15 nejhezčích zelených květin: význam a tipy na pěstování

To, že květiny mají zelené stonky, moc dobře víme. Ale co k nim tak přidat i zelené květy, nebude to nuda? Jasně že ne! Zelené květiny se těší velké oblibě a není divu. Jejich netradiční vzhled zaujme každého. Představují pocity klidu, sounáležitosti s přírodou, obnovy, optimismu, mládí a štěstí. Objevte 15 nejhezčích zelených květin! Která si vás získá nejvíce?

1) Ostálka

Zelená ostálka, jedna z nejunikátnějších zelených květin současnosti, je oblíbenou rostlinou mnoha zahradních znalců. Pyšní se kulovitým tvarem a množstvím jemných okvětních lístků. Dnes ji lze nalézt v různých velikostech a formách. Ostálka má ráda slunce natolik, že během deštivého léta nekvete tak krásně, jako v horkých měsících.

2) Hvozdík zahradní

Tato drobná květina je často přehlížena, ale její jasný odstín dokáže proměnit průměrnou kytici v úžasné dílo. Hvozdík je již dnes jednou z nejoblíbenějších květin na světě. Je jen otázkou času, kdy jej budou následovat i zelené odstíny – se světle mátovými odstíny a atraktivní smaragdovou zelení. Semínka hvozdíku se vysévají od poloviny června do poloviny července.

3) Denivka 

Tento druh zeleného květu je jedinečný svou barvou i tvarem. Její jedinečnost je dílem profesionálních botaniků a znalců zeleně, kteří vytvořili nápadnou zelenou odrůdu denivky, jež se pyšní elegantními okvětními lístky se zvlněnými okraji a sytě zelenými odstíny. Denivku zasaďte na slunné místo do dobře propustné půdy a přidejte kompost, který jí velmi prospívá.

4) Zelená růže

Klasická růže symbolizuje lásku a náklonnost a je k dispozici v široké škále nádherných odstínů. Ačkoli jsou červené růže oblíbenou možností, jak obdarovat milovanou osobu na Valentýna, skvělou volbou jsou také zelené růže, které představují naději a optimismus. Jsou proto skvělou volbou pro kytici, zejména pokud se snažíte na obdarovanou osobu zapůsobit. Zelená růže se pěstuje stejně snadno jako ta červená, jen to nepřehánějte s jejím prořezáváním.

5) Hortenzie 

Tyto krásné zelené květy, které zaručeně rozzáří váš domov i zahradu, se pyšní velkými hlavami složenými z řady menších květů. Daří se jim na slunci i v polostínu a jsou oblíbenými květinami mnoha znalců zeleně. Hortenzie patří mezi nejoblíbenější zahradní květiny na světě. Dbejte na to, abyste hortenzii nepřelévali a aby měla dostatečně vyživenou půdu.

6) Cypripedium

Cypripedium je podčeleď orchidejí. Na rozdíl od většiny dnes dostupných orchidejí má tento menší druh pouze dva listy, které se odvíjejí od středového stonku. Ve volné přírodě se často vyskytují ve stinných lesích. V květinářstvích se s nimi setkáte méně častěji, protože některé druhy jsou dnes ohrožené. Cypripedium vyžaduje pravidelnou zálivku – půda by nikdy neměla zcela vyschnout.

7)  Nevadlec

Tyto zelené květy mají tvar ohromujících vzhůru směřujících jehlic. Jejich jedinečný zkroucený tvar je to, co je činí tak atraktivními. Nevadlec je však velmi záklivý na zimu a vyhovují mu teploty od 20 do 25 stupňů. Ideální je pěstovat jej ve skleníku nebo ve velké nádobě v interiéru. Pokud se o něj dobře postaráte, odmění vás nádhernými květy.

8) Čemeřice

Tato živá a svěží květina je oblíbená během svátků, protože se skvěle doplňuje s tmavě červenými čemeřicemi. Při manipulaci s těmito druhy květin je třeba mít na paměti, že mohou být jedovaté. Čemeřice jsou vděčné za každý typ půdy, ale nejraději má vápenitou, humózní a dobře propustnou. Čemeřici je vhodné pravidelně hnojit.

9) Mečík 

Díky svým exotickým odstínům se tato zelená květina často objevuje ve výzdobě stolů a svatebních kytic. Pyšní se dlouhými stonky a zúženými okvětními lístky. Její estetický vzhled doplňuje také sladká vůně, která z ní činí ideální volbu pro různé události. Mečík má rád půdu bohatou na živiny a také optimální vlhkost – vyvarujte se přemokřené půdě, mečík by mohl trpět na houbové choroby.

10) Molučenka hladká

Zelené zvonkovité kalichy molučenky pokrývají listové trny, které dorůstají výšky až 120 cm. Vlastní květy jsou drobné a bílé a skrývají se uvnitř zelených zvonků. Molučenky se rozvíjejí o něco pomaleji než většina ostatních květin. Vysejte je na jaře, pak může trvat až měsíc, než semena vyklíčí. Poté je třeba počkat další dva měsíce, než rostliny dozrají a ujmou se, a teprve pak začnou kvést. Rostliny lze pěstovat na plném slunci nebo v polostínu a potřebují vlhkou půdu s dobrou drenáží a neutrálním pH (6,5 až 7,5).

11) Chryzantémy

Tyto květiny jsou v květinářské komunitě již dlouho základem. Jsou k dispozici v široké škále tvarů a barev, včetně jasně zelené! Můžete je pěstovat jak venku, tak i uvnitř. Důležité je odstřihovat uschlé květy, dostatek světla a ideální vlhkost – nemá ráda sucho ani přemokření. Nezapomeňte na hnojivo bohaté na draslík.

12) Jiřina 

Stejně jako mnoho dalších květin na tomto seznamu jsou i jiřiny k dispozici v různých barvách, ale obzvláště nápadné jsou zelené. Tyto limetkově zelené květy jsou různě velké a měří od šířky několika centimetrů až po velikost jídelního talíře. Tyto rostliny kvetou nejčastěji uprostřed léta a na podzim. Jiřiny mají rády celodenní slunce, ve stínu málo kvetou.

13) Kvetoucí tabák 

Kvetoucí tabák je sice krásná, ale choulostivá trvalka, která může být toxická pro zvířata a děti. Tyto rostliny se pyšní listnatými, plnými zelenými stonky a vytvářejí základ pro růst malých květů na vrcholu. Jsou také poměrně drobné na pohled. Kvetoucí tabák chraňte před větrem a hnojte jej ideálně jednou týdně.

14) Pryšec statný

Středomořská ostrožka je vynikajícím doplňkem každé zahrady, která hledá trochu zeleně navíc. Tento vytrvalý keř je nenáročný na údržbu a pyšní se tmavšími zelenými listy ve spodní části, zatímco trsy květů v horní části jsou jasně neonově zelené. Prospívá při pokojové teplotě, ale zimní teploty pro něj nejsou příliš vhodné. Zalévejte jej jednou týdně, v zimě však zálivku i hnojení omezte.

15) Hvězdník

Rubínově červené květy hvězdníku, které jsou běžně nuceny kvést po celou sváteční sezónu jako oblíbené dárkové a dekorační předměty, již pravděpodobně znáte. Stálezelený hvězdník, který pochází z Jižní Afriky, nabízí limetkově zelenou variantu stejného květu. Tato rostlina se vyznačuje silným, živě zeleným stonkem a pavoukovitými květy ve tvaru lilie. Navzdory svému vzhledu připomínajícímu lilie patří rostliny rodu Hippeastrum do čeledi rostlin Amaryllidaceae, nikoliv do čeledi Liliaceae.

Nejčastější dotazy

Jaká je nejběžnější zelená květina?

Jednou z nejoblíbenějších zahradních rostlin se zelenými květy jsou hortenzie. Jsou to oblíbené zahradní rostliny. Tyto velké keře mají velmi nápadné trsy květů, které se vyskytují v široké škále barev, včetně zelené.

Čím jsou zelené rostliny zvláštní?

Zelené rostliny mají schopnost vytvářet si vlastní potravu. Dělají to pomocí procesu zvaného fotosyntéza, který využívá zelené barvivo zvané chlorofyl. Pigment je molekula, která má určitou barvu a může absorbovat světlo různých vlnových délek, v závislosti na barvě.

Co se stane, když rostlina nemá světlo?

Při nedostatku světla rostliny neprodukují chlorofyl (zelené barvivo v rostlinách) a rostliny se mohou zbarvit do bledě zelené, žluté až bílé barvy. Stonky rostlin se stávají „nohatými“, což znamená, že stonky jsou dlouhé a tenké a vypadají, jako by se natahovaly ke zdroji světla.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu