10 nejpopulárnějších psů s dlouhýma ušima

Jistě jste si všimli, že každý pes má alespoň o trochu jiné uši. Mohou být stejně tak unikátní jako ty lidské. Mimochodem u lidí je otisk ucha ještě unikátnější, než otisk prstu. Na světě neexistuje člověk, který má stejný otisk ucha jako vy. 

Mechanismus sluchu je stejný, ale vnější, či vnitřní velikosti se mohou lišit. V tomto žebříčku si představíme populární plemena psů s dlouhýma ušima, které vynikají v poměru s jejich tělem, nebo hlavou. Pojďme se na ně podívat.

1) Čínský chocholatý pes

Je jedním ze dvou pejsků, kteří se umístili v tomto žebříčku a mají narozdíl od ostatních ouška nahoru. Stojaté uši, někdy s lehkým převisem mohou v kombinaci s nahým tělem budit zjev drobného, vychrtlého fenka. Tento maličký, společenský pes vypadá podobně jako Peruánský naháč. Obě tyto plemena jsou vzhledem k jejich absenci chlupů na těle poměrně žádaní mezi alergiky. Chocholatý pes má ale osrstnění v oblasti právě uší, hlavy a spodní části nohou. Právě tento zjev působí, že má pes větší uši i nohy, než ve skutečnosti. Může také působit lehce namyšleným barbie dojmem s bujnou kadeří, která vypadá jako vlasy a nohama ukrytýma v zimní obuvi. Žádnou “blbou blondýnu” ale nečekejte. Chocholatý pes je poměrně inteligentní hravý a přátelský tvor. Svému pánu a rodině je oddaný, milující, ale k cizím lidem může být nedůvěřivý. Většinou nebývá agresivní, není dominantní a nemá potřebu si kompenzovat svou velikost a křehké chrtí tělo. Tento původně čínsko-mexický pes má rozhodně povahu veselého mexičana, který bude neustále povídat a rozveselovat vás svou společností.

2) Papilon

Tento drobný pes je kvůli svému vzhledu často zaměnitelný s Čivavou, Ruským toy teriérem, nebo vzdáleně s Pomelanianem. Stejně jako zmíněná plemena je malého vzrůstu. Jeho tělo pokrývá nepříliš hustá srst bez podsady. Delší srst se objevuje nejen na těle a ocasu, ale i na uších. Možná díky přehozené srsti přes uši, která může sahat až téměř na zem se tomuto psovi občas říká pes motýlek. Právě kvůli dojmu, že přes dlouhé špičaté uši spadá srst a dělá dojem motýlích křídel. Papilona můžete najít i pod jménem Phaléne. Jedná se o velmi staré plemeno, pocházející z Francie a Belgie. Dříve bylo toto plemeno rozděleno na dvě s ohledem právě na jejich uši. Phaléne měl mít uši spíše dolů, naopak Papilon je měl mít postavené na stranách. Později bylo toto plemeno opět sjednoceno.
Povahově je Papilon velmi vitální, hravý a živý. Je velmi vnímavý a ví, jak se cítíte. Tento malý a veselý společník vás také překvapí svou inteligencí a zvědavostí, která je mnohdy silnější, než jeho jiné pudy. Proto je potřeba Papilonovi pořádně zaměstnat hlavičku, aby z nudy nehledal a nezkoušel jinou zábavu.

3) Afghánský chrt

Většina chrtích plemen má oproti hlavě větší a odstáté uši. Ať už se jedná o malého Italského chrtíka, většího Vipeta, nebo Salukiho, v jednom jsou si dost podobní. Protáhlejší hlava s nápadnýma ušima jistě zaujme nejednoho sledujícího. Dnes jsme vybrali do žebříčku méně rozšířeného Afghánského chrta kvůli uším, které spíše připomínají dlouhé kadeře. Navíc chrtovitá plemena se v poslední době těší zvýšené oblibě, proto nás nepřekvapí, když se v budoucnu zařadí do výčtu nejoblíbenějších chrtů.

Překrásné dlouhé vlasy, křehký pohled, útlé tělo a velký úsměv. Topmodelka? No, ano. Na první pohled může Afghánský chrt tak vypadat. Zdání ale může klamat. Tento pes byl původně využíván k lovu antilop, gazel, ale i třeba leopardů. S příchodem psa do jiných částí planety se stal symbolem luxusu. Takže možná v tomto případě si můžeme dovolit soudit knihu podle obalu. Podobně jako jeho příbuzný Barzoj byl totiž chován šlechtou a vyskytoval se převážně u dvora. Možná i díky tomu má velmi hrdou, nezávislou a vznešenou povahu. Možná bude působit povýšeně a povahou spíše připomínat kočku. Když ale najde majitele, který ho bude respektovat, bude mu přítelem až do smrti. 

4) Bígl

Je loveckým psem s dlouhou historií, která sahá až do 14. století. Tento nejstarší honič byl vyšlechtěn pro doprovod lovce. Zapojoval se do lovu zajíců, kachen a další zvěře. Obzvláště oblíbený byl u dvora. Umí skvěle pracovat ve smečce. Díky tomu je to nezávislý pes, se silným loveckým pudem. V současné době se jedná spíše o společníka. Pro jeho staletími ověřenými schopnostmi ho můžeme dnes vidět i v přítomnosti myslivců.

Povahově je Bígl veselým, hravým, učenlivým společníkem. Je inteligentní s mírnou a dobráckou povahou. Nemá problém se zvířaty, dětmi, ani psy. Za předpokladu, že je dobře socializovaný. K cizím lidem se chová přátelsky. Pokud se cizinec jeví nebezpečně, spíš než útok bude následovat hlasitý štěkot, aby přivolal zbytek své smečky. Jak už jsme si naznačili, Bígl je velmi spokojený v přítomnosti jiných psů. Je to smečkový tip, proto pokud mu nemůžete nabídnout vaši společnost je zde možnost zvážit dalšího psa. Pokud se nudí může mít destruktivní chování, nebo začít utíkat. Fyzicky je to odolný pes, který snese celoroční pobyt venku.

5) Baset

Též nazýván jako Basset Hound je krátkosrstý pes menšího vzrůstu (32 – 40 cm). Původně byl využit pro lov v hustém porostu. Nyní je spíše společníkem.
Baset má živou a přátelskou povahu. Je dobrák a nedělá mu problém soužití s nejmenšími dětmi. Hodí se skvěle jako rodinný pes. Skvěle se snáší s jinými zvířaty i psy. Kvůli jeho milé a tolerantní povaze se příliš nehodí jako hlídač. S cizím člověkem se chce přátelit a hrát.
Díky jeho výrazně dobrému čichu může pronásledovat zajíce, bažanty, kachny i srny. Nevadí mu jakýkoli terén ani velmi hustý porost. Pro jeho lovecké vlastnosti je dobré na procházkách zůstat ve střehu. Baset může cítit i to, co je na několik metrů vzdálené a okem člověka nepostřehnutelné. I přes jeho kratší nohy vás může překvapit s jakou vervou a energií se pustil do běhu za vzdalující se zvěří. Svou úlohu bere vážně, může se tedy stát, že se bude bezhlavě hnát rovnou za nosem.

6) Anglický setr

Nyní se dostáváme ke španělům a věřte, že bylo těžké vybrat jen pár z nich, protože všichni vynikají delšíma ušima. Anglický setr sice “španěl” ve jméně nemá, ale velmi se mu podobá. Pravděpodobně díky jeho původu, kde byl ze španělů vyšlechtěn.

Setr měl, stejně jako všichni španělové, využití hlavně pro lovecké účely. Jeho cílem byla zvěř, kterou měl hledat, zdržet a případně přinést. Jednalo se zejména o opeřence. Nyní může dělat společnost myslivcům, nebo užívat společenského života se svou rodinou.

Setr má lehce retrívří vzezření pro milý pohled a podobně vypadající čumák. Delší srst má mírně zvlněnou. Může se vyskytovat v nejrůznějších barevných mutacích.

Povahově je setr velmi přátelský a ze všech setrů se podle chovatelů nejsnáze učí. Skvěle vychází s dětmi. Dovolí jim i horší zacházení. Dokáže zachovat klidnou hlavu a situaci si promyslet. Krom úprku za zvěří. Jako všechna lovecká plemena se v tomto případě nedokáže příliš ovládat a instinkt je silnější, než cokoli jiného. S přivřenýma očima by se dala jeho povaha přirovnat ke Zlatému retrívrovi, jen je v měkoučkém a hebším kabátku, který se nabízí v různých škálách i typech zbarvení. Možná proto si získává čím dál větší oblibu.

7) Anglický špringršpaněl

Že vypadá stejně, jako setr? Možná. Špringr má poněkud kompaktnější balení. Je na rozdíl od Setra menšího vzrůstu. Jeho dřívější účel je také podobný. Jeho úkolem bylo plašení a přínos vodního ptactva. Díky tomu je velmi dobrý a vytrvalý plavec a skokan. Jeho “šipky” do vody vás možná na poprvé vyděsí, protože dokáže skočit opravdu daleko, nebo vysoko, jelito třeba. Na letní koupačku s ním tedy rozhodně počítejte. Užijete si společně spoustu zábavy.

Špringršpaněl je veselý a hravý pes. Miluje svou rodinu a může být na ni velmi citově vázaný. Rád se učí, není tvrdohlavý a jeho výchovu zvládnou i začínající pejskaři, nebo děti. K těm se chová vesele a mile, nerespektuje je sice jako své dospělé pány, ale nevadí mu je poslouchat a podřídit se jim. Je ideálním společníkem do rodin, které rády cestují na nejrůznější místa. Rybníky samozřejmě vedou. Má dostatek energie zvládnout túru po lese, poté se jít osvěžit do vody a na večer ještě zbyde dostatek energie na honění s dětmi, nebo aportování. Špringr má totiž slabost pro cokoliv, co zaujme jeho lovecký pud.

8) Americký kokršpaněl

Jedná se o menšího psa s dlouhýma ušima a zvlněnou srstí. Stejně jako jeho kolega – Anglický kokršpaněl byl původně využíván pro lov. Postupně se z něj stal spíše společenský pes, kvůli jeho menšímu vzrůstu a líbivému vzhledu.

Povahově je Americký kokr dost podobný tomu Anglickému. Není se čemu divit. Angličan je totiž jeho přímý předek. Veselé plemeno s přátelskou povahou se stalo společníkem mnoha aktivních důchodců. Hlavně proto, že mají na kokra dostatek času i zkušeností. Kokr je trochu tvrdohlavý a má rád svou volnost. Působí vznešeně, ale ne nedostupně. Je výborný hlídač a na každého vetřelce ihned upozorní. Vůči cizím lidem jsou ostražití a nedůvěřivý. Při hlídání a obraně svých lidí, či jejich majetku se může chovat agresivně a nedělá mu problém se hnát za větším nebezpečím. Jeho rodina je pro něj totiž to nejdůležitější a jako největší úkol v jeho životě je zajisti její bezpečí. 

9) Bloodhound

Bloodhound má lepší nos, než ostatní. Dokáže zavětřit i dva týdny starou stopu. Je tvrdohlavý a temperamentní. Na procházkách v přírodě tedy musíte být velmi ostražití, aby nechytil stopu a tvrdohlavě si nešel za svým. Je to inteligentní, hravý a aktivní pes. Aby jste předešli útěkům za zvěří, je dobré ho důkladně unavit. K majiteli se chová velmi loajálně a na své smečce je velmi závislý. Bez vaší přítomnosti bude trpět. Pokud zrovna nic nezavětřil, tak může působit neohrabaně a lenivě. S dětmi vychází skvěle, rád se přizpůsobí jejich tempu. Má také vysoký práh bolesti, proto mu nebude vadit, když ho děti budou tahat za uši, nebo mu nechtěně šlápnete na ocas. S největší pravděpodobností o tom ani nebude vědět. Díky jeho tolerantní povaze mu nedělá problém soužití s ostatními psy. Neprojevuje se dominantně, ani agresivně. Miluje stopování, proto ho nejvíce potěšíte, když se i vy oddáte tomuto psímu sportu.

10) Jezevčík

Pravděpodobně nejvíce rozšířeným plemenem tohoto řebříčku je Jezevčík.

Původně lovecké plemeno, které se dodnes používá jako norař se těší dlouhodobě velké oblibě. Zejména kvůli jeho nenáročné péči a menší velikosti.

Jezevčík je velmi společenské plemeno, které má vlastní rozum. Může tedy působit hloupě, ale je to jen zdání. Jezevčík je vyrovnaný pes se značnou dávkou temperamentu. Může být dominantní a tvrdohlavý. Na cvičáku to tedy nebude nejostřejší tužka v penále, obzvláště v rukou nezkušeného pejskaře.

 Je výborný lovec i hlídač. Svých lidí si velmi cení a snaží se s nimi trávit veškerý čas. Nemusí být nutně mazlivý. Jezevčíkovi stačí, že je ve vaší společnosti. Potěší ho nejrůznější hry, nejraději se ale bude hrabat v zahradě svého pána. Je to způsobeno jeho dobrým čichem a vášní pro noraření.

Závěr

Zdá se, že jsme opět na konci. Tak co? Zamilovali jste si hravého Bígla, energického Španěla, nebo svéhlavého Jezevčíka?

Většina těchto plemen se těší všeobecné oblibě a to nejen u začínajících pejskařů, ale i zkušených chovatelů. Ať už už si vás získal kterýkoli z nich, jistě díky jejich popularitě nebudete mít problém najít další lidi, kteří toto plemeno vlastnili, vlastní, nebo dokonce chovají. A při náročnějším výcviku může být zkušený chovatel konkrétního plemene velkou pomocí. Hodně zdaru a pozor na namočené uši v jídle. 🙂

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu