10 užitečných rad, jak zlikvidovat vosí hnízdo

Vypořádat se s vosím hnízdem na vašem domě nebo v jeho okolí není žádná hračka a nejlepší volbou může být zavolat odborníka. Často se však o problém můžete postarat sami, a to pomocí několika užitečných rad, které se dozvíte v následujících řádcích. Prozkoumejte 10 tipů, jak zlikvidovat vosí hnízdo, aniž byste přišli k úrazu.

1) Zakryjte si pokožku ochranným oděvem

Není špatný nápad nosit kompletní včelařský oblek, ale přinejmenším se ujistěte, že máte na sobě ochranný oděv, když se zbavujete vosího hnízda. I když nejste alergičtí, vosí bodnutí může být bolestivé! Vezměte si dlouhé džíny, ponožky a boty a silný svetr nebo bundu a spodní část kalhot zastrčte do ponožek (nebo do bot). Hlavu si zakryjte silnou kapucí, pevně staženou, nebo pletenou čepicí. Spodní polovinu obličeje si omotejte šátkem (nebo použijte kuklu) a nasaďte si ochranné nebo lyžařské brýle. Pokud používáte postřik pesticidy, oblečte si staré oblečení, které můžete ihned po použití vyprat nebo vyhodit. Pokud vás při likvidaci hnízda bodne vosa, ošetřete bodnutí omytím místa a přiložením ledu. Pokud máte potíže s dýcháním nebo se u vás projevují jiné příznaky závažné alergické reakce, okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

2) K vyvýšeným vosím hnízdům se nedostávejte po žebřících

Pokud se vosí hnízdo nachází mimo dosah, například pod okapem dvoupatrového domu nebo na vysoké větvi stromu, nepokoušejte se k němu dostat po žebříku. Pokud stojíte na žebříku a při rušení hnízda na vás vyletí roj vos, je velmi pravděpodobné, že spadnete a zraníte se. V této situaci je nejlepší zavolat profesionála. Vosího hnízda byste se měli pokoušet zbavit sami, pouze pokud je v dosahu.

3) Udržujte děti a domácí zvířata mimo dosah, zejména při použití pesticidů

Pokud se rozhodnete použít k hubení vos pesticidní postřik nebo prášek, je důležité oblast oddělit a zajistit, aby se k ní nikdo – zejména malé děti nebo domácí zvířata – nepřibližoval, a to alespoň po dobu 24 hodin. Pesticidy používané ve spreji na hubení vos jsou velmi silné a jedovaté. Mrtvé vosy, které najdete na zemi v blízkosti hnízda, seberte a zlikvidujte. V opačném případě by vaše domácí zvíře nebo místní volně žijící zvířata mohla mrtvé vosy pozřít a potenciálně se otrávit.

4) Ničte vosí hnízda v noci nebo velmi brzy ráno

Pokud se chystáte zlikvidovat vosí hnízdo sami, udělejte to v době, kdy jsou vosy nejméně aktivní – dlouho po západu slunce. Od té doby do následujícího východu slunce je jejich reakční doba pomalejší a jsou méně agresivní. Pro osvětlení použijte červené nebo jantarově zbarvené světlo – například tak, že baterku zakryjete červeným celofánem. Vosy tuto červenou barvu nevidí.

5) Pokud je to možné, zaměřte se na vosí hnízda na začátku roku

Nejvhodnější dobou pro likvidaci vosího hnízda je časné jaro, kdy královna (právě se probouzející z hibernace) staví hnízdo s pomocí menší první snůšky dělnic. Pokud počkáte do pozdního léta, bude hnízdo mnohem větší s většími snůškami vos, které jsou v „ochranném režimu“ pro královny příštího roku. Pokud se vám podaří královnu zabít, což je snadnější provést na začátku roku, celé hnízdo se rozptýlí a nebo zanikne. Pokud vosí hnízdo najdete až na podzim, nemusí být jeho zničení nutné, protože mrazivé noční teploty kolonii přirozeně zahubí.

6) Naplánujte si únikovou cestu, abyste mohli oblast rychle opustit

Než uvedete svůj plán útoku do pohybu, vymyslete, jak se z místa rychle dostanete. Poté, co hnízdo postříkáte, začnou vosy rychle proudit ven a mohou se na vás vyrojit – proto je tak důležité naplánovat si rychlý útěk a nosit ochranný oděv. Nejbezpečnější místo, kam se můžete vrátit, je uvnitř vašeho domu. Odolejte nutkání zdržovat se kolem a sledovat, co se s hnízdem děje! Ujistěte se, že vám v cestě nestojí žádné překážky, jako jsou dětské hračky nebo zahradní technika, o které byste mohli případně zakopnout.

7) Nastříkejte hnízdo pesticidním postřikem, který vosy ničí

S vhodným ochranným oděvem a při dodržení bezpečnostních opatření aplikujte na hnízdo proud pesticidu. Postupujte po dobu 10 až 15 sekund (nebo podle pokynů uvedených na plechovce) a poté oblast rychle opusťte. Vraťte se alespoň o 24 hodin později, během dne, abyste se ujistili, že již nedochází k žádné aktivitě vos. Sprej proti vosám nejlépe funguje na otevřená hnízda s odkrytými šestihrannými buňkami (jako jsou papírová vosí hnízda), protože jím snadno nasytíte všechny buňky a vosy. Pokud se jedná o uzavřené hnízdo (jako u sršňů), zaměřte proud na hlavní otvor. 

8) Na skrytá hnízda použijte insekticidní prach

Insekticidní prach je mnohem účinnější než aerosolový sprej při pronikání do nitra hnízd zabudovaných do kmene stromu, stěny kůlny nebo do země. Při dodržení všech bezpečnostních opatření postupujte následovně: Kupte si insekticidní prach a odměřte asi 30 g do jednorázového plastového kelímku. Poté prach naneste hojně do otvoru v hnízdě a okamžitě vykliďte prostor. Otvor neucpávejte ani nezakrývejte. Jakmile vosy projdou otvorem, jejich nohy a křídla se pokryjí insekticidním prachem, který pak přenesou s sebou do středu hnízda a kontaminují ostatní vosy. Po aplikaci insekticidního prachu by měly vosy do jednoho nebo dvou dnů uhynout. Pokud se tak nestane, postup opakujte.

9) Bezpečnější prostředek na hubení vos

Pokud nejste příznivci používání pesticidů, překvapivě dobře zabíjí vosy jednoduchý roztok mýdla na nádobí a vody, který jim pokryje křídla, aby nemohly létat, a nakonec je utopí. Tady je návod, jak jej použít: Připravte si mýdlový roztok smícháním asi 60 ml tekutého mýdla na nádobí se zhruba 1 litrem vody. Přestože roztok mýdla a vody funguje, možná budete muset postup několikrát opakovat, protože mýdlová voda musí přijít do přímého kontaktu s každou vosou.

10) Sbalte a zničte zavěšené hnízdo

Tato metoda, která je určena pouze pro uzavřená, visící hnízda, vyžaduje velmi těsný kontakt s hnízdem, takže není pro slabé povahy! Postupujte takto: Rychle a opatrně položte na hnízdo pevný látkový sáček bez otvorů a pevně jej zajistěte provázkem nebo lepicí páskou. Přitom hnízdo stáhněte z větve stromu. Poté sáček s vosím hnízdem vyhoďte do kbelíku s vodou a nahoru položte těžký kámen, aby se sáček udržel pod vodou. Nechte pytel ve vodě alespoň 8 hodin, aby se všechny vosy utopily, případně použijte silný plastový pytel na odpadky a vložte jej do mrazáku alespoň na 2 dny nebo jej uzavřete do kbelíku o objemu 19 l s těsným víkem na dobu alespoň jednoho týdne.

Nejčastější dotazy

Vrátí se vosy do postříkaného hnízda?

Jakmile je hnízdo důkladně postříkáno pesticidem, je nejlepší ho nechat být a vrátit se k jeho odstranění následující den. Pokud v hnízdě přežijí sršni nebo vosy, vrátí se zpět a zbytkové účinky postřiku zlikvidují i tento hmyz.

Kdy je nejlepší odstranit vosí hnízdo?

Nejlepší doba pro plánování útoku na vosy je za východu slunce nebo za soumraku, kdy je tento hmyz nejméně aktivní. A nezapomeňte s odstraněním hnízda počkat 24 hodin po postříkání, abyste se ujistili, že většina hmyzuhttps://www.youtube.com/watch?v=24pDGvYQWWw je mrtvá nebo z hnízda odletěla.

Ve kterém měsíci vosy odlétají z hnízda?

Vosy jsou nejaktivnější v červenci, ale jejich aktivní období trvá od června do pozdního podzimu. Na jaře si vosy hledají vhodné místo pro stavbu hnízda, kladení vajíček a produkci dělnic.

Video

Zdroj

1, 2, 3, 4

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu