Mouchy, komáři, vosy – hmyz v bytě či letní pergole je nejen nepříjemný, ale způsobit může i vážné zdravotní komplikace.
Jednou z možností je jeho zahánění „plácačkou“ na mouchy, efektivnější a méně náročnou variantou však může být pořízení elektrického lapače hmyzu, který se bez jakýchkoliv rizik o jejich likvidaci postará sám.
Alternativní způsoby lapačů hmyzu
Pakliže se vám nechce investovat do elektrických lapačů, existují i jiné varianty. Kromě klasických mucholapek či plácaček můžete využít například některé druhy rostlin a bylinek, které hmyz svým pachem odpuzují. Funguje například česnek, libeček či vratič.
Častým problémem však bývá, že tyto byliny svým odérem neodpuzují pouze hmyz, ale nevoní ani mnohým lidem. Na internetu také najdete řadu návodů, jak si lapač vyrobit svépomocí doma – například zde, zde nebo zde.
Nejlepší lapače hmyzu
Na trhu je nespočet lapačů hmyzu a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší lapače hmyzu dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat lapač hmyzu?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.
Jak vybíráme produkty na Vše-pro-zvířátka?
Ačkoli o chovatelství již něco víme a zvířátka nás baví, nevybíráme produkty čistě podle našich sympatií. Aby byl výběr co nejvíce objektivní trávíme nejprve spousty času průzkumem a hledáním souvislostí mezi kvalitními produkty v dané kategorii. Jakmile známe oblast jako své boty a jsme schopni každému na potkání vysvětlit, jak správně vybrat daný produkt, pak nastává čas na samotný výběr nejlepších produktů.
Nejprve si však pojďme sjednotit to, co myslíme tím, když říkáme “kvalitní produkt.”
Jak poznáme kvalitní produkt?
- Lidé ho kupují
- Je časem ověřený
- Lidé s ním mají dobré zkušenosti
- Cena odpovídá kvalitě
- Autority v oboru jej doporučují
Přesně takové najdete v našem výběru. Vše začíná sestavením nejprodávanějších produktů na trhu. K nim přidáme další, jenž doporučují české či zahraniční autority v oboru (např. veterináři, tématické magazíny, vášniví blogeři či youtubeři,…). Při výběru vítězné sestavy zohledňujeme také cenu a to, jak odpovídá tomu, co produkt přináší.
Podle toho, jak moc produkty splňují 5 faktorů výše, sestavíme finální žebříček těch nejlepších. Jde o výběr naší redakce, nejde o ultimátní pravdu! Rozhodně netvrdíme, že jiné než námi vybrané produkty nejsou kvalitní. Produkty zkrátka hledáme tak, jako bychom je vybírali pro sebe či naše známé.
Jak vybrat lapač hmyzu?
Lapačů hmyzu je na trhu celá řada, a protože si těžko dokážeme představit, jaké to je být hmyzem, není pro nás jednoduché odhadnout, jaký na ně bude nejvíce platit. Neřiďte se tedy při výběru pouze cenou, ale hleďte i na kvalitu výrobků.
Platí zde jednoduché pravidlo, že čím propracovanější a lákavější přístroj pro hmyz bude, tím méně vás bude obtěžovat. Přihlédněte také k tomu, kam si lapač plánujete umístit, a s jakým hmyzem nejčastěji bojujete.
1. Podle typu
Jednotlivé typy lapačů se liší podle toho, jak hmyz likvidují. Můžete si tedy sami vybrat, jaký způsob je pro vás a váš prostor nejpohodlnější.
- S elektrickou mřížkou
Nejběžnějším typem jsou lapače, které hmyz lákají na UV-A světlo ze zářivky, které hmyz neodolatelně přitahuje. Jsou vybaveny mřížkou, která vytváří elektrické pole. Jakmile do ní hmyz vlétne, je zlikvidován.
Nemusíte se bát, že byste se o elektrické pole zranili vy, vaše děti nebo domácí mazlíčci, přístroje totiž obsahují ještě vnější mříž jako ochranu. Co se týče úklidu, jsou tyto lapače vybaveny táckem, na který hmyz padá a snadno jej pak můžete vysypat.
Nevýhodou tohoto typu je možné rozptýlení uhynulého hmyzu do okolí a často kvůli spálení i nemožnost rozpoznat, o jaký druh se jedná. Menší hmyz pak může mřížkou proletět, aniž by mu bylo jakkoliv ublíženo.
Na druhou stranu jsou lapače s elektrickou mřížkou vhodné do míst, kde je výskyt hmyzu vysoký a není zde třeba zjišťovat, o jaký druh se jedná. Užití najdou i v místech s vysokým množstvím prachu.
- Sací
UV-A zářivkou je vybaven i sací typ lapače, který však hmyz hubí jiným způsobem. Poté, co jej světlem naláká, ho vtáhne do sacího ventilátoru. Hmyz tak skončí ve sběrném koši, který stačí po naplnění vysypat. Sběrný koš je pak často vybaven ještě horní sítí, aby nemohl vyletět.
Jeho výhodou je, že uhynulý hmyz nijak neznečišťuje okolí a můžeme i zjistit, jaký druh hmyzu přístroj polapil.
Nevýhodou může být to, že chvíli trvá, než hmyz uhyne, a může vás tak například rušit hlukem.
- Lepicí
Na trhu jsou také lapače s lepicí deskou. I ony využívají UV-A zářivku, která hmyz naláká, a ten se poté přilepí k lepicí folii za světlem, z níž už nemá šanci uniknout. Tento typ najde využití všude tam, kde je zapotřebí znát druh i četnost hmyzu.
Nevýhodou tohoto typu pak je nutnost výměny lepicí desky, takže jsou nevhodné do míst s velkým výskytem hmyzu či do prašného prostředí.
2. Podle umístění
Spousta typů zářivek se hodí jak na venkovní, tak i vnitřní využití. Přesto však rozhodnutí, kde budete přístroj primárně využívat, může vést k výběru toho pravého typu.
- Interiér
Pro umístění do bytu jsou lepší sací či lepicí lapače, protože v nich hmyz zůstává a nehrozí, že by znečišťoval váš dům. Stejně tak spíše než lapače určené na zavěšení oceníte takové, které můžete položit přímo na jakýkoliv rovný povrch.
- Exteriér
Při výběru venkovního lapače se dívejte na kvalitu provedení. Měly by být totiž voděodolné a zvládnout nejrůznější rozmary počasí. Zde se hodí spíše lapače na zavěšení, které nebudou tolik překážet. (zdroj)
3. Podle ceny
Ačkoliv by cena neměla být hlavním parametrem vašeho výběru, určitě je dobré k ní přihlédnout z hlediska četnosti a důvodu použití. Pokud hledáte pouze přístroj, který bude během týdne stráveného na vaší chatce odhánět komáry, postačí jednodušší lapač než ten, který budete celé léto využívat na vlastní zahradě.
- Lapače do 500 Kč
Nejjednodušší přístroje seženete už „za pár stovek“. Budou vhodné spíše na příležitostné využití a na menší množství hmyzu. Je zde nutné počítat s kratší životností zářivky a také menší plochou, kterou hmyz lákají.
- Lapače do 1500 Kč
Silnější záření i dosah už můžete očekávat od přístrojů v cenové relaci okolo tisíce korun. Jsou také vyrobeny z odolnějších materiálů a těšit se můžete i na některé přidané funkce, jako je například automatické spínání.
- Lapače nad 1500 Kč
Nejkvalitnější lapače, které si pořídíte za tisíce korun, už disponují větším počtem zářivek, větším dosahem a v neposlední řadě i atraktivnějším designem. Své využití najdou nejen na zahradách, ale třeba i v nejrůznějších provozech či restauracích.
4. Podle zářivky
Pro lapače jsou využívány UV-A zářivky, jejichž světlo je pro člověka za hranicí viditelnosti. Proto je těžké pro běžné spotřebitele určit, jak moc kvalitně zářivka svítí. Důležité tedy je si parametry zářivky dobře prohlédnout již před nákupem.
Nezaměřujte se pouze na garantovanou životnost, ale především na intenzitu produkce UV-A záření v průběhu času. S jejich intenzitou totiž úměrně klesá i zájem hmyzu a tudíž účinnost produktu. Čím déle tedy zářivka vydrží silně svítit, tím lépe.
Často kladené dotazy
1. Kam lapač umístit?
Lapač hmyzu umístěte nejlépe do blízkosti místa, kterým se hmyz do pokoje dostává. Ideální je výška alespoň 1 m nad zemí. Ačkoliv by se mohlo zdát jako dobrý nápad postavit ho k blízkosti jídelního stolu, aby vás při jídle hmyz neobtěžoval, mějte na paměti, že zářivka hmyz přitahuje a jeho výskyt v okolí přístroje je tak vysoký.
2. Jak dlouho zářivka vydrží?
Životnost zářivky závisí na její kvalitě a četnosti používání, nicméně je doporučováno ji z důvodu klesající intenzity záření vyměnit nejpozději do dvou let. Obecně se její výdrž pohybuje v řádu několika tisíc hodin.
3. Jaká je spotřeba lapačů
Spotřeba lapačů je velmi nízká a většinou se pohybuje v jednotkách, maximálně desítkách wattů. Jejich provoz vás tak bude stát desetikoruny ročně.
4. Jak lapač čistit?
Čistění závisí na typu lapače. Nejsnadnější na čištění jsou lapače s elektrickou mřížkou, kde stačí pouze vysypat tácek s uhynulým hmyzem.
Sací lapače jsou taktéž na čištění nenáročné, neboť sací koš po naplnění jednoduše vyčistíte.
U lepicích lapačů je pak nutné měnit folii, jakmile by se už hmyz neměl kam uchytit. Četnost údržby závisí především na počtu loveného hmyzu.
5. Fungují lapače i na vosy?
Ano, většina lapačů si poradí i s většími druhy hmyzu, jako jsou vosy. Pokud jsou však právě ony tím hmyzem, který vás obtěžuje nejvíce, poohlédněte se po lapači určeném přímo na vosy. Ten je vláká na návnadu a následně uvězní. Většina z nich je pak vytvořená i tak, aby nevlákávala prospěšné včely.
TIP: Jak se zbavit šatních a jídelních molů? Přečtěte zde.
Shrnutí
Před výběrem správného lapače si promyslete, zda jej budete využívat venku či vevnitř a také vezměte v potaz druh hmyzu, který vás obtěžuje nejčastěji. Většina lapačů funguje na všechny druhy hmyzu, ale pokud vám jde primárně o zahnání vos, pak doporučujeme zvolit přístroj určený přímo k likvidaci vos (prozkoumat na Heurece). Podle místa použití pak vyberte ten nejvhodnější typ. Při výběru venkovního lapače se přesvědčte, že zvládne venkovní podmínky, především vlhkost. Na základě četnosti používání pak můžete zvolit správnou cenovou hladinu a výdrž zářivky.