Psi jsou nejoblíbenějšími domácími mazlíčky nejen pro svou povahu, ale také láskyplnost, kterou nás ochotně a s radostí zahrnují. Jsou ochotní nám nabídnout svou náruč, když je nám nejhůř a rozveselují nás, jak nejlépe to umí.
Parťáky mohou být mnoho let, proto je nutné si předem rozmyslet, zda máte vhodné podmínky pro chování psa. Existuje několik zásad, kterými se musíte řídit, pokud si čtyřnohého parťáka chcete pořídit.
Zásady:
1) Vhodná povaha
Někteří psi a lidé se k sobě prostě nehodí. Pokud jste povahou spíše cholerici a uplatňujete při výchově spíše tvrdou ruku, musíte si pořídit psa, který není tolik bázliví a při troše křiku nad vámi nezlomí hůl. V takovém případě nejsou v žádném případě vhodní například chrti, kteří jsou jemné a plaché duše. Do bytu také nejsou vhodní psi, kteří mají tendenci často, bez přestání a hlasitě štěkat.
2) Dostatek místa
Mnoho z vás si u tohoto bodu řekne, že je to přece jasné, ale spousta lidí na to nepomyslí, než si mazlíčka přivedou domů. Psi se podle své průměrné dosahované výšky v kohoutku a kilogramů rozdělují do tří skupin:
malá plemena – do 10 kilogramů a do 39 centimetrů,
střední plemena – od 10 do 25 kilogramů a od 39 do 59 centimetrů,
velká plemena – nad 25 kilogramů a nad 59 centimetrů.
3) Aktivní či povaleč
Poslední, na co byste měli myslet, je aktivita psa. Pokud si pořídíte psa, který potřebuje být neustále v pohybu, a vy přitom budete trávit většinu dne v práci a psa budete nechávat doma samotného bez možnosti zábavy, nesmíte se divit, když vám třeba začne ničit nábytek, aby se zabavil. Do bytu jsou vhodní psi, kterým nevadí být nějakou dobu sami a tento čas využijí například k lenošení nebo zírání z okna.
Tyto tři kritéria byste měli promyslet, než se pustíte do výběru vhodného kandidáta. Pokud se chcete nějakým plemenem inspirovat, zkuste si prohlédnou následující výčet těch nejlepších psích parťáků do bytu!
Plemena do malého bytu
Tito psi jsou bezpochyby ti nejoblíbenější společníci do bytu. Vejdou se vlastně kamkoliv, na odpočinek jim stačí kousek pohovky nebo malý pelech v rohu místnosti. I akčnější malá plemena se rychle utahají, takže nepotřebují tolik pohybu, jako větší rasy.
1) Pražský krysařík
Tento druh psa patří mezi jedny z nejmenších, proto se hodí do obzvlášť malých bytů. Krysaříci jsou od přírody zvědaví a hraví, ke své rodině jsou přítulní a k cizincům ostražití. Příliš se nehodí k malým dětem, protože jeho kosti jsou křehké a mohou se snadno zlomit. Skvěle se hodí do městského bytu, protože se snadno přizpůsobí a není uštěkaný.
2) Bišonek
Je to plemeno vhodné k dětem, protože miluje mazlení, hraní a nepohrdnou ani společností cizích lidí. Přestože je malý, neustále srší energií, kterou rád vkládá i do učení, které tak snadno zvládá. Ačkoliv je velmi akční, nepotřebuje příliš dlouhé procházky, postačí mu jen hračky k zabavení. Do pronajatých bytů se hodí především proto, že nejsou agresivní (dalo by se říct, že je jim dění za okny či zdmi bytu zcela lhostejné) a nelínají, proto jejich chlupy nezaneřádí nejen společné prostory, ale ani váš byt. Od malička je ho ale potřeba zvykat na pravidelné česání.
3) Shih-tzu
Shih-tzu je nádherný pejsek s dlouhou hustou srstí, díky které je častou volbou chovatelů, kteří hodlají vystupovat na soutěžích malých plemen. Ačkoliv je Shih-tzu velmi okouzlující pejsek, který miluje společnost nejen své rodiny, ale i cizích lidí, nehodí se pro každého. Majitel musí mít hodně času na poměrně složitou péči. Potřebuje každodenní česání, pravidelné prohlížení a čištění očí, uší i čumáku. Pokud jej ale zvolíte, připravte se na velmi inteligentní, živou a hravou společnost.
4) Havanský psík
Tento jinak známý havanský bišonek je velmi hravý, inteligentní a loajální, proto špatně nese dlouhodobé odloučení majitele či jeho úplnou změnu. K cizím lidem je nedůvěřivý, ale není agresivní. Při dočasné změně majitele je tedy potřeba ho na tuto změnu nějakou dobu připravovat.
5) Maltézský psík
Maltézský psík potřebuje maximální pozornost a něhu ze strany majitele, ale zároveň od něj vyžaduje hodně času – pokud mu chcete nechat narůstat dlouhé chlupy, počítejte s dennodenním česáním a péčí o oči. Tento pejsek ve velmi učenlivý a inteligentní, čilý, oddaný a laskavý. Nerad zůstává doma sám, takže vám bude nejvíc vděčný, když ho budete vodit s sebou i do práce.
6) Italský chrtík
V přítomnosti svého majitele je chrtík velmi veselý a mazlivý, je na něm bezmála závislý. Vhodný je do domácnosti, kde žije jen jeden člen, protože více členů chrtík většinou nerespektuje a upne se na jednoho. Je velmi impulzivní (není výjimkou, když chrtík začne pronásledovat kočku, auto nebo kolo) a akční, proto potřebuje pevnou ruku a aktivního majitele, který mu dopřeje pravidelný pohyb. Kromě toho, že je bystrý a velmi učenlivý, je také velmi tvrdohlavý a rezervovaný vůči cizím lidem.
7) Francouzský buldoček
Buldoček je zvláště vhodný do domácností s dětmi, protože je velmi trpělivý a tolerantní, rád si s nimi hraje a jsou klidní. Potřebuje kontakt s lidmi i ostatními psi, kteří však mohou být vůči jeho charakteristickému chrochtání ostražití. Je velmi učenlivý a chytrý, naučí se i mnohé psí sporty, ale zároveň se rychle unaví, proto je vhodný i do malého městského bytu. Problém by mohl nastat v městě s příliš smogem a znečištěním, kde se jim špatně dýchá. Kvůli těmto obtížím se nehodí chovat na příliš teplých místech nebo s nimi necestovat za teplem.
8) Kavalír King Charles Španěl
Ačkoliv potřebuje dostatek pohybu, díky své povaze se hodí i pro seniory – jsou inteligentní, společenští, veselí a láskyplní. Jsou také velmi trpěliví k dětem. Hodí se pro každého, protože i když mají rádi dlouhé procházky, klidně se budou celý den válet v posteli, jsou totiž hodně přizpůsobiví. Srst kavalírů se nezastřihuje, proto je potřeba ji minimálně jednou týdně česat, a majitel také musí počítat s línáním, které probíhá dvakrát ročně.
9) Čivava
Čivava je nejmenší plemeno vůbec, proto se hodí i do nejmenších bytů. Umí se rychle a snadno přizpůsobit všem podmínkám. Je zcela oddaný majiteli, chová se k němu vesele, hravě a láskyplně. Potřebuje unavit nejen tělo na procházce, ale také hlavu, protože je vysoce inteligentní a rád přemýšlí. Pokud mu ani jedno nebudete pravidelně dávat, je možné, že z nudy bude ničit nábytek. Vhodné je proto investovat do vzdělávacích hraček. Pokud čivavu nenaučíte na cizince, je možné, že své území i vás bude bránit štěkáním.
10) Jorkšírský teriér
Ačkoliv se řadí do malých plemen, má tento teriér odvahy na rozdávání. Sebevědomě si chrání své území i před většími psy, je loajální. Vyznačuje se také velkou inteligencí, proto je vhodné učit ho mnoha povelům nebo s ním provozovat psí sporty.
11) Trpasličí pudl
I přestože se nedorůstá více než pětatřiceti centimetrů, bude nebojácně bránit své území i svého pána. Je totiž velmi oddaný. Ke svému majiteli je velmi přátelský a má rád společnost, ale k cizím lidem může být zdrženlivý. Protože je velmi hravý, hodí se k větším dětem, z malých má však respekt a spíše se jim straní.
12) Pekingský palácový psík
Toto plemeno se hodí pro lidi, kteří nevyžadují rychlé a dlouhé procházky – tento psík má totiž rád klidnou kolébavou chůzi a přílišné aktivitě se spíše vyhýbá. Stejně jako buldoček nesnáší vysoké teploty a smog příliš dobře. Od majitele vyžaduje častou a poměrně náročnou péči o své chlupy a dostatek času, který mu bude věnovat.
Plemena do středně velkého bytu
Pokud nemáte příliš malý byt a toužíte po větším společníkovi, můžete volit z některého z následujících plemen. Jsou to rasy, které už ve svém bytě nepřehlédnete, ale zároveň vám nezaberou veškerý prostor.
13) Baset
Baset patří mezi honiče, ale určitě bude šťastný i v městském bytě. Protože se baset vyznačuje hlubokým štěkotem, je potřeba ho na bydlení v bytě vycvičit. Milují dlouhé procházky, ale nepohrdnou ani dny strávenými na gauči. Je velmi nekonfliktní a přátelský nejen k lidem, ale také zvířatům. Protože je to honič a stopař, je potřeba ho pořádně naučit na zavolání, abyste neměli problém, když baset chytne stopu.
14) Portugalský vodní pes
Protože toto plemeno skoro nelíná, je doporučováno i pro mírné alergiky. Je inteligentní, klidný a laskavý, ale také velmi hrdý. Bude vás milovat, když s ním budete pravidelně navštěvovat psí koupaliště, protože je to skvělý a vytrvalý plavec. Protože dospívá déle, než jiná plemena, štěněcí povahu si uchovává i v pozdějším věku, proto je vhodné pravidelně jej zásobovat žvýkacími pamlsky či hračkami. Je také velmi učenlivý, takže se hodí i na různé psí sporty nebo ke canisterapii.
15) Kanadský retrívr
Mezi plemeny byste nenašli většího milovníka her a aportu. Je inteligentní a učenlivý, pro majitele by se rozkrájel. Na cizí lidi nijak nereagují, chovají se k nim lhostejně či uzavřeně. Pokud mu nebudete věnovat dostatečnou péči při výcviku, může se naučit bránit své území štěkáním. Hodí se pro aktivní lidi, protože má rád pohyb až do vysokého věku.
16) Vipet
Na rozdíl od italského chrtíka, vipet miluje všechny členy domácnosti bez rozdílu. Na děti se chová citlivě, něžně a starostlivě, je to skvělá psí chůva. Do bytu se hodí díky tomu, že téměř neštěká a jsou ohleduplní i k cizím lidem. Je velmi přátelský, vyrovnaný a nadšený do sportů, ale zároveň také velmi citlivý. Při výcviku nesnese jakoukoliv hrubost nebo křik, potřebuje jemné zacházení. Protože má lovecké předky, rád se hodí na vším, co se hýbe, takže potřebuje při výcviku pevnou ruku.
17) Čau-čau
Tento pes patří svému majitelem tělem i duší, ale zároveň není tak oddaný, jako jiní psi. Je ostražitý vůči cizím lidem i zvířatům. Potřebuje pevnou výchovu, protože jinak by mohl být agresivní vůči jiným psům. Vyžaduje spíš klid a pohodu, nepotřebuje každodenní dlouhé procházky. Protože má lovecké instinkty, je potřeba ho pořádně naučit na zavolání, jinak se při venčení na volno nemusí hned vrátit.
18) Anglický buldok
Tento pes se hodí do bytu, kde už nějaká zvířátka jsou – je velmi nekonfliktní, klidný a mírumilovný. Není příliš chytrý a spolu s tvrdohlavostí se řadí mezi psy, kteří nejsou snadní k vycvičení. Platí však, že jakmile se něco naučí, už to nezapomene. Potřebuje však při výcviku klid a trpělivost svého majitele. Hodí se pro pohodlné lidi, kteří nemusí každou volnou chvíli trávit venku – srdce buldoka si totiž získáte, když s ním budete trávit čas na gauči a sem tam mu podstrčíte nějakou psí dobrotu.
Plemena do velkého bytu
Ačkoliv by se tomu mohl kdekdo divit, i velká plemena psů se mohou hodit do především velkých bytů. Ale pozor, v příliš malém prostoru by spíše trpěli, takže pokud si jednoho z velkých ras rozhodnete pořídit, hleďte hlavně na to, aby měl pejsek dostatek prostoru. Tito psi nepotřebují velkou zahradu, po které by celé hodiny běhali, čenichali a vymýšleli hlouposti. Jsou to milí společníci, kteří s vámi prolenoší den, ale zároveň jsou aktivní a rádi vás doprovodí na jakkoliv dlouho procházku.
19) Greyhound
Greyhound je druh chrta, proto je jeho stavba těla spíše štíhlá s dlouhýma nohama a krkem. Přestože vypadá sportovně, rád si poleží a snadno se přizpůsobí pohodlnému způsobu života. Procházky, kdy by se mohl vyběhat, však potřebuje. Je velmi citlivý na stres a hrubé zacházení, jeho náklonnost tedy můžete ztratit ve chvíli, kdy se vůči němu budete při výcviku chovat hrubě či použijete fyzický trest.
20) Německá doga
Pro mnohé je toto plemeno ve výčtu plemen vhodných do bytu zřejmě překvapením, ale i tento velký pes se hodí do prostorných bytů. Tento obr mezi psy je rezervovaný, krotký a všem chovatelům je známý jako milující, láskyplný a oddaný miláček. Nemá rád samotu, takže mu bude vyhovovat, pokud budete pracovat z domu nebo ho budete moct s sebou brát do práce. Díky své přátelské a nekonfliktní povaze si dobře rozumí i s dětmi, rád si s nimi hraje a mazlí se, ale kvůli své váze a velikosti se nehodí k těm nejmenším. Možná budete překvapeni, ale německá doga je opravdu velký pecivál.
Otázky a odpovědi
❓Jak poznat, jaká velikost psa se pro mě hodí?
Musíte si před pořízením mazlíčka položit několik otázek. Kolik prostoru můj byt nabízí? Kolik času můžu věnovat procházkám a aktivnímu pohybu? Mám malé děti, se kterými by se můj pejsek nemusel cítit dobře? Chci raději klidnější nebo akční povahu psa?
❓Co si před koupí psa do bytu musím zjistit?
Při koupi plemena, který potřebuje hodně pohybu, je vhodné si předem zjistit, zda se v blízkosti vašeho bytu nevyskytuje psí park nebo hřiště, kde může vybít přebytečnou energii. Pokud jsme v nájmu, předem si taky zjistěte, zda zde mazlíčka opravdu můžete chovat (zda to není proti nájemní smlouvě).
❓Stačí těmto psům, když s nimi vyběhnu na společnou zahrádku/obejdu s nimi ulici?
Záleží, které plemeno si vyberete. Obecně platí, že čím větší rasa, tím víc pohybu potřebuje. Pokud ale chcete pecivála, doporučujeme z malých plemen například čivavu nebo havanského psíka, z větších je to pak anglický buldok nebo překvapivě i německá doga.
Videa:
Zdroj: