15 nejhezčích zakrslých jehličnanů: skalka, zahrada i truhlík

Pokud hledáte stálezelené stromy, které zůstávají přirozeně menší, nemají žádné nároky na údržbu kromě zalévání a zůstávají zelené po celou zimu, pak si pořiďte zakrslý jehličnan! Jsou skvělou volbou pro každého, kdo má malou zahrádku, skalku nebo nechce trávit víkendy prořezáváním přerostlých rostlin. Prozkoumejte 15 nejhezčích zakrslých jehličnanů, které můžete zasadit ve skalce, na zahradě i v truhlíku.

1) Jalovec polehlý

Tato severoamerická rostlina roste dobře v téměř každé půdě a je oblíbenou volbou pro umístění do skalek. Stejně jako ostatní jalovce dává přednost plnému slunci a dobré drenáži. S touto rostlinou můžete mít zároveň jehličnan i půdní kryt! Jalovec polehlý do výšky příliš neporoste, ale za to jeho šířka může dosáhnout až 3 metry – a přesně proto je ideálním parťákem pro skalky.

2) Smrk pichlavý

Tento úžasný a extrémně odolný druh modrého smrku s pláčem je skvělou ozdobou každé zahrady. Ačkoli roste rychle, dosahuje výšky pouhé 3 metry a šířky kolem 1,5 metru. Jeho modrozelené jehlice jsou hustě naskládané na větvích visících dolů. Smrk je odolný až do – 45 °C a patří mezi nejodolnější zakrslé stálezelené dřeviny. Daří se mu na plném slunci, ale snese i zastínění.

3) Túje

Túje jsou skvělé, nenáročné na péči a hodí se snad kamkoliv. Tento keř je hustý, má pyramidální tvar a shluky malých šišek nesoucích semena. Je oblíbený zejména na zahradách, kde se vysazuje jako živý plot. Má klasický vzhled jehličnanu, poskytuje velkorysý kryt pro ptáky a nabízí spoustu kultivarů na výběr.

4) Tisovec dvouřadý

Hledejte zakrslé druhy tohoto opadavého stromu, který dává přednost plnému slunci a vlhkým, kyselým, písčitým půdám. Co ho však odlišuje, je jeho schopnost vyrovnat se s různými vlhkostními podmínkami, dokonce snáší i stojatou vodu.  Tento odolný jehličnan zvládne vlhká a špatně odvodněná stanoviště. Před opadáním jehličí má krásné oranžové až dýňově hnědé podzimní zbarvení.

5) Cypřišek tupolistý

Cypřišek je kompaktní, velmi pomalu rostoucí stálezelená dřevina s měkkými jehlicemi a poněkud pyramidálním tvarem, která má svěží a tmavě zelené listy ve tvaru vějíře. To dodává rostlině téměř peříčkovitou strukturu. Cypřišek tupolistý, odolný vůči zimě až do -35 °C, je ve věku dvaceti let 3 až 3,5 metru vysoký a 90 cm až 120 cm široký. Tato stálezelená dřevina vyžaduje plné až částečné slunce a dobře propustnou půdu. 

6) Borovice limba

 Tento malý stálezelený stromek s pomalým růstem a krásným tvarem má sloupovitý tvar a je hustě rozvětvený. Jehlice jsou dlouhé a modrozelené a dodávají této kompaktní stálezelené dřevině jemný vzhled. Díky mrazuvzdornosti až do – 40 °C je zakrslá borovice výjimečnou volbou, která dosahuje výšky pouhých 2,5 metru a šířky 1,2 metru.

7) Smrk ztepilý

Tento oblíbený smrk má pyramidální tvar s lesklými tmavě zelenými listy. Dává přednost plnému slunci, ale dobře se přizpůsobuje různým půdním podmínkám a snáší i vítr. Po léta byl oblíbeným rychle rostoucím stromem pro velké krajiny, ale nyní se zahradníci začínají poohlížet i po zakrslých kultivarech. Pro svou roztomilou velikost je vhodný jak do zahrad, tak i na skalky, kde se bude krásně vyjímat. Zahradnický svět si tuto rostlinu velice oblíbil, takže je snadněji k sehnání než některé jiné malé jehličnany.

8) Smrk východní

I když je smrk ztepilý oblíbeným druhem mnoha zahrádkářů, tak bývá smrk východní lepší alternativou. Jeho jehlice jsou leskle zelené a měkké na dotek. Tento strom je velmi tolerantní! V zimě jej sice budete muset trochu chránit, ale snese i zastínění, sucho a vítr. Zasaďte si jej třeba do velké nádoby a postavte před domovní dveře. Bude mu to slušet naprosto všude.

9) Cypřišek nutkajský

Cypřišek nutkajský je jedním z nejlepších úzkých stálezelených stromů pro malé dvory a zahrady. S výškou 6 metrů a šířkou 30 cm ho možná nebudete považovat za trpasličí strom, ale díky jeho velmi malé šířce se skvěle hodí i do těch nejmenších zahrádek. Větve mají měkké olistění s vějířovitým vzhledem a je odolná vůči zimě až do -30 stupňů Celsia, a proto je fenomenálním doplňkem zahrady.

10) Jedle Fraserova

Tyto stromy se využívají komerčně jako vánoční stromky. Pro svou příjemnou vůni a symetrický tvar jsou zkrátka oblíbené pro použití během svátků. Jsou to rostliny nenáročné na péči. Při jejich pěstování na zahradě vybírejte místo s dostatkem jasného slunečního světla po většinu dne a s půdou, která je bohatá a vlhká. Je to fantastický strom do krajiny i jako vánoční stromek.

11) Metasekvoj čínská

Zakrslá metasekvoj čínská je starobylý strom, který je vhodný pro moderní krajinářské výsadby. V mládí má štíhlý pyramidální tvar, v dospělosti má kulatější korunu. Jeho listy mají jasně zelenou barvu a připomínají peří. Během podzimu mění listy svou barvu na hnědou, oranžovou nebo červenou. Rychle roste a lze ji snadno přenést a vysadit jinam. Často se využívá pro vrhání stínu a dodání soukromí na terasy, zahrady a další místa.

12) Jedlovec kanadský

Tato půvabná stálezelená rostlina je ideální pro stínění. Skládá se z měkkých nazelenalých jehlic, které mají charakter peří a tvoří větvičky a větvičky, které leží vodorovně. Vytváří mnoho malých šišek a hnědé barvy, které visí z větví jako ozdoby. Lze ji stříhat do libovolné výšky a tvaru a hodí se do každé zahrady.

13) Hlavotis peckovitý

Tento stálezelený strom s širokými jehlicemi je mrazuvzdorný do -23 °C. Jeho vzpřímený, štíhlý vzrůst dosahuje výšky maximálně 2,5 metru a šířky 90 cm. Přestože nekvete, má hlavotis tmavě zelené jehlice, které jsou hustě rozmístěné na lahvovitých, vzpřímených větvích. Každá jehlice je dlouhá asi 2 cm. Daří se jí na plném až částečném slunci, ale v horkých jižních oblastech dává v letních měsících přednost odpolednímu stínu.

14) Smrk sivý

Tento kompaktní stálezelený strom má pyramidální tvar a je pokrytý zeleným jehličím. Je odolný i vůči jelenům a mrazuvzdorný do -45 °C. Smrk sivý dosahuje výšky 1,5 až 3 metry. Dává přednost plnému až částečnému slunci a k udržení úhledného tvaru nevyžaduje téměř žádný řez. Snadno se pěstuje a snáší všechny půdy kromě těch nejvlhčích, a proto patří smrk sivý k nejlepším trpasličím stálezeleným stromům na trhu.

15) Borovice Thunbergova

Tato jehličnatá stálezelená dřevina, která je plně mrazuvzdorná až do -30 °C, dosahuje výšky pouhý jeden metr a šířky maximálně 60 cm. Vzpřímené svíčky nového růstu na jaře spolu s úzkým růstovým habitem dělají z borovice vynikající volbu pro nádoby a malé zahrady. Pomalu rostoucí stálezelená rostlina s hustou strukturou má jehlice, které jsou přibližně o polovinu delší než u běžných zakrslých borovic.

Nejčastější dotazy

Jak se vysazují zakrslé jehličnany v květináčích?

Sázejte do stejné hloubky, jakou má květináč. Pokud sázíte do nádoby, zvolte nádobu alespoň třikrát větší, než je velikost květináče, ve kterém se již nachází. Ujistěte se, že má dostatek drenážních otvorů. Přidejte kompost.

Proč zakrslé jehličnany hnědnou?

Mnoho hnědých skvrn je pravděpodobně důsledkem nepříznivých pěstebních podmínek, jako je sucho, mráz, přemokření nebo studený, vysychající vítr, které mohou bránit regeneraci zastřižených listů.

Jaká půda je pro jehličnany nejlepší?

Pro většinu jehličnanů je ideální mírně kyselá, hlinitá a dobře odvodněná půda. Pokud není půda velmi zhutněná nebo tak lehká a porézní, že zadržuje jen velmi málo vláhy, není třeba přidávat organické látky.

Video

Zdroj

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu