15 kudrnatých plemen psů, které si zamilujete

Kudrnatá plemena psů jsou oblíbená pro svou málo línající srst a výrazný vzhled. Každý pes má ale jiné nároky na péči. Mnohá, ale ne všechna, kudrnatá plemena jsou hypoalergenní, což znamená, že jsou vhodnější volbou pro alergiky, protože je menší riziko výskytu alergické reakce. Neexistují však psi, kteří by byli stoprocentně hypoalergenní. Několik z nich si představíme a možná jste o některých ani nikdy neslyšeli. 

1) Pudl

Ještě nedávno byl pudl nejoblíbenějším psem na světě a módním doplňkem, který nesměl chybět v žádném městě. Bohužel oblíbená plemena doprovází i touha na nich co nejvíce vydělat a jsou nevhodně křížena, kdy je upřednostněna kvantita nad kvalitou a tím vznik zdravotních a psychických poruch. Díky tomu jeho popularita klesla a na jeho místo nastoupil Jorkšír. Dnes se již znovu pomalu začíná těšit oblibě, především jeho miniverze. Jsou ceněni pro jejich snadnou vycvičitelnost a schopnost doslova cirkusových kousků. Pudli můžeme vybírat ze 4 velikostí: trpasličí pudl (do 5kg), malý pudl (do 7kg), střední pudl – není uznán ve všech zemích (15-19kg) a královský pudl (až do 30kg). Mohou mít jakoukoliv, ale vždy jednolitou barvu. Jejich historie je opravdu dlouhá, více než 500let. Většina majitelů volí pro svého psa sestřih, je na výběr z mnoha modelů, ale jsou i tací, kteří jeho srst nechávají v přirozené délce a pravidelně ho češou. Není to ale příliš časté a mnoho lidí pak ani nepozná, že se jedná o pudla, když se s ním setkají na ulici.   

2) Bišon

Bišonci jsou přizpůsobiví společníci, kteří dobře vycházejí s jinými psy i dětmi. Jsou ostražití a zvědaví a všechny cizí lidi považují za své přátele. Díky své sebejistotě a velikosti jsou ideálními městskými psy. Bišonci se pěkně cvičí a rádi se předvádějí. V neposlední řadě je tu veselá bišončí povaha, která vyvolá úsměv a touhu ho mazlit kdekoliv, kam přijde. Malý, ale robustní a houževnatý bišonek patří k největším „osobnostem“ na světě. Chloubou tohoto plemene je bílá hypoalergenní srst (která líná jen velmi málo, protože línající chlupy se zachycují v podsadě), plyšová a sametová na dotek, se zakulacenými chlupy na hlavě. Návštěva salonu pro její úpravu se doporučuje jednou za 4-6 týdnů. Přestože má bílou srst neprojevují se u něj chronické kožní problémy jako u jiných plemen. Norští farmáři nedávno zjistili, že jsou nejen otužilí, ale dokonce se dají vycvičit k zahánění ovcí. Jeho skutečný původ není přesně znám, první zmínky o něm jsou z 15.tého století.

3) Boloňský psík

Boloňský psík je malé společenské plemeno pocházející z Itálie, klidný a věrný pes s dlouhou huňatou čistě bílou srstí. Jsou velmi hraví, nenároční a milují lidi. Je spíše klidný a  oddaný svému pánovi. Vůči cizím lidem mohou být plaší, což se dá vytrénovat správnou socializací. Boloňský psík se nehodí k pracovně vytíženým lidem, protože je náchylný k separační úzkosti a nevydrží dlouho o samotě. Je to starodávné plemeno, pocházející ze 13.století které se dávalo v římských dobách jako vzácný dar mezi bohatými a mocnými. Boloňský psík má zcela bílou srst, která je měkká a nadýchaná jako bavlna. Jeho srst se buďto netvaruje ani nestříhá s výjimkou okolí očí nebo je volen sestřih o délce asi jednoho centimetru, přičemž kolem obličeje se ponechává nezastřižená hlava (podobná mopu).     

4) Foxteriér hrubosrstý

Kdysi byl hrubosrstý foxteriér součástí tradičních britských honů, dnes je pohledným a zábavným společníkem a výstavním mistrem. Hrubosrstý foxteriér s 7 až 8 kilogramy plný  energie je inteligentní lovec, původně sloužící k vyhánění lišek, dávení malých savců a lovu králíků. Převážně bílá srst je drsná a hrubá. Velmi častým problémem, hlavně u bílých jedinců, bývá hluchota. Jsou skvělými domácí mazlíčky pro rodiny, které hledají optimistického, přátelského společníka se svéhlavou osobností. Jako teriéři mají typickou touhu po nezávislosti a rádi provokují jiné psy ke rvačkám. Jejich výcvik může být náročný, ale v žádném případě ne nemožný. Jsou to vynikající sportovci, přirození komedianti a okouzlující společníci v domácnosti, dlouhověcí a málo chlupatí. Jejich srst je potřeba pravidelně trimovat.

5) Portugalský vodní pes

Portugalský vodní pes je mimořádně chytrý a velmi učenlivý, což znamená, že se snadno cvičí a touží se zavděčit. Jeho srst lze upravovat dvěma způsoby: celá srst je zastřižena na délku asi 2,5 centimetru, přičemž špička ocasu je v celé délce nebo na tzv. “lví sestřih“, kdy je srst na zadních končetinách a čenich zastřižen až na kůži. Toto starobylé plemeno bylo vyšlechtěno jako všestranný pomocník rybáře. Tahal sítě ve vodě, nosil zprávy mezi loděmi a nebo lovil králíky. První zmínky sahají až do 5. století. 

6) Bobtail

Také jinak staroanglický ovčák je typickým chundelatým psem, který je proslulý svou bohatou srstí, výraznou medvědí chůzí a mírnou a milou povahou. Pod bohatou podsaditou srstí se skrývá svalnatý pes s bytelnou kostrou a velkým zadkem. Tito silní a zdatní pracanti potřebují pravidelný pohyb. Proslulé jsou i další jeho vlastnosti: ostražitost, odvaha, laskavost a inteligence. Skvěle se snášejí s dětmi, jsou z nich trpěliví a ochranitelští kamarádi. Jsou to rozumní hlídací psi známí svým hlasitým, zvonivým štěkotem. Jeho srst vyžaduje důkladnou péči a česání až ke kůži, a to po celém těle, alespoň jednou týdně. Srst se dá i upravovat. Tito pastevečtí psi, původem k honu ovcí a zahánění vlků, prosluli v mnoha filmech a televizních pořadech, nejvíce však v roce 1961 vyobrazením na logu pro barevné vysílání v Anglii. 

(https://www.dulux.co.uk/en/celebrating-90-years-with-dulux-interiors-inspiration-and-decorating-tips/60-years-of-the-dulux-old-english-sheepdog)

7) Laekenois

foto od Fouquier

Jistě budete dobře znát jeho blízkého příbuzného malinoise. Ano, jedná se o belgického ovčáka, ovšem dnes toho nejvzácnějšího z nich. Tento silný a robustní pes se od ostatních odlišuje drsnou, kudrnatou srstí, v odstínech červené nebo plavé barvy nebo v šedavých tónech. Belgický laekenois je ochráncem svého pána a majetku. I když je toto plemeno k cizím lidem ostražité, k těm, které dobře zná, je laskavé a přátelské. Srst laekenoise vyžaduje pravidelné kartáčování a občasné koupání a jako pracovní pes potřebuje každodenní pohyb. 

8) Erdelteriér

Erdelteriér je největší ze všech plemen teriérů. Hustá, hrubá srst je pálená s černými znaky. Dlouhé svalnaté nohy dodávají Erdelteriérům královský vzhled a dlouhá hlava se sportovním plnovousem a knírem, tmavýma očima a úhledně sklopenýma ušima prozrazuje jeho inteligenci. Erdelteriéři jsou učenliví a trpěliví k dětem, ale při ochraně svého domova jsou neústupní. Vynikají ve všech sportech a rodinných aktivitách, ale také u policie nebo dříve v armádě. Je oblíbeným pracovním psem. Byl vyšlechtěn zkřížením staroanglického hrubosrstého teriéra a vydraře. Jeho srst vyžaduje poměrně málo údržby, kompletní péče stačí provést jen 3 krát až 4 krát do roka. 

9) Romaňolský vodní pes

Možná nepříliš známé plemeno, občas nazývané „lanýžový pes“, má kudrnatou srst a navzdory svému plyšovému vzhledu, mají vynikající čich a proto jsou využíváni k vyhledávání lanýžů, delikátní a drahé pochoutky. Měří méně než 50 cm a váží maximálně 16 kg. Nenechte se však zmást jejich medvídkovitým vzhledem, jedná se o drsné pracanty s opravdovou silou a vytrvalostí. Charakteristické kudrliny tohoto plemene se podobají spíše lidským vlasům. Srst je voděodolná a vyžaduje pravidelné stříhání.

10) Chorvatský ovčák

Zdroj: depositphotos.com

Chorvatský ovčák je mrštný, poslušný a pokorný pastevecký pes. Vyvinul se z místních plemen spíše náhodou nežli cíleným šlechtěním. Vyskytuje ve dvou velikostech a jeho kudrnatá srst je vždy černá s výjimkou bílých tlapek. Můžeme ho najít hlavně v severní části Chorvatska, na Slovinsku a hranicích s Maďarskem. O srst se pečuje snadno, stačí občasné vyčesání a koupel, prohlídka uší a zastřižení drápků. V teplých měsících by se nemělo zapomínat také na antiparazitika, stejně jako u všech jiných psů. 

11) Bedlingtonský Teriér

Teriér v rouše beránčím. I tak můžeme nazývat tohoto půvabného psíka. Nemá-li dostatek aktivity může se projevit teriéří destruktivní chování. Pojmenováni jsou podle anglického hornického hrabství, kde byli poprvé vyšlechtěni, údajně z vipeta, vydraře a dandie dinmont teriéra. Jsou geniálními společníky v domácnosti, ostražitými hlídacími psy, všestrannými sportovci a neodolatelně přátelskými společníky. Milují být středem pozornosti svých lidí, které bezmezně chrání, proto jsou dobrou volbou pro aktivní rodinu, která hledá neokoukaného, živého a věrného kamaráda. Srst bedlingtonského teriéra je směsicí měkké a drsné, nikoli však hrubé srsti. I když vás potěší, že prakticky vůbec nelíná, srst roste velmi rychle a je třeba ji každé dva měsíce stříhat. Někteří majitelé se je naučí stříhat sami, jiní navštíví spíše profesionálního střihače. Kromě toho je třeba bedlingtona jednou až dvakrát týdně vykartáčovat.

12) Barbet

foto od CHS Ja-sta czech

Jeden z nejstarších evropských vodních psů pocházející z Francie byl po staletí chován jako vášnivý lovec a neúnavný plavec, který vynášel z vody ptactvo a hledal spadlé šípy. Barbet je velmi inteligentní a učenlivý pes. Má klidnou povahu a pokud má vše co potřebuje, je snadné s ním vycházet. Má dlouhou hustou kudrnatou srst a výrazné vousy. Vyskytuje se v odstínech černé, šedé, hnědé nebo plavé barvy, někdy s bílými znaky. Úprava srsti začíná úplným vyčesáním až ke kůži a pořádnou koupelí. Pokud ho chceme po koupeli ostříhat, narovnáme srst fénováním a vytvoříme z ní chmýří vhodné pro nůžky.  Tělo se zastřihává celoplošně na délku přibližně 3 až 5 cm, zatímco hlava, uši a ocas zůstávají delší. Pro účely předvádění musí srst na hlavě dosahovat až k čenichu. Po ostříhání se barbet musí namočit a nechat uschnout na vzduchu, aby získal zpět své přirozené kadeře. Je možné se domnívat, že je předkem např. briarda nebo pudla. 

13) Ruský teriér

foto od Seongbin Im

Ruský teriér je velký, nesmírně mohutný pes s těžkou kostrou a hrubou celočernou srstí. Jsou známí svou odvahou, sebevědomím a inteligencí. Vyšlechtěni byli k hlídání a ochraně, k cizím lidem se chovají přirozeně odměřeně. Tento statný hlídací pes ze sibiřských stepí může vážit až 65 kg a v kohoutku dosahovat výšky až 80 cm. Když připočítáme jeho obrovskou hlavu, je ještě mnohem vyšší. Kudrnatá srst je dostatečně hustá, aby mohli hlídat na nejchladnějších obydlených místech na Zemi. Jeho srst vyžaduje pravidelné vyčesávání a úpravu hlavy, tělo stačí zastřihnout po několika měsících.  

14) Pumi

foto od adam w

Méně známý maďarský honácký pes je proslulý svou inteligencí, obratností a odvahou. Byl vyšlechtěn jako drobný, rychlý a nebojácný ovčák schopný pohybovat se se stády na úzkých cestách spojujících pastviny západního Maďarska. Na první pohled se může zdát těžké uvěřit, že se tento roztomilý psík narodil pro tak náročnou práci. Je vynikajícím pracovním psem, který ohlídá farmu, stádo nebo zahubí hlodavce. Vznikl křížením puliho a špice. Srst pumiho se skládá z poloviny z jemné srsti a z poloviny z drsnější srsti, všude stejně dlouhé. Potřebuje vyčesat každé tři až šest týdnů a následně pořádně namočit, aby se srst opět zkroutila. Jakmile se srst zatočí, lze ji zastřihnout, aby vypadala upraveně. Pumi nelíná, ale při úpravě srst vypadává. Používání fénu na srst pumiho se nedoporučuje, protože se tím odstraní charakteristické kudrlinky.

15) Curly Coated Retriever

Kudrnatý retrívr, jeden z nejstarších a nejméně známých typů retrívra, je proslulý všestranný pes a vynikající plavec. Je vyrovnaný, hrdý a bezelstně chytrý, je to myslící retrívr, který se nikdy nevzdá. Srst je kudrnatá, nepromokavá, černé nebo játrové barvy a dobře odolná trnům a každému počasí. Kromě srsti ho od ostatních labradorů a retrívrů odlišuje zúžená a klínovitá hlava. Stejně jako labradoři a retrívři jsou curly láskyplní a něžní, ale jsou o něco samostatnější a méně závislí. S blízkými jsou hraví a rozpustilí, k cizím lidem mohou být odměření. Tato ostražitost z nich dělá vhodnější hlídací psy než z jiných, společenštějších retrívrů. Tito neúnavní psi potřebují hodně pohybu venku. Toto plemeno nemá podsadu a zejména fenky zhruba každých šest měsíců shodí větší množství srsti a mohou vypadat lyse. Na vyčesávání jsou vhodné kovové hrabičky, především v období línání. Většina majitelů kudrnaté retrívry nikdy nekartáčuje, protože se pak srst zacuchává. Toto plemeno není třeba často koupat a po přirozeném uschnutí na vzduchu se kudrlinky ještě zvýrazní.

Nejčastější otázky:

Línají kudrnatí psi?

Psi s kudrnatou srstí mají tendenci málo línat. Nicméně psům s nízkou línavostí a kudrnatou srstí uvolněné chlupy zůstávají v jejich kudrnaté srsti a proto je potřeba o ni důsledně pečovat.

Proč mají někteří psi kudrnatou srst?

Kudrnatění srsti nebo vlnitá srst je dominantní vlastnost způsobená dvěma různými známými mutacemi v genu KRT71. Tento gen kóduje keratin, bílkovinu, která určuje, jaký typ srsti bude pes mít. (https://www.animalgenetics.us/Canine/Canine-color/Curl.asp)

❓Jsou všichni pudlové kudrnatí?Dospělí čistokrevní pudlové mají kudrnatou, nikoliv vlnitou srstí. Pokud má srst vašeho dospělého pudla tendenci se spíše vlnit než přímo kudrnatit, nemůžete soutěžit na výstavách v konformačních třídách plemen. (https://dogcare.dailypuppy.com/differences-between-curly-wavy-poodle-fur-8340.html)

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (67 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu