Chov kočky v bytě & nejlepší plemena na doma

Prostřednictvím tohoto článku se vám pokusíme přiblížit chov kočky v bytě, jeho úskalí i radosti. A zaměříme se i na vhodná kočičí plemena pro chov v bytě. 

I. Jak si dobře vybrat kočku do bytu 

Existuje několik málo základních pravidel pro pohodový život s kočičkou v jedné domácnosti.

Původ koťátka 

Původ kočky by se mohl zdát jako zbytečná informace, ale opak je pravdou. To, z jakých podmínek kočička pochází jistým způsobem formuje její povahu. Nejlepší předpoklady pro chov v bytě mají samozřejmě koťátka už v bytě odchovaná, to však neznamená, že je nutné venkovní divošky zatracovat. Dbejme na správný odběr kotěte od matky, který činí dovršený 3 měsíc života, nikoli druhý, jak si mnozí lidé myslí. Dříve odebraná koťata bývají hyperaktivní, mají problémy s hygienou a socializací. 

Výchova kočky 

Zdálo by se, že výchova kočky je zcela nemožným počinem. To není pravda, výchova bývá značně náročná, ale nikoli nemožná. S trochou citu lze kočkám vysvětlit, že na jistá místa se neleze (například kuchyňská linka). Nejdůležitějším prvkem výchovy kočky, je aby byla unavená, protože kočka, která se nudí je pekelným stvořením :-). Pořiďte kočce dostatek hraček, šplhadel a škrabadel… Ideální je i druhý kamarád, se kterým si vyhraje a vybije tak i svojí přebytečnou energii. 

Uspokojení základních potřeb

Po otázce vhodného výběru kočky a její výchovy nadchází čas uspokojení potřeb – krmivo, toaleta a spánek. Vhodně zvolené krmivo může dělat mnohé, protože láska prochází žaludkem. Spokojeně najedená kočička bez zažívacích problémů je klíčem ke spokojenosti jejího majitele. Když kočka přijímá potravu, musí se i vyprazdňovat. Doporučujeme pořídit prostornou kočičí toaletu vhodně umístěnou v klidné části bytu. Záchůdek čistíme alespoň jednou denně, ideálně 2x. A 1x za týden je na místě kompletně vyčistit toaletu a vše vydesinfikovat. Spánek nás až tak moc zatěžovat nemusí, kočka si běžně najde klidné místo, které jí bude vyhovovat k odpočinku. 


II. Značkování domácnosti – největší strašák.

Značkování bývá největším strašákem při pořízení kočky, málokdo proto volí do domácnosti kocoury – samce. Je pravdou, že značkují i samice. Podíváme se tomuto neduhu na zoubek… 

Příčiny značkování v bytě

Ačkoli si kočky většinou značkují své území jen venku, v okolí domu, nezřídka se stává, že objevíme značkování i na některých místech v bytě. Značkování močí v bytě obvykle znamená, že pocit bezpečí byl u vaší kočky něčím narušen. Původcem značek může být jak kocour, tak kočka. Tento zlozvyk je charakteristický spíše pro nekastrované jedince. Ale ne vždy kastrace kočku nebo kocoura od značkování odradí. Protože moč koček silně páchne, označkovaná místa je nutné důkladně vyčistit. Pamatujte na to, že podobně jako kočičí moč páchne i čpavek. Proto nikdy k čištění označkovaných míst nepoužívejte čisticí prostředky s obsahem čpavku. Situaci byste tím jen zhoršili.

Jak vyzrát na značkování na nevhodných místech

Na nežádoucí značkování můžete vyzkoušet některý z triků, které by mohly zabrat. Na kočkou znečištěné místo postavte misku s kočičím žrádlem. Kočky přímo nesnášejí, když musejí jíst ze stejného místa, kde předtím močily. Nebo vyzkoušejte další trik. Kočkám se nelíbí zvuky, které vydává hliník, alobal a igelitové sáčky. Proto uložte na místa značkování některé z těchto materiálů.Zvažte také, zda se do vašeho bytu nemohla dostat nějaká cizí kočka, což by mohl být důvod pro značkování vaší kočky. Existují však i případy, kdy si kočka značkováním v bytě vynucuje pozornost svého majitele, a to v případě, že jí chybí mazlení. Pozor! Kočka také může upozorňovat na své onemocnění, proto v prvé řadě zajdete za svým veterinárním lékařem. 


III. Kastrace

Kastrace je zásadní pro všechny domácí kočky, dbejte proto na její včasné provedení. 

Kdy kastrovat kočku?

Kočku i kocoura můžete nechat vykastrovat kolem puberty. U samic to znamená v pěti až sedmi měsících. Nicméně tento zákrok je možné bezpečně provést už od tří měsíců. Malé kočičí samičky mívají svoje první mrouskání přibližně v šesti měsících. Tehdy si u nich můžete všimnout změn v chování – začnou hodně mňoukat, třít se vám o nohy a o nábytek a stavět se do pozice pro páření, kdykoli se dotknete jejich zad.

Kastrace není strašák, ale pomocník

Můžete namítnout, že se celý zákrok provádí v celkové narkóze a ta je přeci nebezpečná. Dá se tvrdit, že současná veterinární medicína je však již na tak vysoké úrovni, že lékaři vědí, co dělají. Pokud se majitel kastrované kočičky řídí jejich pokyny, minimalizuje se tím téměř veškeré riziko.

Konec nechtěného močení po bytě a toulání

Jen z povahy kočky a její neskutečné zvědavosti bychom přeci měli předvídat i časté utíkání ve snaze najít partnera a spářit se. Nebudu zde zmiňovat, že kastrace ulehčí vám i vaší kočce život především v období mrouskání. Kocouří moč má také jinou pachovou strukturu než moc kastrované kočky, proto i reakce jiných koček na ní je jiná. Vaše kočka se jednoduše přestane toulat, čímž se značně vyhne vyostřeným situacím (kde dochází k přenosu nemocí). Jednou malou investicí zajistíte své chlupaté lásce delší a zdravější (či bez méně úrazů prožitý) život.

Problémy u nekastrovaných koček

  • Dospělá kočka má pravidelné říje, kdy očekává oplodnění od samce. Pokud k tomu nedojde, kočka bývá velice nervózní a frustrovaná – toto se stupňuje s každou další říjí.
  • Pokud má volný přístup ven, toto pravidlo platí dvojnásob, neboť předejdete nechtěným koťatům, která by mohla skončit velmi špatně, protože je jich bohužel všude tolik, že je téměř nemožné pro každé nalézt milující domov. A pokud by se to podařilo, přijde o domov spoustu dalších, již žijících koček v útulkách.
  • Nekastrování koček jim přináší pouze útrapy – buď náročné nenaplněné říje, nebo neustále rození koťat, což kočku velmi vyčerpává, zkracuje jí to život o mnoho let a přivádí spousty zdravotních komplikací.
  • Nekastrovaná kočka trpí na těžké problémy s ledvinami až o 50% častěji, než kastrovaná kočka

Problémy u nekastrovaných kocourů

  • Jelikož jsou kocouři velmi teritoriální zvířata, budou cítit silnou potřebu se toulat a „dvořit se“ jiným kočkám, což má poté opět za následek nechtěná a zubožená koťata
  • Pokud nemají přístup ven, budou velmi hluční, nervózní a možná i agresivní
  • Je velmi pravděpodobné, že bude doma kocour značkovat nábytek a močit mimo místa na to určené
  • Díky tomuto silnému volání přírody rovněž není vyloučené, že vám jednoho dne uteče a už se nevrátí

Kastrace je skutečně nejšetrnější formou prevence proti mnohým zdravotním a psychickým problémům a snadná cesta, jak udržet kočku šťastnou. Kastrací zároveň automaticky podporujete boj proti množení koček, jejich vyhazování do ulic/ do lesů, či proti jejich topení.


IV. Jak zabavit kočku v domácnosti.

Pozornost

Stejně jako jiným domácím mazlíčkům, i kočkám bychom se měli během dne dostatečně věnovat. Pravdou je, že některé kočky kontakt nevyžadují a raději jsou o samotě. Pokud je i ta vaše spíš samotářka, není potřeba ji do společných aktivit nutit, pokud nemá zájem.

Většina kočiček však vidí v naší přítomnosti příležitost, jak se zabavit, pomazlit, nebo se dobře najíst. U všech těchto činností posílíte váš vzájemný vztah a spokojenost bude na obou stranách.

Přizpůsobení prostředí

Domácnost můžete kočičce alespoň částečně přizpůsobit, aby se měla kde schovat, proběhnout, protáhnout a pohrát si. Existují různé multifunkční kočičí domečky se škrabadly a plošinami, kam kočka může vyskočit. Jelikož mají kočičky velice rády přehled o dění kolem, preferují vysoko umístěné prostory, odkud můžou sledovat, co se kde šustne. Proto se také rády dívají z okna. Pokud tedy mají přístup k výhledu ven, anebo mají na parapetu dokonce své útočiště a pohodlný pelíšek, bude to jejich nejoblíbenější místo v celém domě.

Kočky mají také rády různé prolézačky, tunely a úkryty, tedy místa, kde mají pocit bezpečí a nerušenosti. Zvláště pokud kočička sdílí domácnost s více domácími mazlíčky nebo početnou rodinou, ráda by si občas od ruchu odpočinula a nerušeně si zdřímla. Proto bychom jí taková místa měli v bytě či domě zajistit.


V. Nejoblíbenější kočičí plemena do domácnosti.

Samozřejmě každý má svého favorita, ale my přinášíme několik nejoblíbenějších kočičích plemen v této době.

Sphynx – kamarád bez kožichu

Sphynx má poněkud odlišnou povahu od klasických osrstěných koček. Především jsou sphynxové daleko mazlivější a závislejší na pánovi. Vyžadují jeho neustálou blízkost, máte je věčně na klíně, u nohou i v posteli. Jsou velmi inteligentní, hraví po celý život, přátelští a pohodoví. Jsou také hodně „upovídaní“, jako malé žvatlavé děcko. S ostatními zvířaty se snáší dobře, jsou velmi zvědaví a rádi se předvádí. Tato jejich vlastnost se dá dobře využít na výstavách. Nesnášejí samotu, a pokud jsou jí často vystaveni, jsou stresovaní a můžou i onemocnět.

Mainská mývalí kočka – něžný obr

Mainská mývalí kočka je velmi přítulná a mazlivá. Se svou rodinou si často vytváří pevné pouto, ale není na ní závislá. Ráda se věnuje i svým vlastním aktivitám. S oblibou si hraje a svou hravost neztrácí ani ve vyšším věku. K ostatním zvířatům se chová snášenlivě a dobře vychází i s dětmi.

Ragdoll – panenka s modrýma očima

Kočky plemene ragdoll se chovají velmi přátelsky k lidem, rády se mazlí a jsou přítulné a poddajné. I s ostatními kočkami vycházejí dobře. Pro ragdolly je výhodné, pokud doma máte ještě nějaké kočky. Zamezí se tím tomu, aby trpěli samotou, kterou špatně snáší. V jistém slova smyslu se podobají psům – svého majitele si hlídají a dokonce s oblibou nosí nejrůznější kočičí hračky.

Britská kočka – elegán s placatým čumákem

Britská krátkosrstá kočka je vlídné, chytré a snášenlivé plemeno. Není nijak vtíravá, a tak si raději počká, až se s ní bude chtít pán pomazlit sám. Ale není nijak nespolečenské plemeno, mazlí se ráda a má ráda společnost. Ale tyto kočky mají rády také svůj klid, a proto mohou být klidně celý den zalezlé v nějakém příhodném úkrytu a bude jim stačit to, že jste doma. Nejsou tím typem koček, co potřebují být neustále středem pozornosti. Jsou přátelské a tolerantní.

Závěr 

Snad vám článek pomohl s představou, jaký je život v jedné domácnosti s kočkou. Její výběr opravdu dobře zvažte, některá plemena koček žijí i 25 let a její chov není tak nenáročný, jak by se mohlo zdát. Proto přejeme šťastnou ruku při výběru. 

4.8/5 - (12 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu