Na rozdíl od letniček, které žijí jen jednu sezónu, trvalky žijí déle než dva roky – jejich latinský název znamená „po celá léta“. Většinou kvetou na jaře, v létě nebo na podzim, několik jich kvete i v zimě a mnohé mají také atraktivní listy. Mrazuvzdorné trvalky snášejí nízké teploty a mohou být vysazeny venku po celý rok, zatímco něžné trvalky, jako jsou jiřiny, je třeba na podzim vykopat a uložit na bezmrazém místě. Podívejte se na 20 nejkrásnějších trvalek na zahradu, kterými okouzlíte každého hosta.
1) Řebříček obecný
Řebříček je vytrvalá bylina, která na slunném místě vytváří pestré letní dekorace a vytváří velké ploché hlávky složené z mnoha drobných květů, které se nacházejí na stoncích nad trsy zpeřených listů zelené nebo stříbřité barvy. Převažují žluté odrůdy, ale vyskytují se i červené a oranžové. Pokud budete mít řebříček ve všech barvách, výsledný efekt bude jednoduše krásný.
2) Třemdava
Třemdava je klasická zahradní rostlina, která koncem jara a začátkem léta vytváří krásné růžové nebo bílé květy. Poté, co květy uvadnou, vytvoří hvězdicovité hlavičky ze semen. Světle zelené listy při tření uvolňují citronovou vůni. Třemdava je pomalu rostoucí rostlina, která bude kvést po mnoho let, pokud ji zasadíte na plné slunce a necháte ji tam, aby se věnovala své práci. Nesnáší přesazování nebo dělení. Může dorůst až do výšky 90 cm. Třemdavě se říká také plynová rostlina a to proto, že za horkých letních večerů produkuje zralé květy hořlavý olej, který lze zapálit sirkou, což vede k rychlému spálení výparů.
3) Sléz
Na první pohled by se mohlo zdát, že sléz patří do čeledi ibiškovitých. Je to proto, že tato trvalka, o kterou se snadno pečuje, vytváří množství růžových květů podobných ibiškům. Sléz kvete nepřetržitě od poloviny léta do začátku podzimu. Zvládne téměř každý typ půdy, ale nemá dlouhou životnost a může vydržet jen několik let. Často se však vysévá sama, takže u nohou těch odkvetlých často vyrůstá nová úroda rostlin (v některých oblastech se může stát invazivní, takže si dávejte pozor na zběhlé rostliny). Sléz potřebuje plné slunce až polostín a vlhkou, dobře propustnou půdu. Může dorůst až do výšky přesahující metr.
4) Bělotrn modrý
Pokud jste se svou zahradu dlouho snažili zbavit bodláku, možná se budete trochu obávat vysadit trvalku, která je mu dost podobná. Na rozdíl od tohoto plevelného vetřelce ze severu je však bělotrn modrý radost pěstovat. Tato slunce milující trvalka vytváří od poloviny do konce léta nápadné jasně modré nebo bílé kulovité květy připomínající bodlák. Květy vypadají krásně i v čerstvých nebo sušených aranžmá. Bělotrn je odolný vůči teplu a suchu, ale špatně se přesazuje, proto jej vysazujte tam, kde chcete, aby rostl trvale. Rostliny se mohou samy vysévat, pokud necháte květy dozrát na rostlině.
5) Bergénie
Bergénie je nesmírně užitečná půdopokryvná rostlina, které se daří na stinných místech. Její husté, tmavě zelené listy srdčitého tvaru a klasy jasně růžových jarních květů jsou vítaným zpestřením pod vysokými stromy nebo hustými keři. Kromě toho je odolná vůči králíkům, jelenům, suchu a chorobám. Ocení vlhkou, dobře propustnou půdu a dorůst může až do výšky 40 cm.
6) Konvalinky
Není překvapením, že nevěsty na jaře často nesou k oltáři voňavé, převislé růžové nebo bílé květy konvalinek. Tato sladká trvalka se stala symbolem pokory, čistoty a návratu štěstí. Světle zelené listy rostliny se objevují brzy na jaře a jen o několik týdnů později je následují krátké půvabné stonky květů. Konvalinky použijte jako půdopokryvnou rostlinu ve stinných lesních zahradách nebo podél severní strany domu. Jen pozor na to, že se může rychle rozšířit a mějte na paměti, že červené bobule, které vytváří, jsou jedovaté, takže je lepší ji držet mimo dosah malých dětí a domácích zvířat.
7) Máčka plocholistá
Pokud rádi vytváříte svěží květinová aranžmá, určitě si na zahradě vysázejte rostlinu se zvláštním názvem, máčku plocholistou. Jedná se o oblíbenou řezanou květinou již od viktoriánské éry a je ceněna pro své tuhé ocelově modré květy, které si zachovávají barvu i po usušení. Rostliny vytvářejí od června do září spoustu květů připomínajících bodláky. Tato trvalka se snadnou péčí je milovníkem slunce, kterému se ve skutečnosti nejlépe daří v suchých, písčitých půdách. Pokud budete máčku hnojit nebo příliš zalévat, můžete ji nakonec laskavostí zabít. Špatně přesazuje, proto se vyhněte jejímu přemisťování, jakmile se jednou uchytí. Dorůstá do výšky až 90 cm.
8) Tužebník
Tato úžasná domácí trvalka je ideální do velkých zahrad nebo na otevřené svahy, kde jí můžete poskytnout dostatek prostoru k tomu, aby se mohla usadit. Jakmile se tužebník jednou uchytí, bude po celé léto vytvářet množství voňavých, světle růžových květů. Je také oděn do velkých, jasně zelených, jemně řezaných listů. Tužebník se sám vysévá a nakonec vytvoří husté trsy královských rostlin. Tužebník ocení plné nebo částečné slunce a vlhkou, dobře propustnou půdu. Může dorůst až do výšky dva a půl metru.
9) Šanta kočičí
Šanta kočičí nikdy nezklame a vytvoří úchvatnou přehlídku zářivě modrofialových květů. Je mimořádně odolná, má jen málo problémů s hmyzem a chorobami a prodává se v různých velikostech od 15 do 90 cm výšky. Rostliny kvetou koncem jara a začátkem léta a lze je snadno povzbudit k dalšímu kvetení, pokud rostliny po odkvětu prvních květů seříznete o dvě třetiny. Zasaďte je na místo, kde je plné slunce až polostín. Šanta kočičí je oblíbená nektarodárná rostlina, která na vaši zahradu přiláká kolibříky a motýly.
10) Želonice lysá
Konec léta může být v trvalkovém záhonu ponurým obdobím, pokud do něj nezařadíte rostliny, které se na konci sezóny předvedou v tom nejlepším světle. Například želonice lysá vytváří od července do září atraktivní růžovofialové, růžové nebo bílé květy. Této trvalce se daří v bohaté, vlhké, téměř bažinaté půdě. Želonice lysá je ideální volbou pro bažinaté nebo dešťové zahrady nebo podél jezírek.
11) Škornice červená
Některé trvalky jsou přirozenými řešiteli problémů. Například škornice červená je jednou z nejlepších půdopokryvných rostlin do suchého stínu. Proto je neocenitelná pod vysokými stromy s mělkým kořenem, jako jsou javory, které z půdy vysávají hodně vláhy. Škornice vytváří v dubnu a květnu pěkné srdčité listy zakončené trsy hvězdicovitých žlutých, bílých, levandulových nebo růžových květů. Rostliny nemají prakticky žádné problémy s chorobami nebo hmyzem. Ocení částečný až plný stín a dobře propustnou půdu.
12) Rozrazil klasnatý
Rozrazilové, kteří se kdysi vyskytovali na každém trvalkovém záhonu, nejsou vždy první rostlinou, kterou uvidíte při návštěvě zahradního centra. Je to pravděpodobně proto, že rostliny nevypadají v mládí tak nápadně. Přesto je rozrazil stále jednou z nejjednodušších a nejhezčích trvalek, které můžete pěstovat. Tyto spolehlivé rostliny vytvářejí robustní trsy modrých, fialových, červených nebo bílých květů, které se objevují po celé léto, pokud nezapomenete odstřihnout odumřelé květy, jakmile uvadnou. Skvěle se hodí i jako řezané květiny. Rozrazil klasnatý ocení plné slunce a dobře propustnou půdu
13) Pelargonie
Pokud jde o sílu květů, jen málo trvalek se může rovnat pelargonii. Tyto malé krásky dělají na zahradě velkou parádu, protože jsou vždy obsypány květy. Vytrvalé pelargonie se prodávají v široké škále barev, včetně bílé, růžové, modré, levandulové, fialové, červené a dvoubarevné, a všechny odrůdy mají zajímavé, laločnaté listy. Po první vlně kvetení se některé rostliny mohou začít výrazněji rozrůstat, ale stačí je zastřihnout, abyste podpořili další květy a kompaktní růst. Vytrvalé pelargonie použijte v přední části záhonu, na skalce nebo v lesním prostředí. Pelargonie ocení vlhkou, dobře propustnou půdu a mají rády slunce i polostín.
14) Kokořík vonný
Není mnoho trvalek, kterým se daří v plném stínu. Kokořík vonný je však barevnou výjimkou, která rychle rozzáří i ta nejtemnější zákoutí vaší krajiny. Tato pěkná rostlina má veselé zelené nebo pestré listy a v dubnu a květnu drobné bílé zvonkovité květy. Kokořík dává přednost bohaté půdě a pomalu se šíří zahradou pomocí podzemních kořenů. Na podzim se listy zbarvují do jasně žluté barvy, která dodá na konci vegetační sezóny další barevný náboj. Dorůstá až do výšky 90 cm.
15) Rozrazil virginský
Rozrazil virginský je původem ze Severní Ameriky a působí odvážně v zadní části smíšených záhonů nebo lučních zahrad. Rozrazil vytváří po celé léto nepřetržitou přehlídku bílých květů připomínajících svícny. Tuto trvalku si oblíbili také motýli, kteří hodují na jejích květech bohatých na nektar. Neobtěžují ji choroby ani hmyzí škůdci, ale může vyžadovat kůlovou konstrukci, pokud nemá dostatek slunečního světla. Může dorůst až do výšky dvou metrů.
16) Baptisie jižní
Každé jaro se můžete těšit z věží nádherných modrých, fialových, žlutých nebo bílých květů baptisie, které se běžně říká nepravé indigo. Tato kráska je odolná a spolehlivá domácí trvalka, která bude kvést rok co rok po celá desetiletí v každé slunné zahradě. Baptisie je odolná vůči horku a suchu, a i když nekvete, její dělené modrozelené listy dodají zahradě spoustu zajímavosti. Baptisia není náročná na typ půdy, ale rostliny rostou pomalu, takže pro nejlepší podívanou kupte ty největší, které najdete. Mohou měřit až metr a čtvrt.
17) Krokosmie
Krokosmie je bylinná trvalka vyrůstající z cibulovitých stonků, která od začátku do konce léta oslňuje oranžovými, červenými nebo žlutými květy na štíhlých stoncích a navíc má atraktivní kopinaté svěže zelené listy. Skvěle se hodí jako vertikální prvek do okrajů. Pěstujte na slunci nebo v polostínu, v chladných oblastech ji chraňte před mrazy.
18) Stračka
Stračka nese vysoké stonky s mnoha nápadně krásnými květy, které se časem otevírají zdola nahoru, takže rostlina poskytuje barvy po mnoho týdnů. Převažuje modrý odstín, ale také bílá, růžová a fialová. Mladé stonky a dělené listy jsou atraktivní pro slimáky a plže, které lze chránit bariérovými granulemi nebo ekologickou návnadou. Pěstujte na slunci nebo v polostínu.
19) Pryšec
Pryšce poskytují dlouhotrvající zajímavost díky kombinaci atraktivních, architektonických listů a odvážných listových květů v barvách, jako je limetková, žlutá a oranžově červená. Nejsou to přímo květy, a proto vydrží být krásné spíše měsíce než pouhé týdny. Mnoho odrůd si zachovává listy a tvar i přes zimu. Tato obrovská a rozmanitá skupina rostlin nabízí něco pro každou zahradu.
20) Čemeřice
Čemeřice jsou v zimě a na jaře kvetoucí trvalky. Jejich atraktivní listy jsou většinou stálezelené a krásné květy mají různé barvy od bílé a zelené až po odstíny růžové a fialové. Mnohým čemeřicím vyhovuje stín, některé však vyžadují slunce. Odrůdy kvetoucí v zimě jsou důležité zejména pro včely, které se objevují na začátku roku.
Často kladené dotazy
❓Jaká je nejoblíbenější trvalka?
Jedna z nejběžnějších a nejpěstovanějších trvalek, která se těší velké oblibě, je denivka. Existují tisíce různých odrůd denivek, jež se prodávají v téměř všech velikostních odstínech a barvách (kromě modré).
❓Jaká je nejbarevnější trvalka?
Mezi ty nejbarevnější trvalky patří plamenka šídlovitá, koniklec obecný nebo čemeřice.
❓Jaké jsou dva typy vytrvalých rostlin?
Vytrvalé rostliny jsou nejčastěji děleny na dva typy: byliny – rostliny, které mají listy a stonky, které na konci vegetačního období odumírají na zem a které vykazují pouze primární růst, a poté stálezelené rostliny – s vytrvalými listy bez dřevnatých stonků.
Video
Zdroj