10 psích plemen s nejlepších zrakem, kterým nic neunikne

Která psí plemena mají nejlepší zrak? V tomto článku se to dozvíte! Nejprve si řekneme obecně o psím zraku. Určitě vás někdy zajímalo, jak vlastně pes vidí. Vidí jako my lidé?  Pes nevidí stejně jako lidé, jejich zrak se v několika faktorech liší. Nemá tak široké spektrum barev. Psi mají dva druhy receptorů barev, na rozdíl od lidí, kteří mají receptory tři. Znamená to, že pes vidí v podstatě jen dvoubarevně a rozmazaně. Naopak oproti lidem mají psi lepší noční vidění díky speciálním receptorům (tyčinky) v oku, kterých tam má mnohonásobně více než my. 

Nejlepší psí zrak mají chrtí plemena, protože díky jejich tenkým čumákům a skvělé poloze očí mají někteří zorné pole až 290 stupňů. Chrti jsou samostatná skupina psů a podle FCI je to skupina číslo 10. Chrti byli vyšlechtěni na rychlost a „lov očima“, což znamená, že chrti při lovu zvěře nepoužívají čich ale oči. Často jsou využíváni na coursing (kynologický sport, založený na touze lovit kořist).

1) Afgánský chrt

 Velice starobylé plemeno známé už po staletí, které pochází z území dnešního Afghánistánu. Vznikl nejspíš křížením původního afghánského loveckého chrta s plemenem saluka. Dříve se využíval na lov antilop, gazel, vlků a šakalů. Afgánský chrt působí velmi vznešeným dojmem, často ho můžeme spatřit na výstavě psů nebo na cousingových závodech. Je to opravdu velké plemeno (psi mají v kohoutku cca 70 cm a feny cca 65 cm). Mají krásnou dlouhou srst, která se musí velmi často česat. Pro svůj silný lovecký pud a náročnou péči nejsou vhodní pro začátečníky. 

2) Barzoj

Plemeno známé i pod názvem ruský chrt je nejstarší ruské plemeno, které je ve své původní vlasti považováno za národní poklad. Je to jedno z největších chrtích plemen (psi mají kohoutkovou výšku cca 78 cm a feny 70cm). Jejich delší srst je přizpůsobena nepříznivým klimatickým podmínkám, které v Rusku vládly. Původně byli využíváni ke štvaní zvěře na delší vzdálenost, což se výborně osvědčilo na rovných a rozlehlých stepích Ruska. Barzoj se používal při lovu zajíců, lišek, jelenů a hlavně na lov vlka. Tím získal přezdívku ruský vlkodav. Je vhodný i do rodin s dětmi. Má klidnou a přátelskou povahu. 

3) Saluki

Můžete ho znát i pod názvem saluka nebo perský chrt. Je to velmi staré íránské plemeno.  První zmínky o podobných psech nalezneme již kolem roku 4 000 př. n. l. Tyto informace pocházejí hlavně z oblasti dnešního Egypta. Saluki se využívala hlavně na lov gazel. Muslimové věří, že psi a prasata jsou nečistá zvířata ale saluce ale udělena zvláštní „výjimka“ a proto se jako jediné psí plemeno může skutečně chovat i v muslimské rodině. Existují dvě varianty – krátkosrstá a dlouhosrstá. Rozšířenější je dlouhosrstá varianta. Její srst není náročná na péči. Má silný lovecký pud a snahu o výcvik většinou ignoruje. 

4) Irský vlkodav

Je to plemeno psa, které vzniklo zkřížením chrtů a dogovitých plemen. Pochází z Irska. Jak již název plemene napovídá, byl využíván hlavně k štvaní, chytání a zabíjení vlků. Patří mezi nejvyšší plemena psů (psi mají kohoutkovou výšku cca 85 cm a feny cca 79 cm). První vlkodav byl do Česka dovezen v roce 1975. Psi mají delší hrubou srst, nejčastěji šedé barvy. 

Většinou toto plemeno můžeme spatřit v doprovodu dudáků a bubeníků při střídání stráží v Buckinghamském paláci v Londýně. Pro svoji velmi klidnou a přátelskou povahu je vhodný do rodiny s dětmi. 

5) Greyhound

Velmi elegantní, vysoké a atletické plemeno, které je též známé pod názvem anglický chrt. Při běhu dokáže vyvinout rychlost až 65 km/h. Jejich kohoutková výška je u psů cca 74 cm a u fen cca 70 cm. Jejich velmi krátká srst není náročná na údržbu a jsou povoleny skoro všechny barevné varianty. Byli často využíváni k psím dostihům. Nicméně i dnes probíhají chrtí dostihy a velké množství aktivistů se ve spolupráci s dostihovými drahami snaží o dosažení co nejlepších podmínek závodních psů a jejich umístění do nových domovů po ukončení kariéry. V České republice máme např. Chrti v nouzi, kteří se snaží chrtům ze zahraničí najít v ČR nové domovy. Nejsou příliš vhodní k různým typům výcviku, avšak základní poslušnost je u tohoto plemene velmi důležitá. 

6) Azavak

zdroj: depositphotos.com

Plemeno vzniklo v Nigérii, konkrétně v Azawakh. Nese také název azavažský chrt. Jeho úkolem bylo hlídání majetku a lov zvířat, především gazel nebo zajíců. Jako greyhoundi také dokážou vyvinout vysokou rychlost – až 60 km/h. Od ostatních chrtích plemen se liší tím, že vždy loví ve skupině (smečce) psů. Mají velmi krátkou srst, která má nejčastěji hnědou nebo červenou barvu. Má divokou a plachou povahu, kvůli které se hodí pro zkušenější chovatele. Chov azavaků se v Česku teprve rozšiřuje, proto ho u nás potkáme jen velmi vzácně. 

7) Sloughi

zdroj: depositphotos.com

Je to chrt orientálního původu, pocházející z Afriky – Maroka. Je známý také pod názvem sluga nebo arabský chrt. Nevíme jaký je původ jména slougi, ale je možná spojitost s jemenským městem Saloug. Sloughi byla vysoce ceněna hlavně pro její práci při lovech. Doprovázela svého majitele a jeho sokola na lovu za zajíci, hyenami, pštrosy a gazelami. Dokáží vyvinout rychlost až 55 km/h a mají silný lovecký pud. Nehodí se k dětem a je vhodné je chovat ve smečce více psů. Jejich srst je krátkosrstá a zbarvení je pískové, někdy může být i do rezava, často doplněno žíháním.

8) Španělský galgo

Je to chrt, který pochází ze Španělska a je považován za jednoho z předků greyhounda. Nejprve toto plemeno bylo hodně silné a mohutné, používalo se hlavně na lov medvědů, divokých prasat a jelenů. Později však byli o něco menší a rychlejší, využívali se na lov zajíců a lišek. Jeho srst může mít dvě varianty – hladkosrstá a hrubosrstá. Toto plemeno se dnes využívá na coursing, ale nikdy nedosáhne rychlosti greyhounda. V žádném případě se nejedná o hlídacího a obranářského psa. 

9) Vipet

Patří mezi středně velká plemena, podobá se menšímu greyhoundovi. Vznikl ve Velké Británii křížením greyhoundů s teriéry a italskými chrtíky. Jejich cílem bylo vyšlechtit psa, který je podobný na greyhounda, ale je menšího vzrůstu. Na rozdíl od ostatních chrtích plemen je přátelštější k cizím lidem a hravější. Jejich kohoutková výška je cca 47 cm a váží okolo 13 kg. U vipetů se výjimečně objevuje mutace v genu pro myostatin. To má za následek dvojité osvalení. Milují pohyb a dokážou dosáhnout rychlost až 65 km/h. Není vhodný pro chov venku, špatně snáší chladné počasí. Je to z důvodu jejich velmi krátké srsti.

10) Italský chrtík

Nejmenší chrtí plemeno, které pochází z Itálie. Pravděpodobně vzniklo výběrem malých kusů faraonských psů nebo jiných chrtů. Vyšlechtěný byl jen jako společenský pes a dodnes se mluví o tom, že je to nejstarší společenské psí plemeno na světě. Chovatelé se snažili plemeno vyšlechtit tak, aby bylo co nejmenší a nejlehčí. Jejich kohoutková výška je cca 35 cm a váží do 6 kg. V České Republice se toto plemeno chová velmi běžně a je o něj zájem. Milují pohyb a často je můžeme spatřit na coursingových závodech. Je velmi náchylný na zimu, proto je nutné ho v chladných dnech oblékat. 

Nejčastější otázky:

Kde si můžu chrta pořídit?

V České Republice existuje velká spousta chovatelských stanic, které chovají chrtí plemena. Určitě je dobrý nápad se jet podívat na výstavu psů a vybrat si, který chrt by se k vám hodil nejvíce. Existuje i projekt, který se jmenuje Chrti v nouzi. Ti se snaží najít nový domov chrtům ze zahraničí. Velká spousta z nich hledá nový domov, protože ukončila svou dostihovou kariéru nebo pro ni nebyla dostatečně vhodná. 

Jakou barvu má mít hračka pro psa, aby ji co nejlépe viděl? 

Nejvhodnější barva, kterou pes dobře vidí v trávě je modrá, fialová a žlutá. Naopak nejméně vhodná barva je oranžová nebo červená. Takovou hračku pes snadněji přehlédne. 

Proč psi nevidí stejné barvy jako lidé?

Je to proto, že vlci a jejich předchůdci potřebovali vidět dobře hlavně v noci. V důsledku toho se u nich více vyvinuly tzv. tyčinky, které jsou na světlo citlivé a nerozlišují barvy. Naopak tzv. čípky, které jsou v šeru málo citlivé a zprostředkovávají vnímání barev se u psů a vlků vyvinuly méně. Vlci jsou převážně noční tvorové, přináší jim převaha tyčinek v sítnici z hlediska přežití větší výhodu. Vlčí a psí oko dokáže rozeznat více šedých tónů než lidské oko. 

Videa:

Zdroje:

1, 2, 3

4.9/5 - (68 votes)
Obsah článku

Odebírejte články a nic vám neunikne

Dáme vám vědět, jak vyjde další článek. Můžete se kdykoli odhlásit.

Podobné články

Nejnovější články na webu