Pokud už jste někdy měli s kunou co dočinění, víte, že mít ji jako nezvaného hosta ve svém domě není zrovna skvělý zážitek. Nejen, že dokáže dělat opravdu velký hluk, ale zároveň toto zvířátko zvládne vytvořit i velký nepořádek, ať už svým trusem nebo zbytky, které si ráda krade například u popelnic.
Nejen na půdách či v kůlnách a stodolách jsou však kuny problémem. Protože vyhledávají teplo, mohou se vám nastěhovat i k motoru auta, který pak často skončí značně poškozen. Proto je dobré tohoto škůdce rychle odstěhovat. Jedním z povolených a humánních způsobů jsou sklopce.
Alternativní způsoby, jak se zbavit kuny
Nechce se vám do sklopce investovat peníze, protože máte například pocit, že jde o ojedinělou situaci? Pak můžete zkusit některé z „babských rad“, jak na kuny v domě vyzrát. Jakkoliv mohou znít některé tipy neuvěřitelně, někomu se osvědčily:
- Máte doma parfém, který vám zrovna nevoní? Smíchejte jej s trochou vody a rozprašte na místo, kam kuna chodí.
- Pokud chováte kočku, využijte její trus, který kuny velmi odpuzuje.
- Kuna vás ruší také svým hlukem, což jí můžete oplatit stejnou mincí – zabírá totiž na ně například hlasitá hudba.
- Skvělým odpuzovačem jsou také lidské vlasy či psí chlupy.
- Na kuny fungují jako plašiče i lesklé předměty rozvěšené v okolí domu.
Nejlepší pasti na kuny
Na trhu je nespočet pastí na kuny a pokud se člověk při nákupu nechce spálit, je jich třeba projít desítky a řádně se vzdělat v tom, podle čeho je vybírat. My jsme to udělali za vás a vybrali jsme ty nejlepší pasti na kuny dostupné v roce 2024. I přesto však doporučujeme přečíst si i sekci níže: Jak vybrat past na kuny?, kde se dozvíte vše, co před nákupem potřebujete vědět.
Jak vybíráme produkty na Vše-pro-zvířátka?
Ačkoli o chovatelství již něco víme a zvířátka nás baví, nevybíráme produkty čistě podle našich sympatií. Aby byl výběr co nejvíce objektivní trávíme nejprve spousty času průzkumem a hledáním souvislostí mezi kvalitními produkty v dané kategorii. Jakmile známe oblast jako své boty a jsme schopni každému na potkání vysvětlit, jak správně vybrat daný produkt, pak nastává čas na samotný výběr nejlepších produktů.
Nejprve si však pojďme sjednotit to, co myslíme tím, když říkáme “kvalitní produkt.”
Jak poznáme kvalitní produkt?
- Lidé ho kupují
- Je časem ověřený
- Lidé s ním mají dobré zkušenosti
- Cena odpovídá kvalitě
- Autority v oboru jej doporučují
Přesně takové najdete v našem výběru. Vše začíná sestavením nejprodávanějších produktů na trhu. K nim přidáme další, jenž doporučují české či zahraniční autority v oboru (např. veterináři, tématické magazíny, vášniví blogeři či youtubeři,…). Při výběru vítězné sestavy zohledňujeme také cenu a to, jak odpovídá tomu, co produkt přináší.
Podle toho, jak moc produkty splňují 5 faktorů výše, sestavíme finální žebříček těch nejlepších. Jde o výběr naší redakce, nejde o ultimátní pravdu! Rozhodně netvrdíme, že jiné než námi vybrané produkty nejsou kvalitní. Produkty zkrátka hledáme tak, jako bychom je vybírali pro sebe či naše známé.
Jak vybrat past na kuny?
Pasti na kuny, nebo také sklopce, mají podobu dlouhých klecí s umístěnou návnadou. Ta dovnitř kunu naláká a následně ji pomocí dvířek v kleci uvězní.
Jedná se tak o velmi šetrné zařízení, které se využívá i k odchytu jiných srstnatých zvířat, jako jsou lišky, lasičky či jezevci. Kunu poté můžete odvézt na vzdálené místo a vypustit do přírody. V tomto článku vám poradíme, jak vybrat takový sklopec, aby byl váš hon po škůdci úspěšný.
1. Podle materiálu
U sklopců na kunu se setkáváme se dvěma materiály – dřevem a kovem.
- Dřevo
Vzhledem k tomu, že past na kuny je dobré zakamuflovat, aby kunu nalákala, se mohou dřevěné sklopce jevit jako dobrá varianta. Dřevo však vlivem vlhka snadno nabobtná a zaklápěcí dvířka pak nemusí stoprocentně fungovat, což může vést i k tomu, že vám lapená zvěř z pasti unikne. Proto se s dřevěnými variantami už téměř nesetkáváme.
- Kov
Nejběžnější variantou jsou tak odolné, pevné a funkční kovové sklopce. Často se jedná o pozinkované pletivo či plech. Účelem je, aby zvíře z pasti neuniklo ani v případě, že se s ním klec například převrátí, což mohou bytelné a kvalitní sklopce zajistit.
Samozřejmostí musí být, že materiál zvládne vlhkost a nebude rezavět. Díky tomu pak past budete moci využívat opakovaně po mnoho let.
2. Podle počtu vstupů
Sklopce se vyrábějí ve variantách s jedním nebo dvěma vstupy. Rozhodnout se můžete například podle umístění pasti – těmi se dvěma vchody totiž musí kuna projít. Vybrat však můžete i podle toho, s jakou kunou se potýkáte.
- Jeden vstup
Sklopce s jedním vstupem jsou opatřeny nášlapnou plochou, která se nachází naproti vchodu. Je tedy nutné, aby kuna pastí prošla až na druhou stranu, k čemuž pomáhá návnada. Jakmile se jí zvíře dotkne, spouští se sklápěcí mechanismus a zvíře je uvězněno.
- Dva vstupy
Sklopce se dvěma vstupy jsou konstruovány tak, aby jimi zvíře mohlo procházet, což na ně často působí lépe a důvěryhodněji. Kuny jsou totiž chytrá zvířata, která mohou špatně zakamuflovanou léčku prokouknout
U těchto typů je nášlapná plocha umístěna uprostřed, a jakmile na ni kuna šlápne, zavřou se automaticky oba vchody. Není zde tak zapotřebí návnada a tato varianta je vhodná pro plaché kuny.
3. Podle velikosti
Ideální rozměry pastí na kuny jsou 102 x 20 x 27 cm či 102 x 17 x 20 cm. Často však pasti bývají svou velikostí uzpůsobeny pro odchyt i dalších zvířat (lišek, tchořů, lasiček…) a rozměry tak jsou univerzálnější. Rozhodněte se tedy podle toho, zda máte problém pouze s kunami, nebo budete chtít sklapce využít i jinak.
4. Podle typu spouštěcího zařízení
Jednotlivé typy pastí jsou si velmi podobné a to v mnoha ohledech. Liší se však konstrukcí spouštěcího zařízení. Setkáme se s dvěma variantami, nicméně se nedá říct, že by jedna byla lepší než druhá. Záleží spíše na kvalitě celé pasti.
- Padací dvířka
Po kontaktu s nášlapným prkénkem dochází u tohoto typu k uvolnění spoušťového jazýčku. Ten odjistí dvouramenné páky, které mají před spuštěním za úkol držet dvířka v horní poloze. (zdroj)
- Sklopná dvířka
U tohoto typu dvířka nepadají, ale směrem dovnitř se sklápějí. K jejich aktivaci opět dochází při kontaktu s nášlapným prkénkem, které uvede do provozu kovové páky držící dvířka zavřená. (zdroj)
Často kladené otázky
1. Neublíží sklopce kunám?
Na rozdíl od řady jiných způsobů odchytu kun, které jsou často navíc nezákonné, jsou sklopce humánní a šetrné. Kuně nijak neublíží, pouze ji uvězní. Je však třeba z toho důvodu sklopce častěji kontrolovat, aby v nich chycená kuna neuhynula.
2. Kam sklopec umístit?
Pokud jste kuny na svém pozemku zaznamenali, je nejlepší variantou prohlédnout jejich cestičky a past umístit přímo do nich. Dobrým tipem je i podél cesty umístit pletivo zužující se směrem ke vchodu do pasti. (zdroj)
3. Jakou zvolit návnadu?
Vhodnou návnadou jsou například vajíčka, maso, ovoce (doporučuje se například švestka), chleba, nebo třeba ryby či ořechy.
4. Mohu sklopcem ulovit i další zvířata?
Kromě již zmíněných tchořů, lišek či lasiček si takto můžete počíhat i na zajíce, norky, vydry, bobry, potkany či krysy.
5. Jak daleko kunu po odchytu odvézt?
Po chycení je doporučováno kunu odvézt alespoň 15 km daleko. Jedná se o opravdu chytrá zvířata, která si umí snadno najít cestu zpátky. (zdroj)
Shrnutí
Pokud hledáte jednoduchý, cenově dostupný, účinný a zároveň šetrný způsob, jak se zbavit nezvaného hosta jménem kuna, pak jsou sklopce tou správnou variantou. Jednotlivé typy těchto pastí jsou si velmi podobné. Doporučujeme zvolit ty vyrobené z kvalitního a pevného kovu, který už lapenému zvířeti neumožní utéct. Rozhodovat se můžete mezi jedním či dvěma vchody, z nichž je obecně doporučována spíše druhá možnost, která je pro zvířata důvěryhodnější a slibuje vyšší šance. Nezapomeňte také přihlédnout k velikosti pasty. Často jsou totiž konstruovány tak, aby vyhovovaly pro více druhů zvířat, což může úspěšnost lovu o něco snížit. Vybírejte tedy nejlépe ty uzpůsobené přímo na kuny.
Přečtěte si také výběr nejlepších nočního vidění, fotopastí a plašiče kun– dali jsme si záležet. ?