Pokojové rostliny nejenže vylepší váš prostor – ale jsou také prospěšné pro vás! Rostliny mohou snižovat hladinu stresu, zlepšovat náladu a dokonce zvyšovat schopnost udržet si paměť a soustředění. Některé rostliny dokonce dokážou čistit vzduch. Jediné, co musíte udělat, abyste mohli využívat výhody jejich pěstování, je udržovat rostliny naživu. Zní to pro vás snadněji, než to ve skutečnosti je? Pořiďte si jednu z 20 nenáročných pokojových rostlin, které přežijí vše.
1) Africká fialka
Tyto krásné kvetoucí rostliny jsou prakticky nezničitelné. Africké fialky potřebují nepřímé světlo a mírné teploty. Dávají přednost malým květináčům. Častou mylnou představou o těchto rostlinách je, že nemají rády, když se jejich listy namočí. Africkým fialkám však mokré listy nevadí. Můžete je klidně vzít do umyvadla a omýt je.
2) Tilandsie
Tilandsie jsou odolné malé rostliny, které nevyžadují půdu a mohou přežít delší dobu bez vody. Nakonec však vodu přece jen budou potřebovat. Namočte je na 30 minut do nádoby, protřepejte je a nechte je uschnout obrácené dnem vzhůru. Tyto těžko zničitelné rostliny jsou epifyty – což znamená, že rostou na jiných rostlinách a živiny získávají ze vzduchu a vody kolem sebe. Dávají přednost jasnému, filtrovanému světlu a teplým teplotám.
3) Šplhavnice zlatá
Potřebujete rozzářit kancelář, do které nedopadá mnoho (nebo vůbec žádné) slunečního světla? Pak je pro vás tou pravou rostlinou šplhavnice. Daří se jí v různých světelných podmínkách, dokonce i v zářivkovém světle, ale máme pro vás jedno varování: Pokud se rozhodnete pro tuto pestrou odrůdu, potřebuje slunce, aby si zachovala svou variabilitu. Pestré rostliny potřebují více slunce než jejich celozelené protějšky. I když šplhavnice nepotřebují plné slunce, například jižní expozici, trochu přímého světla (východ nebo západ) jim pomůže udržet pestré barvy a prosperitu. Vysaďte je do základní směsi půdy pro pokojové rostliny a mezi zaléváním ji nechte vyschnout.
4) Aglaonema proměnlivá
Této tropické rostlině se daří v dobře propustné půdě a v mírně vlhkých místnostech s teplotou nad 18 stupňů Celsia. Dává přednost střednímu až slabému osvětlení nebo nepřímému slunečnímu světlu a mírné zálivce. Kromě občasné důkladné zálivky ji můžete v podstatě ignorovat a stále poroste. Jen nezapomeňte občas oprášit listy a pravidelně je zkontrolovat, zda se na nich nevyskytují škůdci, jako jsou roztoči, šupinatý hmyz, mouchy a mšice.
5) Dračinec pruhovaný
Tyto malé rostliny pro štěstí se často prodávají i v obchodech s potravinami a bytovými doplňky, protože péče o ně je minimální. Jsou to rostliny, které se opravdu těžko ničí. Zajímavé je, že ačkoliv dračinec pruhovaný vypadá jako bambus, tak není technicky vzato bambus. Je to spíše rostlina, která může růst hydroponicky – ke svému životu ani nepotřebuje půdu.
6) Kořenokvětka
Tyto zvláštně pojmenované rostliny jsou odolné jako železo, vydrží v nejrůznějších podmínkách a dorůstají až do výšky 90 cm. Kořenokvětky dávají přednost slabému osvětlení bez přímého slunce a nejsou náročné na vlhkost ani teplotu, takže mohou žít téměř kdekoliv ve vašem domě. Vyžadují pouze základní směs zeminy pro květináče a občasnou zálivku. Stejně jako u většiny pokojových rostlin je lepší nechat kořenokvětku mezi zaléváním vyschnout.
7) Aloe vera
Pokud chcete rostlinu, která bude v domácnosti opravdu užitečná, hledejte aloe vera. Tento sukulent nejenže ozelení váš prostor, ale má také léčivé účinky. Šťávu z jejích listů lze při lokální aplikaci použít k úlevě od bolesti při odřeninách a popáleninách, a proto ji mnoho lidí má v kuchyni. Aloe se daří v sukulentářské směsi v porézním květináči, a na jasném, nepřímém slunečním světle nebo i na umělém osvětlení. Rostlinu zalévejte vydatně, ale zřídka, a mezi zaléváním ji nechte vyschnout. Jen mějte na paměti, že se jedná o jednu z pokojových rostlin jedovatých pro kočky.
8) Zelenec chocholatý
Rostliny jménem zelenec chocholatý se často objevují v závěsných koších a patří mezi nejlepší pokojové závěsné rostliny a mají růžici dlouhých, tenkých, obloukovitých listů, které jsou jednobarevně zelené nebo pestré. V létě vysílají úponky s malými bílými květy nebo malé pavoučí rostliny, které lze použít pro zakořenění a pěstování dalších zelenců. Zelenci mají rádi dobře propustnou směs do květináčů a rovnoměrnou vlhkost – ani příliš suchou, ani příliš mokrou – a také jasné až mírné nepřímé sluneční světlo. V teplejších měsících se jim daří i venku.
9) Pilea peperomioides
Pilea má ráda jasné, nepřímé světlo a dobře propustnou půdu, která musí mezi zálivkami většinou vyschnout. Snad nejlepší na této rostlině je to, jak snadno se množí. Nakonec vyšle do půdy plantážníky, které lze od mateřské rostliny oddělit a zasadit do květináče a rozšířit si tak sbírku pokojových rostlin.
10) Fíkovník pryžodárný
Tato pokojová rostlina má velké, tmavě zelené listy a může být dokonalým středobodem každého prostoru. Fíkovník má rád dobře propustnou půdu a jasné, nepřímé sluneční světlo. Nejlepší místo pro ně je slunné místo chráněné průsvitným závěsem. Jejich potřeba zálivky se liší podle ročního období: V období růstu udržujte půdu vlhkou a listy mlžte nebo otírejte vlhkým hadříkem. V období vegetačního klidu stačí rostlinu zalévat jednou až dvakrát měsíčně. Jakmile je rostlina tak vysoká, jak chcete, seřízněte její vrchol a pro zachování plnějšího tvaru ořežte všechny nežádoucí větve.
11) Monstera
Monstera poroste i při velmi slabém osvětlení, ale na místě s jasným, nepřímým světlem poroste rychleji a vytvoří lepší dělené listy. Monstery by se měly zalévat jen tolik, aby půda zcela nevyschla, rozhodně je však nepřelévejte. Monstera by se mohla začít hroutit do stran a uhynula by. Při zalévání však dbejte na důkladnou zálivku. Rostlinu můžete také osprchovat, abyste ji jednoduše zbavili prachu na listech.
12) Tchynin jazyk
Tchýnin jazyk, známý také jako hadí rostlina, má tuhé, vzpřímené listy, které mohou být vysoké od 30 cm do dvou a půl metru. Snáší slabé osvětlení, ale nejlépe se jí daří na jasném světle a dává přednost vyšším teplotám. Ačkoli není vybíravá na vodu, doporučuje se důkladně ji zalít, aby se zajistilo, že všechny kořeny dostanou vodu, a pak ji nechat téměř úplně vyschnout, než ji opětovně zalijete. I když je těžké ji zahubit, přemokřením a vystavením chladu to dost možná způsobíte. Obecně lze říci, že tchynin jazyk má nejraději, když je ignorován – což z něj činí ideální rostlinu pro většinu domácností.
13) Zamiokulkas
Pokud budete rostlinu zamiokulkas ignorovat, dost možná jí to prospěje. Daří se jí i při nízkém osvětlení a pod zářivkami a díky svým oddenkovým kořenům nezemře, pokud vynecháte jednu nebo dvě zálivky. Je tedy ideální pro zapomnětlivé majitele rostlin. Nejenže není vybíravá, ale má také hladké, lesklé, jasně zelené listy, které vyrůstají z tlustých, mírně cibulovitých stonků. Rostliny zamiokulkas mohou dorůst až do výšky 60 cm. Jen si uvědomte, že tato rostlina je při požití jedovatá, takže ji raději držte mimo dosah dětí a domácích zvířat.
14) Difenbachie
Difenbachie je pro lidi a zvířata jedovatá. Vyznačuje se však velkými, nápadnými listy, které budou ve vaší domácnosti krásným doplňkem, a další výhodou je samozřejmě to, že se těžko zabíjí. Jediné, co tyto rostliny potřebují ke svému štěstí, je vlhká (ale ne mokrá) půda a střední až jasné světlo.
15) Kapradina Asplenium dimorphum
Kapradiny jsou známé tím, že je obtížné je pěstovat v interiéru, ale pokud jste se na nějakou zaměřili, doporučujeme vyzkoušet tuto odrůdu. Je to jedna z nejsnadněji pěstovatelných kapradin, protože má silnější listy. Většina kapradin dává přednost vysoké vlhkosti vzduchu, aby jejich jemné listy nevysychaly, ale tato kapradina je velmi shovívavá, pokud vynecháte jednu nebo dvě zálivky. Potřebuje střední světlo, takže ideální místo je okno orientované na východ.
16) Neoregélie
V jihoamerických deštných pralesích roste více než 90 druhů neoregélií a stovky jejich kříženců. Mají různou velikost a tvar a pestré listy, což je činí atraktivními pro milovníky pokojových rostlin. Navíc se velmi snadno pěstují a daří se jim na nepřímém světle nebo v mírném stínu. A přestože jsou odolnější vůči chladu než mnohé tropické rostliny, neměli byste je vystavovat teplotám nižším než 12 stupňů Celsia. Když je zaléváte, naplňte středovou misku rostliny. Neoregélie navíc nejsou jedovaté pro zvířata.
17) Hoja masitá
Rostliny hoja obecně žijí dlouho, pokud se o ně správně pečuje. Mají krásné tmavě zelené, liánovité listy a vytvářejí voňavé, světle růžové a červené hvězdicovité květy. Ačkoli se snadno pěstují, potřebují ke kvetení jasné, nepřímé světlo a nevadí jim, když jsou trochu vázané na květináč. Nejlépe se jim také daří v dobře propustné směsi pro květináče a nejsou náročné na hnojení ani zalévání.
18) Orchidej můrovec
Tato překvapivě těžko zničitelná rostlina, která je zdaleka nejoblíbenější orchidejí u milovníků pokojových rostlin, vytváří velké, barevné květy, které vydrží několik týdnů. Pokud o ně budete pečovat a hnojit je, pak vám bude opětovně kvést. Ke každoročnímu kvetení potřebuje pouze středně silné světlo, takže se hodí východní nebo západní sluneční expozice. Pro opětovné kvetení je důležitá také správná zálivka. Většinou se tyto orchideje prodávají v květináči. Každý týden ho vyjměte a rostlinu namočte, ale nenechávejte ji stát ve vodě. Dbejte také na to, abyste ji alespoň jednou za dva roky přesadili do nového květináče.
19) Rhipsalis
Rhipsalis můžete pěstovat připevněný na nástěnné desce jako epifyt a často se vyskytuje i jako závěsný košík. Když má Rhipsalis žízeň, jeho úponky ztrácejí tuhost, zhnědnou a uschnou, ale není to konec světa. Jsou to rostliny, které odpouštějí a snadno se odrazí ode dna, jakmile jim věnujete trochu lásky (a vody).
20) Dračinec vroubený
Daří se něčemu, co je zanedbané? Ano – této pokojové rostlině! Je známá dračinec vroubený a má zelené mečovité listy lemované červenou barvou. Co tedy musíte udělat? Stačí ji zasadit do běžné směsi půdy, nenechat v květináči dostatek místa pro kořeny a umístit ji na světlé místo (snese však i slabé světlo). Hlavně rostlinu nepřelévejte, ve skutečnosti byste se měli spíše vyhnout přemokření. Vydrží i sucho.
Často kladené dotazy
❓Jaká je nejodolnější pokojová rostlina?
Šplhavnice zlatá je pokojová rostlina, která vydrží všechno a rozhodně má raději sucho než přemokřenou půdu. Je však potřeba ji vystavovat světlu, jinak nebude mít pestré listy.
❓Proč jsou pokojové rostliny důležité?
Dělají v podstatě opak toho, co děláme my, když dýcháme: uvolňují kyslík a pohlcují oxid uhličitý. Tím nejen osvěžují vzduch, ale také odstraňují škodlivé toxiny.
❓Mají pokojové rostliny rády kávovou sedlinu?
Ano, kávová sedlina je pro pokojové rostliny prospěšná! Tento bohatý organický materiál je pro vaše rostliny prospěšný díky vysokému obsahu dusíku, mikroživin a vysoké schopnosti zadržovat vodu.
Video
Zdroj