15 důvodů, proč si (ne)pořizovat slovenského čuvače

Tento úžasný hlídač vás na první pohled zaujme majestátním vzhledem, který má díky svojí velikosti a husté, bílé srsti. Patří mezi oblíbené rodinné společníky a to především díky jeho schopnosti rozdělovat velké množství lásky mezi všechny členy rodiny. A mírnější povaha z něj dělá příjemného psa pro začátečníka.

DEVĚT důvodů, proč si POŘIZOVAT slovenského čuvače

  • Vyrovnaná povaha je základem tohoto plemene, málo co ho vyvede z míry. Díky tomu je skvělým parťákem pro život. 
  • Slovenský čuvač je typické venkovní plemeno, jeho hustá srst ho chrání před všemi vlivy. Je ideálně stvořený pro velkou zahradu u vesnického domečku.
  • Skvěle a nekompromisně hlídá své lidi a jejich majetek, s tímto pejskem na zahradě se nemusíte bát. 
  • Venku se jedná o aktivního pejska, se zájmem o časté a dlouhé vycházky, ale při pobytu doma je spíše klidný. 
  • Při pobytu venku se nemusíme bát, že by měl čuvač zaječí úmysly. 🙂 Podstatnou část dne se dokáže zabavit sám.
  • Je velmi přizpůsobivý, dobře se vychovává a výcvik také není velkým problémem.
  • K dětem je hodně přátelský a jejich soužití se stává velmi příjemným. V jejich přítomnosti bude pes ostražitý a dobře děti ohlídá.
  • Jakožto pastevecké plemeno skvěle vychází s ostatními zvířaty a domácími mazlíčky.
  • I přes jeho velikost, se jedná o dlouhověké plemeno, které se dožívá i více než 12 let.

ŠEST důvodů, proč si NEPOŘIZOVAT slovenského čuvače

  • Pokud máme malý byt v centru města, není příliš dobrým napadem si čuvače pořizovat, vyžaduje hodně prostoru a malý byt by pro něj mohl být nepříjemný.
  • Nejedná se o smečkového psa, vůči ostatním se může projevovat dominantně.
  • Péče o srst je poněkud náročnější, především v období línání je nejlepší čuvače kartáčovat vícekrát denně.
  • Jako u každého většího plemene se v průběhu života může objevit řada typických nemocí, jako například torze žaludku, dysplazie či různé alergie nebo onemocnění očí.
  • Nedoporučuje se čuvače chovat ani v kotci, malý prostor bývá nátlakem na jeho psychickou pohodu.
  • Při péči o psa nesmíme opomíjet jeho chrup, důležitá se pravidelné odstraňování zubního kamene. Neošetřovaný chrup se brzy může stát problémem.

Shrnutí

Velký, bílý medvídek, který působí vskutku mile má i svou druhou stránku jakožto drsný a ostražitý hlídač. Jeho kladný vztah k dětem a domácím mazlíčkům z něj dělá skvělého a aktivního společníka pro život. Pokud budeme dbát na správný výcvik a výchovu bude opravdu ideálním parťákem pro soužití.

Obecná charakteristika slovenského čuvače

Velké plemeno pasteveckého, honáckého psa typické svou světlou barvou, která se místy táhne do žlutých odstínů. Spolehlivý hlídač jak své rodiny tak jejího majetku. Je vždy ve střehu a ostražitý. Přesto působí klidně, ale rád bude chodit na dlouhé procházky, které mu pomůžou udržet optimální váhu a osvalení.

Povaha

Jedná se vyrovnané psí plemeno, které působí dosti sebevědomě. Při hlídání působí autoritativně, není proto typickým “štěkačem,,. Svou práci odvádí kvalitně, pokud máte tohoto pejska u baráku, není třeba se ničeho bát. Jinak se jedná o dobrosrdečné plemeno s kladným vztahem k dětem a dalším domácím miláčkům.

Vzhled

Mohutné tělo je pevně stavěné a pokryté hustou srstí. Podlouhlá hlava s širokým temenem má mírně vyznačený stop. Tmavě hnědé oči oválného tvaru, jsou lemovány černými očními víčky. Vysoko nasazené uši bývají neseny svěšené a přiléhají k hlavě. Mohutný krk přechází ve středně dlouhý trup. Psi mají krk zdobený krásnou, hustou hřívou. Hrudník je široký a dostatečně hluboký, s dobře klenutými žebry. Silné končetiny mají dobře vyvinuté svaly a jsou zakončeny mohutnými tlapami s velkými polštářky. Nízko nasazený ocas bývá v klidu svěšený a při pohybu je nesený v oblouku nad bederní linii. Slovenský čuvač má bílou 5-15 cm dlouhou krycí srst, která je doplněná hustou, kratší podsadou. Plemeno má kohoutkovou výšku 59-70 cm a v dospělosti dosahuje váhy 31-44 kg.

Vztah k dětem a ostatním zvířatům

Děti a slovenský čuvač jdou přirozeně ruku v ruce. Samozřejmě je na nás jak v soužití povedeme psa i děti. Jako u každého plemene je třeba dbát jisté opatrnosti, především pokud je jedná o batolata nebo malé děti. 

Jako správný pastevecký pes nemá problém s domácími zvířaty. Velmi často nebývá ani problém s dalšími mazlíčky, jakou jsou třeba kočky.

Nutno upozornit, že se nejedná a smečkové plemeno. Soužití dvou samců je velmi náročné pro majitele, místy i naprosto nerealné. K cizím psům se běžně chovají dominantně. 

Zdraví a péče

Slovenský čuvač je zdravé a odolné plemeno, které netrpí větším množstvím zásadních nemocí. Samozřejmě nějaké neduhy má, stejně jako většina podobně velkých plemen. Mezi hlavní onemocnění patří dysplazie kyčelního kloubu a torze žaludku.

Péče není nikterak náročná. Dbát musíme o srst, která je třeba pravidelně vyčesávat. Koupání je vhodné pouze několikrát do roka. Opomenout bysme neměli ani péči o zuby.

Výchova a výcvik

Čuvač je pohodář a i takový přístup má k výcviku. S trochou snahy ho naučíme, že plnění povelů může být zábava a půl práce je hotovo. Je třeba aby majitel byl klidný a rozvážný stejně jako pes. Neurotickým a agresivním způsobem se ze slovenského čuvače může stát labilní pes. 

Běžně je nebaví cyklické opakování činnosti, jako je třeba aportování. Velmi hojně se využívají jako záchranářští, lanový a slepečtí psy.

Náročnost

Cena štěněte s PP se pohybuje od 15 000 do 25 000 korun. Tato cena je závislá na chovateli, který si ji určuje sám dle kvality spojení, vyšetřeních a vhodnosti k chovu.

Z hlediska dalších nákladů není čuvač o nic náročnější, než podobně velká plemena. Dbát musíme na kvalitní stravu, především v době růstu.  Díky jeho samostatnosti není extrémně náročným psem na náš čas, ale pokud se mu nebudeme věnovat, stane se příliš svéhlavým.

Historie

Čuvač není jediným bílým pasteveckým psem. Bílá barva byla pro pastýře praktická, protože pes byl i na větší vzdálenosti dobře vidět a nehrozilo, že by si jej pastýř spletl s vlkem a omylem ho zastřelil. Slovenský čuvač vznikl v horských oblastech Slovenska a protože se mnohdy jednalo o značně odlehlé místa, byl zde chován v podstatě čistokrevně. Avšak díky turistům se brzy rozšířil do celého světa, to mělo za následek téměř vyhubení plemene jako takového. Díky prof. Dr. Antonínu Hrůzovi a jeho nemalé snaze o zachování rasy se s čuvačem můžeme setkávat i dnes. K oficiálnímu uznání plemene s názvem Tatranský čuvač došlo v roce 1965, k velké nevoli maďarských chovatelů, kteří protestovali s tvrzením, že jde pouze o varietu maďarského plemene kuvasz a snažili se o spojení obou plemen. V roce 1969 bylo po přezkoumání obou standardů rozhodnuto, že jde o dvě samostatná plemena, která budou nadále chována samostatně. Aby se zabránilo zmatkům se záměnou jmen plemen Maďarský kuvasz, Polský podhalaňský ovčák a Tatranský čuvač, při překládání textů do francouzštiny, byl změněn název plemene z Tatranského na Slovenského čuvače. (zdroj)

Přečtěte si také: 32 důvodů, proč si (ne)pořizovat psa a náš atlas psích plemen

Důležité informace

Hmotnost:31-45 kg
Výška v kohoutku:Psi: 62-70 cm  Feny: 59-65cm
Typický znak:Bílá hustá srst
Požadavky na trénink: více jak 30 minut denně
Energie: Spíše klidný
Délka života:10-12 let
Sklony ke slintání: střední
Sklony ke chrápánístřední
Sklony ke štěkánínízké
Sklony k hrabání: nízké 
Potřeba pozornosti: střední
Původní využití: pastevecký pes
Délka srsti: dlouhá
Typ srsti: hladká
Barva srsti:bílá
Potřebná péče o srst: střední až vyšší

Kde koupit slovenského čuvače?

Vše jste zvážili a jste přesvědčeni o tom, že budete pro čuvače dobrým páníčkem? Nuže dobrá! Níže přikládáme seznam oblíbených chovatelských stanic v Česku a na Slovensku, jež se zabývají chovem tohoto plemena a pravidelně mívají štěňata slovenského čuvače na prodej.

Chovatelské stanice v Česku

Chovatelské stanice na Slovensku

4.8/5 - (25 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu