé linky kolem očí |
Energie: | vysoká |
Délka života: | 11-13 let |
Sklony ke slintání: | nízké |
Sklony k chrápání: | nízké |
Sklony ke štěkání: | velké |
Sklony k hrabání: | velké |
Potřeba socializace/pozornosti: | vysoká |
Původní využití: | lovecký pes, honič |
Délka srsti: | krátká |
Typ srsti: | s podsadou |
Zbarvení srsti: | černá s hnědým pálením |
Potřebná péče o srst: | nízká |
Kde koupit slovenského kopova?
Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro slovenského kopova dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata slovenského kopova na prodej.
Chovatelské stanice v ČR
- Chs Z Procházkova dvora
- Chs Od Přetržené zmoly
- Chs Lesný Chór Bohemia
- Chs Spod Veneckeho vrchu
- Chs Spod Vaškovho vrchu
- Zobrazit všechny chovatelské stanice na Seznam.cz