Malá plemena psů jsou oblíbená hned z několika důvodů. Zaprvé jsou považováni za “přenosné”, což znamená, že se v případě potřeby mohou umístit do přepravek a se svým majitelem snadno cestovat. Mnohým z nich se také daří v domech a bytech s omezeným prostorem. A obvykle mají nižší náklady na jídlo a léky oproti velkým plemenům. Zde je z nejlepších malých psů, které doma chováme jako mazlíčky.
Tip: Malí psi vynahradí malé rozměry svou velkou osobností, což znamená, že se jim daří se specializovaným tréninkem. A stále potřebují dostatek cvičení a aktivit.
1) Jorkšírský teriér
Jorkšírští teriéři jsou typickým kabelkovým psem, který je často viděn v náručí svého majitele. Nejedná se však o žádného ukňouránka. Jorkšíři svou malou postavu kompenzují obrovskou osobností. Mohou to být vynikající hlídači hlasitě oznamující jakýkoliv pohyb po domě. Přesto, v první řadě jsou to hlavně milující společníci.
2) Jezevčík
Jezevčík má mnoho přezdívek, jako např. “sausage dog” či “hotdog” – neboli párek. Většinou se samozřejmě vztahují k výraznému vzhledu tohoto plemene. Jezevčíci existují buď ve standardní nebo miniaturní velikosti, druhá je zvláště ideální pro milovníky malých psů. Jsou milí a vstřícní ke své rodině, ale mohou být ostražití vůči cizím lidem.
3) Pudl
Pudlové existují ve více velikostech, mimo jiné také toy a trpasličí. Tyto dvě varianty spadají do kategorie malých plemen psů. Menší pudlové jsou známí pro svou dlouhověkost, inteligenci a typickými kudrlinkami. Mohou to být milující společníci, ale potřebují aktivitu, která je dostatečně zabaví.
4) Shih Tzu
Shih Tzu je v podstatě ukázkový příklad gaučáka na stulení do klína, což není žádným překvapením, protože toto plemeno vzniklo vyloženě jako společník. Tito psi mají dlouhé hedvábné chlupy, ačkoliv jim je mnozí majitelé pro snadnější údržbu zastřihávají. Mají sklony být docela neústupní s jejich bdělou a sebevědomou povahou.
5) Malý knírač
Malý knírač je energický pejsek s přítelskou, ale drsnou osobností. Tento teriér snadno rozpoznatelný díky svým vousům má silný cit pro loajalitu a ochranářství vůči své rodině. Je také známo, že se jedná o aktivní a hlasité plemeno, které potřebuje solidní základy výcviku.
6) Čivava
Čivavy jsou jedny z nejmenších psů na světě a často se nechávají nosit, mají ale každopádně velkou osobnost. Čivavy jsou sice milé a loajální, ale také velmi aktivní a oprsklé s notnou dávkou postoje “tvrdého psa”. Často se úzce napojí na svého oblíbeného člověka, ale vůči ostatním zůstávají ve střehu.
7) Mops
Tito malí kulatí pejsci jsou žoviální duše. Mopsi byli kdysi mazlíci královských rodin a společníci tibetských mnichů. Milující a vyrovnaní, mohou zapadnout do celé řady životních stylů. Mají však tendenci k rozvoji dýchacích a očních problémů, takže je potřeba s nimi podstupovat pravidelné lékařské prohlídky.
8) Pomeranian
Pomeraniani vypadají jako kříženci mezi plyšákem a malým lvem, a to díky jejich dlouhému chlupatému kožíšku. Bývají velmi energičtí a občas trochu panovační, mají intenzivní cit pro loajalitu ke svým blízkým. Potřebují však důsledný trénink a stanovené hranice, aby udrželi svou tvrdohlavost pod kontrolou.
9) Bostonský teriér
Bostonský teriér je veselý, loajální a vyrovnaný pes. Plemeno vzniklo křížením anglického buldoka s bílým anglickým teriérem a bylo pojmenováno po městě, kde k jeho odchovu došlo. Bostonští teriéři bývají hraví, plní energie a rádi tráví čas na klíně svého majitele.
10) Maltézský psík
Maltézští psíci bývají jemní, a přesto stateční. Tento pes je obecně hravý a energický, úzce vázaný na svou rodinu. Původ plemene lze vysledovat až do starověku, kdy bylo milovaným společníkem šlechty a královské rodiny. Dnešní maltézáčci se také rádi nechávají hýčkat.
Plemena, kterým je třeba se vyhnout
Zdá se zřejmé, že milovníci malých psů by se měli vyhnout plemenům jako např. německý ovčák nebo sibiřský husky. Stejně důležité je však před rozhodnutím o plemeni vyřadit z výběru všechna, která mají jakékoliv k vám nepadnoucí charakteristiky, včetně přílišné energie nebo potřeby cvičení.