10 velkých pokojových rostlin, jež se těší velké popularitě

Jedině velká pokojová rostlina se může výrazně vyjímat v interiéru, který díky ní zcela oživne. Postavíte ji do krásného květináče nebo stojanu a pak už se jen kocháte těmi krásnými zelenými listy. Pokud jste na lovu velkých pokojových rostlin, mrkněte se na seznam 10 velkých pokojových rostlin, jež se těší velké popularitě.

1) Monstera

Monstera se před několika lety stala velmi populární, ale tato neobvyklá rostlina je stále obestřena tajemstvím, včetně toho, jak o ni pečovat a které rostliny vlastně jsou pravé monstery. Monstera deliciosa je pravděpodobně nejikoničtější odrůdou, ale existuje několik dalších rostlin, které se prodávají pod označením monstera. Před nákupem se informujte o odrůdě, kterou si vybíráte. Monstera však obecně není příliš náročná rostlina, dařit se jí může i v tmavé místnosti, kde bude plodit nové a nové listy jako divá. Nemá ráda hodně vody a stačí jí tak akorát. Pokud ji budete přelévat, brzy to uvidíte i na jejím vzhledu, který bude povadlý a nesouměrný.

2) Kroton

Kroton pochází z tropických lesů jihovýchodní Asie a Oceánie. Ve volné přírodě rostou jako velké keře dosahující výšky až 10 metrů (v domácnosti nebo na zahradě zůstávají mnohem menší). Listy této velké pokojové rostliny vyprávějí příběh: Zářivé barvy a výrazné žilkování naznačují, že rostlina dostává jasné a nepřímé světlo, které potřebuje, zatímco tlumené barvy naznačují, že se jí světla dostává příliš málo. Spálené listy zase naznačují, že světlo je příliš přímé. Při výběru květináče pro kroton mějte na paměti, že rostlina roste vzpřímeně, což může časem způsobit její ztěžknutí. Vyberte proto nádobu, která se nebude snadno převracet, až se kroton zvětší. Nebo si naplánujte, že časem budete květináče přesazovat do větších. Krotonům vyhovuje vlhkost, ale ne přímo mokro.

3) Strelície

Strelície je jednou z nejznámějších tropických rostlin a je blízce příbuzná s banánovníkem. Její pěstování je snazší než u mnoha jiných tropických rostlin a je to vitální, rychle rostoucí pokojová rostlina. V létě ji lze přenést ven, kde se jí daří několik měsíců. Strelície obvykle kvete koncem zimy nebo začátkem jara, ale za optimálních podmínek může kvést i v jiných ročních obdobích. Tyto rostliny rostou se vzpřímenými listy vyrůstajícími přímo z půdy a nemají kmen. Velké listy jsou dlouhé od 30 do 50 cm a při vystavení větrnému počasí nebo otírání o ně na rušné chodbě může dojít k jejich rozštěpení. Strelície je toxická pro kočky a psy.

4) Juka

Juka je rod více než čtyřiceti vytrvalých rostlin, keřů a stromů. Několik z nich se pěstuje jako pokojové rostliny, například Yucca gigantea a Yucca aloifolia. Juky pocházejí z amerického jihozápadu, Mexika a Karibiku – jsou vizuálně zajímavé, vypadají podobně jako agáve nebo dračí rostliny. Některé z nich jsou rychle rostoucí rostliny, které dorůstají až dvou metrů za rok, zatímco jiné rostou pomalu, pouhých 12 cm za rok. Všechny jsou extrémně odolné vůči suchu. Většina druhů juky vyroste v monstra, která pohltí celou místnost, ale trvá to tak dlouho, že vám jako pokojová rostlina poslouží mnoho let, než zahltí váš prostor. Většinu z nich lze pěstovat i venku a jsou schopny odolávat mrazům až do – 10 stupňů Celsia. Majitelé domácích mazlíčků by měli být opatrní, pokud chtějí do svých domovů přidat rostliny juka – všechny části rostliny jsou toxické pro psy a kočky (a také pro koně).

5) Citronovník

Čerstvé citrusy si můžete dopřát doma, i když nežijete v teplém podnebí, a to díky pěstování pokojového citronovníku. Pěstování citronů v interiéru není těžké, pokud si vyberete správný stromek a splníte jeho speciální požadavky. K dispozici jsou různé odrůdy této rostliny, které dorůstají různé výšky. Samozřejmě si vyberte takový, který bude vyhovovat rozměrům vašeho pokoje. Pokojovým citroníkům se nejlépe daří, když je jejich půda rovnoměrně vlhká. 

6) Ficus cyathistipula

Tato rostlina pocházející z Afriky má kulaté listy a křiklavě zelené olistění. Je účinná při čištění vzduchu v místnostech a pomáhá udržovat vlhkost vzduchu v domácnostech. Při správné údržbě a péči se jí u vás doma bude dařit. Nejvhodnější je pro ni teplé místo, chraňte ji před místy s prudkými změnami teplot. Stejně jako všechny fíkovníky jej mezi zaléváním nechte mírně proschnout. Dávejte pozor, abyste je v tmavších podzimních a zimních měsících nepřelévali. 

7) Palicha

Palicha je pěkná rostlina, kterou můžete přidat do svého domova nebo kanceláře, pokud hledáte něco, co má jedinečný vzhled. Tato rostlina má zajímavé listy, které mají tmavě zelenou barvu s drsnými okraji. Trojúhelníkové listy na vzrostlé rostlině se na koncích zdánlivě rozdvojují, díky čemuž vypadají trochu jako rybí ocas. Této pokojové rostlině se dobře daří ve vlhku a při vysokých teplotách, proto je častou volbou pro horké lokality, ale její pěstování v interiéru je poměrně snadné a vyžaduje minimální péči.

8) Rajská palma

Rajská palma je snadno pěstovatelná pokojová rostlina, která vám odpustí i to, když se o ni občas nebudete starat. Velmi dobře se jí daří při slabém osvětlení a snese i nižší teploty. Díky obloukovitým listům vnáší do interiéru exotický tropický vzhled. Vyhněte se přímému slunečnímu světlu, protože to jí spálí listy, a chraňte ji také před průvanem. Potřebuje teplou místnost – ideálně kolem 18-24 °C, minimálně však 12 °C. Nejlépe se jí daří ve vlhkém prostředí, proto ji neumisťujte blízko k radiátoru.

9) Philodendron bipinnatifidum

Filodendron pochází z Jižní Ameriky, ale roste také na východním pobřeží a pobřeží Mexického zálivu ve Spojených státech. Philodendronu se nejlépe daří ve 100% rašelinové půdě, která je zásaditá. Jeho kořeny potřebují dobře propustnou směs do květináčů, která je vzdušná. Zajistěte mu jasné nepřímé sluneční světlo, zalévejte zpravidla jednou týdně a udržujte půdu mírně vlhkou. 

10) Šeflera

Šeflera je známá pokojová rostlina s typickými listy. Je nenáročná na údržbu, i když stejně jako ostatní vysoké pokojové rostliny na tomto seznamu vyžaduje velký květináč. Šeflera se přizpůsobí téměř jakýmkoli podmínkám pěstování v místnosti, ale dává přednost středně silnému světlu, mírné vlhkosti a teplotám mezi 15 a 24 °C. Při umělém osvětlení jsou z nich dobré kancelářské rostliny, ale růst se výrazně zpomalí, pokud uvíznou v tmavém koutě. Ideální je umístit šefleru blízko okna, kam dopadá jasné, ale nepřímé světlo. V zimě rostliny neumisťujte do blízkosti větracích otvorů a dveří do venkovního prostředí a chraňte je před dětmi i zvířaty (šeflera je mírně toxická). 

Často kladené dotazy

Jak se starat o velké pokojové rostliny?

Základem, aby velké pokojové rostliny byly zdravé, je pravidelné zalévání, hnojení, v případě potřeby množení, přesazování přerostlých rostlin, odstraňování prachu z rostlin a stříhání rostlin. Vhodná je také ochrana proti hmyzím škůdcům.

Jaká velká rostlina je nejjednodušší na péči? 

Jedna z nejméně náročných velkých rostlin na pěstování je fíkovník pryžodárný.

Kam umístit velkou pokojovou rostlinu?

Většině rostlinám vyhovuje jasné nepřímé světlo, například z okna orientovaného na východ. Pokud jsou vaše okna orientována na západ nebo jih, možná budete muset rostliny přesunout dál od okna nebo zmírnit intenzitu světla pomocí průsvitných závěsů.

Videa

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu