Keře jsou mnohdy neodmyslitelnou okrasou zahrad. Doplňují jak květiny, tak vysoké stromy, a hodí se tam, kde by jinak zelo prázdné místo. Vybrat si můžete z mnoha druhů – ty s úchvatnými květy, omamnou vůní, ovocné keře nebo ty, které vám zahradu ozdobí jinak. Mezi jedny z nejkrásnějších patří keře s celoročně barevnými listy nebo ty, které téměř magicky mění během roka barvu. A my vám představíme oba tyto druhy, které vás uchvátí svými červenými listy!
1) Tavola kalinolistá ‘Lady in Red’
Tento druh tavoly kalinolisté se vyznačuje zubatými, sytě vínovými listy. Dorůstá se zhruba jednoho až dvou metrů. Vykvétá během dubna a května drobnými růžovými květy, které jsou sdružené do mohutných chocholíků. Po odkvětu se vytvoří nejedovaté plody, které v půlce léta získávají rudou barvu. Vydrží do pozdního podzimu a často se používají i do suchých vazeb. Dají se snadno tvarovat a snesou jakékoliv stanoviště, proto se sází i do veřejných parků nebo jako zpevnění svahů a náspů.
2) Dřišťál Thunbergův ‘Coronita’
Dřišťál ‚Coronita‘ patří k menším keřům dorůstající se až jednoho a půl metru původem z Japonska, nyní však hojně pěstovaným po celém světě. Je hustě rozvětvený, trnité větve má hranaté a pokryté červenohnědou kůrou. Listy mají vínovou až purpurovou barvu se žlutozelenými okraji a vyrůstají ve svazcích. Na podzim se barví do červené. Květy se objevují v květnu a mají žlutou barvu, po odkvětu se změní na drobné červené plody. Preferuje slunné nebo i polostinné stanoviště v dobře propustné, jakékoliv zahradní půdě, špatně snáší dlouhodobé přemokření.
3) Brslen křídlatý ‘Unforgetagle Fire’
Tento kultivar brslenu je jeden z nejkrásnějších z druhu. Dorůstá se jednoho až jednoho a půl metru, šířka je zhruba stejná, takže působí kompaktně. Zpočátku má zelené listy, později se mění na červenou a v obou případech jsou jedovaté. Na podzim se barva stane velmi intenzivní rudou s příměsí měděných odstínů. Květenství tohoto druhu není příliš výrazné a má zelené zbarvení. Je nenáročný na druh půdu ani umístění, vyvarovat byste se však měli zamokřená místa.
4) Přísavník pětilistý ‘Red Wall’
Přísavník má pěticípé listy sdružené v jednom středu. Nejprve jsou temně zelené, na konci léta se zbarvují do rubínové barvy. Dorůstá se i dvanácti metrů do výšky, do šířky i osmi metrů. Snese jakékoliv stanoviště, ale nejlépe se mu daří na slunném nebo polostinném místě ve vlhčí propustné půdě. Nejčastěji se používá jako popínavá rostlina, dobře se bude plazit kolem zdí, pergol, sloupů nebi i po zemi jako půdopokryvná rostlina.
5) Dřín japonský ‘Radiant Rose’
Dřín japonský je opadavý keř, který se může dorůstat až šesti metrů. Odrůda ‚Raliant Rose‘ se vyjímá tím, že zatímco přes léto mají její oválné listy s výrazným žilkováním tmavě zelenou barvu, na podzim se barví do výrazných, temně rudných až fialových odstínů. Květy se objevují od května do června a mají růžovou barvu, stejnou si nechávají i plody tvarem připomínající drobné jahody. Pro pěstování je vhodná kyselá vlhká půda na slunném stanovišti, které je však zároveň chráněno přes letním vysycháním (například pomocí mulče nebo pravidelného hojného zalévání). Na slunci navíc poroste bohatě a hustě.
6) Myrobalán cistena
Tento nepříliš známý keř se dorůstá zhruba jen dvou metrů a vytváří kulovitou korunu. V průběhu května se strom probouzí k životu úchvatným způsobem – raší vínově zbarvené listy i světle růžové květy, takže spolu dokonale kontrastují. Dokonale se hodí i do znečištěných měst, protože mu nevadí smog a na pěstování je velmi nenáročný. Nejraději má vlhčí, dobře propustné půdy na plném slunci, neuškodí mu ani mráz a vítr.
7) Ruj vlasatá ‘Londus’
Tento kultivar je od ostatních odlišný nejen svou barvou listů, ale také velikostí listů. Dorůstá se zhruba dvou metrů a má kompaktní růst. Vínově červené listy jsou opadavé a okraje mírně zvlněné. Listy, na které nesvítí slunce, mají tmavě zelenou barvu, na podzim se všechny mění do oranžových a žlutých tónů. Není náročná na pěstování, nejlépe roste však na slunci, kde také dosáhne intenzivního podzimního zbarvení listů.
8) Muchovník kanadský ‘October Flame’
Muchovník kanadský ‚Octover Flame‘ je mezi pěstiteli oblíbený kultivar. Zjara se objevují bílé květy, které se později změní na zpočátku červené, poté tmavě chutné plody, které dozrávají od června. Čím déle však zůstanou na keři, tím budou poté chutnější. Lze z nich připravit šťávy, džemy, marmelády nebo vína, dobré jsou i sušené do sypaných čajů. Nejprve má jasně zelené listy, ty se poté mění na červené. Dorůstá se průměrně pěti metrů. Pěstování je snadné – muchovník je velmi nenáročný a mrazuvzdorný.
9) Růže svráskalá ‘Jan-A-Licious’
Tento keř má velmi hustý, kompaktní tvar a dorůstá se zhruba jen půl metru. Čerstvě vyrašené listy mají světle zelenou barvu, na podzim se mění na intenzivní oranžovo-červenou barvu. Květy mají různé odstíny růžové barvy, koncem léta dozrávají jasně červené plody, které se skvěle hodí do džemů a zavařenin. Pěstuje se v sušší písčité půdě, která není přemokřená, na slunném i polostinném místě.
10) Javor dlanitolistý ‘Shaina’
Tento japonský javor je zajímavý svými listy – ty mají pět dlouhých cípů, jsou velmi hluboce vykrajované a mají karmínovou barvu. Vytváří nádherný tvar, proto nejenže ho nemusíte stříhat, ale není to ani vhodné. Dorůstá se přibližně čtyř metrů. Pěstuje se především v polostínu v mírně vlhké, kyselé půdě. Protože je to keř, který má rád teplo, nedoporučuje se pěstovat ve vyšší namořské výšce než je 400 m. n. m. I tak je vhodné na zimu rostlinu ochránit zimní přikrývkou.
Otázky a odpovědi
❓Jaké jsou malé keře s červenými listy?
Z našeho výčtu můžeme malé keře rozdělit na dva druhy:
– malé keře do 1 m jsou to keře přísavník pětilistý (který se vyjímá i jako půdopokryvná rostlina) a růže svráskalá,
– mezi malé keře o výšce 1 až 2 metry patří tavola kalinolistá, dřišťál Thunbergův nebo například myrobalán cistena.
❓Kde různé druhy pěstovat?
Platí, že každá rostlina je jiná, proto byste měli přes jejím koupením zjistit, jakou půdu potřebuje a kam je potřeba vysadit. Nejméně náročné jsou však druhy, které můžete pěstovat kdekoliv, sem patří například tavola kalinostá, brslen křídlatý nebo muchovník kanadský.
❓Jaké keře mi budou svými červenými listy zdobit zahradu od jara do pozdního podzimu?
I červenolisté keře můžeme rozdělit mezi dva druhy – ty, které se přebarvují s příchodem podzimu, a ty, které mají červené listy od jejich vyrašení až po opadání. Mezi ty patří například tavola kalinolistá, dřišťál Thunbergův, ruj vlasatá nebo javor dlanitolistý.
Video
Zdroj